Jan Válek

Jan Válek - portrét autora

Jan Válek

Narozen: 1933

Zemřel: 2008

Tvorba
Diskuze
3x Kramer a Zondi (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1983
obálka knihy
Rok vydání: 2011
"Železniční země" je jedním z prvních Kerouacových textů, které byly vůbec do češtiny převedeny, autor v nich líčí, jak prožíval své zaměstnání brzdaře; v "Newyorských scénách" zaznamenává radost z přátelského putování odvázaným velkoměstem; naproti tomu povídka "Sám na vrcholu hory" načrtává téma, které rozvinul v románu Andělé zoufalství - osamělý pobyt na postu požární hlídky v divokých horách na hranicích USA a Kanady. Nakladatelská anotace. Kráceno.
obálka knihy
Rok vydání: 1988
obálka knihy
Rok vydání: 1978
obálka knihy
Rok vydání: 2004
Mag, próza vydaná až po autorově smrti, se odehrává ve 40. letech na silnicích ve světě šoférů, stopařů a tuláků, v laciných hotelech a chudinských čtvrtích. Dlouhá cesta dvou bratrů do Kalifornie je vnímána i interpretována očima desetiletého černošského chlapce, objevujícího poprvé v životě vymoženosti moderní civilizace. Próza, která zapadá do autorova tuláckého cyklu, je ojedinělá bezprostředností vyprávění, jemnou melancholií, komikou a poetickými detaily, které nabízí pohled naivního dítěte. Satori v Paříži je text z roku 1966, v němž autor popisuje cestu do Bretaně, kam se vydal pátrat po původu svého jména a svých francouzských předcích. Je to lehce ironická výpověď o pocitech Američana, který se neumí vyrovnat s evropskou tradicí a tápe mezi běžnými zvyklostmi kontinentálních usedlíků a obyčejných Francouzů. Příznačným rysem obou textů je vnímavost k okolnímu světu a především snaha nalézt ve věcech tohoto světa krásu a hlubší smysl.
Osamělý poutník (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2004
Cestování splňuje vypravěčovu touhu po intenzívních prožitcích a jeho cesty pokrývají značnou část území Spojených států, zejména obě pobřeží, kde autor pracoval na lodích i v přístavech. Autentičnost povídek je svědectvím o autorově nechuti k zakotvenosti, snaze přijímat každý podnět z okolního světa a otevřenost všemu dobrodružství, které může život nabídnout.
obálka knihy
Rok vydání: 1988
Postskripta (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1991
Postskripta (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1999
Knížka přináší pět psychologických novel z pera zajímavé slovenské autorky, které zaujmou pozorným pohledem do lidského nitra.
obálka knihy
Rok vydání: 1988
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Dvě povídky, které staví do protikladu pohled na vysněný a reálný svět.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele