Cormac McCarthy

Cormac McCarthy - portrét autora

Cormac McCarthy

Narozen: 1933

Tvorba
Diskuze
obálka knihy
Rok vydání: 2009
Hranice (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Šestnáctiletý chlapec nechce zabít vlčici, která pustoší rodinné hospodářství a snaží se ji odvést do mexických hor, odkud se zatoulala. Jeho osamělá pouť je namáhavá a plná nečekaných příhod, svoje poslání se mu ale podaří splnit. Po návratu najde farmu vypleněnou a rodiče zavražděné. S mladším bratrem se vydá na cestu po stopách vrahů a na své cestě potkávají nesčetné množství svérázných lidí s jejich osudy a jsou svědky toho, jak často se stírá hranice života a smrti. Cesta za odplatou na které Billy nakonec ztrácí svého bratra, je školou života a chlapec Billy je na jejím konci skutečným mužem.
obálka knihy
Rok vydání: 2013
Americký spisovatel a filmový scenárista Cormac McCarthy proslul celou řadou pozoruhodných literárních děl, z nichž nejznámější jsou Krvavý poledník nebo Cesta, která se stala předlohou k filmu Tahle země není pro starý. Filmový scénář Konzultant zaujal britského režiséra Ridleyho Scotta, který podle něj natočil stejnojmenný film s Michaelem Fassbenderem, Bradem Pittem, Cameron Diaz, Penélope Cruiz a Javierte Bardem. Příběh mladého právníka, který vstoupí do riskantního obchodu s drogami a strhne do záhuby lidi ze svého okolí, je ukázkou profesionálně zvládnutého díla.
obálka knihy
Rok vydání: 2009
V roce 1848 byl po americko-mexické válce přičleněn Texas ke Spojeným státům, některé americké oddíly však odmítly respektovat konec války a na vlastní pěst se vydávaly s vidinou bohatství a levné půdy do mexického vnitrozemí. Aby nepadly do rukou bojovným indiánským kmenům, vypsaly mexické úřady odměnu za skalpy indiánů. Lovci skalpů brzy zjistili, že jejich chlebodárci nejsou schopni rozpoznat nepřátelské indiány od přátelských či dokonce od tmavovlasých Mexičanů a začali decimovat obyvatelstvo, jehož ochranu měli původně zajišťovat. Tímto způsobem se živí tlupa žoldnéře Glantona, spolu s bezejmenným klukem a záhadným polyglotem soudcem Holdenem. Většina postav má svůj reálný předobraz a McCarthy na nich ukazuje, že severoamerický kontinent v době, kdy se měl dovršit boj civilizace proti divošství a pokroku proti zaostalosti, místo vývoje degeneroval. Na groteskním a absurdním světě vyjevuje pravou podstatu lidství: ovládá nás krutost, násilí a válka.
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Hrdinové tohoto románu mají stejnou potřebu štěstí a jistoty jako všichni lidé. Ale jak můžou zakotvit, když musí žít v nejošklivějším kusu Ameriky někde u mexických hranic, na vyprahlé pláni, kterou stejně brzo zabere armáda? Zbývá na ně jen provizorium, drsný život plný dřiny, násilí, ke kterému dochází samozřejmě a mechanicky, protože prostě patří k věci, nemilosrdný svět, který je nutí vzdát se emocí, protože jinak by neobstáli.
obálka knihy
Rok vydání: 2012
V Appalačských horách 30. let 20. století se spřátelí chlapec John Wesley s pašerákem whisky Marionem Sylderem, aniž by tušili, co je spojuje: Marion totiž před časem zabil Johnova otce. Dojde tak k situaci, kdy Marion chlapci otce nahrazuje a učí ho životním pravdám a prožitkům. A je tu ještě jeden muž - Ather Ownby, dávný starousedlík, jehož zplanělý broskvový sad je tu jakýmsi čechovovským symbolem odcházejícího světa soběstačných horalů, zvysoka kašlajících na vládní snahy o jejich kultivaci. I Ather je účasten hrůzného tajemství - ve staré nádrži střeží mrtvolu Johnova otce, kterou Marion ukryl právě do jeho sadu. Marion a Ather představují různé podoby osobní svobody v opozici k zákonům i starého amerického světa, o to jímavějšího, že odsouzeného k zániku. Oba tak nutně ovlivní chlapcovu další cestu životem... Osobitý styl vyprávění, naturalistický i mytizující, zaostřený na zdánlivě vytržené detaily a sledující hrdiny jakoby z velkého odstupu, vyvolává atmosféru tajemství a neurčité hrozby a prozrazuje, proč byl McCarthy ve svých literárních počátcích prohlašován za následovníka jednoho ze zakladatelů jižanské prózy Williama Faulknera.
Suttree (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Ve městě Knoxville, v hausbótu na břehu řeky Tennessee, plné odpadků a jak se hned zkraje dozvídáme, i mrtvol, žije z vlastní vůle tajemný vyděděnec jménem Suttree a živí se prodejem ryb nachytaných v oné nevábné kloace města. Má za sebou lepší minulost, někde i vlastní rodinu, vše se ale zlomilo pobytem ve vězení, po němž se Suttree rozhodl přestřihnout rodinná pouta a žít na vlastní pěst v prostředí nejspodnější spodiny. Konkrétnější zprávy o jeho minulosti autor neprozrazuje, Suttreeho vlastní životní příběh nehraje v románu stěžejní roli - hrdina především provází čtenáře po přízračném podsvětí města, v němž autor vyrůstal, a představuje mu v drobných epizodách jeho prapodivné obyvatele. Román je psán experimentální formou se střídáním časových rovin, pro niž (mimo jiné) je přirovnáván ke klasickým dílům existencialistů, je velkolepou sociální freskou ve stylu děl Johna Steinbecka nebo Williama Faulknera, hýří dynamickým nicneděláním hodným autorů beat generation, v jejichž době se ostatně odehrává. Krom toho má typicky mccarthyovskou temnou atmosféru, svérázný groteskní humor i košatý, nápaditý jazyk, dokonale zprostředkovaný excelentním překladem Aleny Dvořákové.
obálka knihy
Rok vydání: 2007
Celé honičky se navíc účastní i místní šerif, jenž chce zachránit manželský pár a po zásluze potrestat zločince. Poselství, které autor předává již v názvu (parafrázuje báseň W. B. Yeatse), je podle něj určitý symbol současné Ameriky, "aneb v téhle zemi nemá nikdo šanci zestárnout".
obálka knihy
Rok vydání: 2013
Drama odehrávající se v newyorském bytě, v němž dvě postavy pojmenované Černý (bývalý kriminálník) a Bílý (profesor humanitních věd) vedou svérázný filozofický rozhovor, během kterého se Černý snaží Bílému rozmluvit jeho úmysl spáchat sebevraždu.
obálka knihy
Rok vydání: 2011
Autor umístil svůj román do prostředí amerického Jihu a jeho děj situoval přibližně do doby na přelomu 19. a 20. století. Zachycuje v něm především příběh dvou sourozenců, kteří společně žijí kdesi v opuštěném srubu uprostřed poměrně nehostinné a vyprahlé přírody. V úvodní scéně porodí Rinthy Holmeová dítě, jehož otcem je s největší pravděpodobností její bratr Culla. Ten se obává, že dítě počaté z incestního vztahu, nebude přijato do společnosti a proto ho odnese do lesa, kde ho odloží. Poté Culla zesláblé sestře oznámí, že jejich potomek se narodil již mrtvý a proto ho pohřbil. Vyčerpané a promrzlé dítě však zachrání potulný dráteník, který se svou károu neúnavně kočuje krajinou a nabízí místním lidem nejrůznější zboží a výrobky. Když se Rinthy zotaví, opustí zchátralou chatu a začne po svém dítěti pátrat. Zanedlouho se vydává na cestu i Culla. Oba protagonisté zdánlivě bezcílně klopýtají téměř apokalyptickou krajinou, líčenou s hlubokou až básnickou obrazností, a hledají ztracené dítě, ale především smysl života.
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Román vypráví dobrodružný příběh tří chlapců, kteří, každý z jiného důvodu, se ze svého rodiště v Texasu vydají na koních do Mexika. Šestnáctiletý hrdina a jeho dva mladší společníci se na své pouti dostávají do situací, v nichž by mnohdy neobstáli ani zkušení dospělí muži. Podvědomě se řídí starými prověřenými zásadami z doby svých dědečků - přátelství pro ně znamená závazek i čest, právo a spravedlnost je hodnota, ke které dospívají tvrdou osobní zkušeností.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele