Arnaldur Indridason

Arnaldur Indridason - portrét autora

Arnaldur Indridason

Narozen: 1961

Tvorba
Diskuze
Chlad (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Aniž by si vzal komisař Erlendur dovolenou, odcestuje do Východních fjordů – do místa, kde prožil dětství a kde se jeho malý bratr ztratil ve sněhové bouři. Před několika desítkami let došlo na stejném místě ještě k další dramatické události: vojáky anglické okupační armády zastihla na stezce bouře a jen některým se podařilo s vypětím všech sil dostat zpět do obydlených oblastí. Téže noci zmizela i mladá žena, jejíž tělo se nikdy nenašlo. Osud této ženy nedá Erlendurovi spát a rozhodne se případ z minulosti objasnit. To však může vynést na světlo i události, které pro něj mohou být dost bolestivé...
obálka knihy
Rok vydání: 2011
Mladý Islanďan Valdemar je od dětství přitahován středověkými rukopisy a je rozhodnut svůj život zasvětit jejich studiu. Na doporučení se vydává do Kodaně na studium k jednomu z nejvyhlášenějších odborníků na toto téma. Hned první setkání s věhlasným profesorem je však velmi netradiční a Valdemar brzy zjistí, že profesor je podivín a skrývá jakési dávné tajemství. Přesto se spolu sblíží a společně se vydávají na dobrodružnou cestu mnoha zeměmi Evropy, aby společně zachránili kulturní poklady, o které mají zájem i lidé, kteří se neštítí při jejich získání žádné špinavosti.
Dech smrti (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2014
obálka knihy
Rok vydání: 2004
Stárnoucí inspektor je povolán k nálezu kosterních pozůstatků ve stavební jámě na periferii Reykjavíku a stojí před ním hned dvě zásadní otázky: byla oběť skutečně pohřbena zaživa, jak se zdá, a kdo a jak dlouho pod zemí leží. Spolu se svými kolegy jen pracně dává kriminalista dohromady střípky informací o dávném surovém zločinu a odkrývá nakonec tragický příběh, jehož následky zasahují až do současnosti. Temný případ z dávné minulosti je pro vyšetřovatele ponurým rámcem jeho osobních problémů, dcera, která se dostala na šikmou plochu, bojuje v době vyšetřování o život na jednotce intenzívní péče. Dobrý a sugestivně napsaný román se sociálním podtextem je inspirovaný tradicemi moderní švédské detektivky.
obálka knihy
Rok vydání: 2005
Ve sklepním hotelovém pokojíku se našlo ubodané tělo muže v kostýmu "Ježíška" - právě se chystal na vánoční besídku. Erlendur v čele policejního týmu začíná s vyšetřováním: zavražděný býval dětskou pěveckou hvězdou chlapeckého sboru, po ztrátě hlasu se však rozešel s rodinou a žil osamoceně, pronásledován pocitem nepovedeného života a vyvržen svojí homosexualitou. Složité pátrání se vrací hluboko do minulosti, policista Erlendur se při něm musí vypořádat i s vlastní osamělostí, výčitkami svědomí a nevyřešenými problémy s dcerou. Psychologický, komorně laděný detektivní román, v němž vánoční atmosféra kontrastuje s pocity marnosti a smutku. Podmanivě napsáno, velmi čtivé.
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Na tento okamžik čekalo mnoho lidí. Jen málokdo však ví, co letadlo skutečně ukrývá. Mnozí se domnívají, že v jeho útrobách bylo ukryto židovské zlato, cenné obrazy, nebo šperky a peníze. Nic z toho však není pravda. Americká armáda chce provést celou akci v utajení, zdá se, že jim nic nezabrání v tom, letadlo vyprostit a zmizet. Do celého případu se však nešťastnou náhodou připlete Kristín, mladá právnička, jejíž bratr se ocitne na ledovci v nepravý čas.
obálka knihy
Rok vydání: 2007
V jezeře, jehož hladina prudce klesla po zemětřesení, je nalezena kostra muže přivázaného k ruské špionážní vysílačce. Případu se ujímá trojice z reykjavícké kriminálky pod vedením inspektora Erlendura, který se osobně zajímá o případy zmizelých osob. Vyšetřování kriminalisty přivádí až do 50. let 20. století, kdy několik mladých socialistů z Islandu odjede studovat do Lipska. Je těsně před maďarskými událostmi a někteří studenti začínají pochybovat o správnosti nastoupené cesty k vybudování vysněné beztřídní společnosti. Kriminalisté postupně rozkrývají padesát let starou historii a pomalu se blíží poznání, komu patří mrtvé tělo i k identifikaci vraha.
obálka knihy
Rok vydání: 2009
Na jednom z reykjavických sídlišť, která jsou obydlena z valné části přistěhovalci, je jednoho dne objeven mrtvý malý chlapec. Co se zprvu může jevit jako nehoda, je po krátké době vyloučeno, naopak je jasné, že chlapec byl zabit. Nyní musí místní detektivové zjistit, zda se jednalo o vraždu s rasovým podtextem, rivalitu mezi spolužáky nebo klanovou nesnášenlivost.
obálka knihy
Rok vydání: 2012
V jednom bytě v Reykjavíku je nalezen muž s podříznutým hrdlem. Zdá se, že pachatel i oběť se znali, neboť nic nenasvědčuje násilnému vniknutí. Komisařka Elinborg spatří pod postelí kašmírový šál, který vydává podivnou vůni, a v kapse oběti je rovněž nalezena tzv. "znásilňovací droga". Erlendurova kolegyně tuší, že vražda byla odplatou za brutální zločin, který nebyl nikdy potrestán. Zatímco se komisař Erlendur snaží ve fjordech vyrovnat s traumatickými zážitky z dětství, vyšetřuje Elinborg vraždu, která otřese nejenom jí. Nakladatelská anotace.
Propasti (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2013
V Reykjavíku je ve svém domě nalezena umlácená mladá žena. Krátce předtím se v horách ze strmé skály zřítí úspěšný bankéř a zahyne. Zpočátku není mezi oběma případy jasná žádná souvislost, ale při jejich vyšetřování se policie dostává do okruhu ctižádostivých a dravých islandských podnikatelů a bankéřů, kteří bezohledně využívají nebývalý islandský ekonomický boom.
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Islandská společnost je poměrně skoupá na výraznější zločiny, nemluvě o vraždách. Proto místním obyvatelstvem značně otřese, když je na hrobě národního hrdiny a buditele z devatenáctého století, nalezeno tělo mrtvé dvaadvacetileté dívky. Komisař Erlendur je záhy na stopě mnohem rozsáhlejšího zločinu, který má celospolečenský dopad.
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Komisař Erlendur je povolán ke zdánlivě jasnému případu sebevraždy mladé ženy v prázdninovém domě u jezera. Záhy je však kontaktován přítelkyní zesnulé Marie, která o sebevraždě pochybuje. Předává Erlendurovi kazetu se záznamem spiritistické seance, které se Marie nedlouho před smrtí zúčastnila. Komisař je vůči všem projevům nadpřirozena skeptický, vydává se však po naznačených stopách, aby narazil na střežené rodinné tajemství, které, jak se později ukáže, skrývá i klíč k objasnění smrti mladé ženy.
obálka knihy
Rok vydání: 2015
Na počátku to vypadalo jako úplně obyčejná vražda. Ve svém bytě na předměstí Reykjavíku byl nalezen mrtvý starý muž a nikdo se nenamáhal zakrývat stopy či předstírat, že zemřel vlastní rukou. Ale proč zanechal vrah u oběti vzkaz, kterému nikdo nerozumí? A jak s tím souvisí fotografie dětského náhrobku? Případem je pověřen komisař Erlendur Sveinsson zrovna ve chvíli, kdy má osobních problémů víc než dost… Nejznámější dílo slavného islandského autora bylo ověnčeno mnoha prestižními cenami a dočkalo se též vynikajícího filmového zpracování. V roce 2007 získal stejnojmenný film hlavní cenu na filmovém festivalu v Karlových Varech.
obálka knihy
Rok vydání: 2006
Mladá právnička Sara s lesbickou orientací sedí ve vyšetřovací vazbě a vypráví svůj milostný příběh, na jehož tragickém konci je obžalovaná z brutální vraždy nejbohatšího islandského rejdaře. Po jedné své přednášce je kontaktována atraktivní ženou Bettý, do které se na první pohled zamiluje. Bettý jí nabízí, aby pracovala pro jejího druha, miliardáře Tómase a tak Sara přichází k penězům a zároveň prožívá bouřlivý milostný vztah s Bettý. Když je rejdař zavražděn, je to Sara, kdo je z jeho vraždy obviněn. Zajímavý román o lásce, vášni, penězích, lidské krutosti, bezohlednosti a zaslepenosti.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele