Edward Lear

Edward Lear - portrét autora

Edward Lear

Narozen: 12.05.1812 , Londýn (Anglie)

Zemřel: 29.01.1888 , San Remo (Itálie)

Edward Lear byl anglický ilustrátor a spisovatel, který proslul svými nonsensovými básněmi a tzv. „limeriky“ (limericks).

Tvorba
Diskuze
obálka knihy
Rok vydání: 1984
obálka knihy
Rok vydání: 2004
Nonsens je poezie jež vychází z tzv. "limericku", krátkého říkadla s pevným rýmem. Lear inspirován absurdností těchto lidových básní, které ztratily vazby na dobový kontext, rozehrával ve své poezii i kresbách fantazii a hravost, kontrastující s viktoriánskou upjatostí a racionalitou. Hlavním rysem jeho básní je melancholičnost podtržená absencí gradace. Kniha obsahuje původní ilustrace autora.
obálka knihy
Rok vydání: 2007
Learova poezie důsledně vychází z tzv. limericku, tedy z krátkého říkadla s pevným rýmem. V těchto původně lidových básních, v nichž hrála hlavní úlohu absurdní témata, vymykající se jakémukoliv časovému kontextu, dokázal autor zcela ojedinělým způsobem uplatnit svou hravost a fantazii, které ostře kontrastovaly s atmosférou viktoriánské Anglie. Lear navíc vnesl do tohoto literárního útvaru námětovou rozmanitost, která se projevila především v zachycení a zpracování městských motivů. Zároveň autor doprovázel své verše i vlastními ilustracemi, v nichž ještě zvýraznil groteskní charakter své tvorby. S neuvěřitelnou lehkostí uměl v pravém slova smyslu rozpoutat jazykový humor, který obsahoval pitvornost a škodolibost, zároveň však v sobě skrýval jakousi upjatou vážnost, připomínající proslovy oficiálních řečníků. Snad i z tohoto důvodu Lear odbočil do některých v tehdejší době populárních a uznávaných vědeckých oborů. V případě tohoto výboru s naprostou samozřejmostí vstoupil například do botaniky, kde vymýšlel různé rostliny jako jako fotélii pohodlnou, semtulína vzpřímeného nebo sviňuli pyramidální, které dala název celé antologii.
obálka knihy
Rok vydání: 1998
Vedle krátkých hříček zde najdeme také obsáhlejší literární útvary - básně, písně, pseudopohádky, nesmyslnou botaniku aj. a 300 autorových perokreseb. Velmi zajímavý je doslov A. Přidala přibližující autorův nevšední osud i dílo. 23.2.1998 ZB
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele