Helmuth Nowak

Helmuth Nowak - portrét autora

Helmuth Nowak

Narozen: 1918

Zemřel: 2001

Tvorba
Diskuze
obálka knihy
Rok vydání: 2005
obálka knihy
Rok vydání: 2003
obálka knihy
Rok vydání: 2004
obálka knihy
Rok vydání: 2003
obálka knihy
Rok vydání: 2004
obálka knihy
Rok vydání: 2006
obálka knihy
Rok vydání: 2011
V květnu 1944 je šikovatel Erich Breitner evakuován ze Sevastopolu. Společně s vybranými čtyřmi stovkami vojáků se nalodí na rumunský parník satu Mare II a definitivně opouští záliv tohoto černomořského města. Během plavby je však loď zasažena řízenou podvodní střelou z ruské ponorky, ve strojovně dojde k mohutnému výbuchu, poté se stane neovladatelnou a nezadržitelně klesá ke dnu. Omráčený Breitner se probere až na záchranném člunu, na němž se tísní ještě s dalšími přibližně patnácti muži, kteří stejně jako on přežili katastrofu. Jejich situace se zdá zcela beznadějná, avšak nakonec jsou přece jen zachráněni torpédovým člunem, který v jejich blízkosti provádí protiletadlové cvičení. Špinaví, unavení a zdecimovaní příslušníci německých jednotek se nakonec přece jen dostanou na evropskou pevninu, konkrétně do rumunského přístavu Konstanca, kde však na ně čeká další nebezpečí. Rumunské ozbrojené síly, dosud bojující na straně wehrmachtu, kapitulovaly, takže z bývalých spojenců se rázem stal nevypočitatelný protivník, o čemž se Breitner a jeho spolubojovníci brzy přesvědčí na vlastní kůži.
obálka knihy
Rok vydání: 2008
obálka knihy
Rok vydání: 2010
V zimě 1942 se hlavní část německého kavkazského seskupení, tvořená 17. armádou, stáhla do kubáňské oblasti, odkud měla na jaře příštího roku vyrazit do nového útoku, jehož hlavním cílem bylo dobytí naftových polí v Baku. Vrchní velení wehrmachtu se však rozhodlo odeslat většinu tanků z uvedeného regionu k Donu, což využili ruští generálové k tomu, aby do tohoto prostoru převedli další posily včetně těžkých zbraní. I z tohoto důvodu nedošlo k plánované ofenzívě, ale k porážce německých vojsk, která byla nucena stáhnout se na krymský poloostrov. Jejich příslušnici, mezi nimiž byl i šikovatel Erich Breitner, už tušili, že právě tady dojde k rozhodujícímu střetnutí, ve kterém budou mít vzhledem k naprosté převaze a síle Rudé armády jen velice nepatrné naděje na úspěch. Tyto předpoklady se pochopitelně potvrdí a situace se pro německé síly stává brzy beznadějnou. Pro obklíčené a oslabené zbytky jednotek je tak jedinou možností záchrany evakuace po moři.
obálka knihy
Rok vydání: 2011
Po sériích s Helmuthem Nowakem, působícím ve skupině armád Střed, a Erichem Breitnerem, příslušníkem vojsk operujících na jihu Ruska, se zde autor věnuje dosud značně opomíjené oblasti největšího válečného střetnutí všech dob. Německá skupina armád Sever má při útoku na Rusko před sebou obtížný úkol: nesjízdným terénem projít pobaltskými republikami, odříznout Rusy od Baltského moře a obsadit Leningrad. Proti zdrcující přesile má slušnou šanci na úspěch: po zapojení obyvatel Pobaltí, násilně přičleněných k SSSR, by mohla své síly zdvojnásobit. To se ale nestane a vyhlídky na vítězství se tím pronikavě sníží... Nakladatelská anotace.
obálka knihy
Rok vydání: 2010
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Stejně jako předcházející díl série (Krvavý sníh) je i tento věnován jedné z klíčových bitev druhé světové války na východní frontě, která vyústila v obležení Leningradu. Autor vychází ze situace z října 1941, kdy se německá vojska přiblížila na dosah vnějšímu městskému opevnění. Ve chvíli, kdy se zdálo, že dobytí Leningradu bude otázkou několika dní, přišel nečekaně z Hitlerova hlavního stanu rozkaz nepokračovat v útoku a nepokoušet se obranu nepřítele prolomit. Leningrad měl být pouze neprodyšně obklíčen, což by znemožnilo zásobovat jeho obyvatele potravinami, vyhladovět je a přinutit ke kapitulaci. Toto vůdcovo rozhodnutí, jež mělo uspíšit přesun tankových jednotek na jiná bojiště, bylo později vyhodnoceno jako jeden z jeho největších omylů. Dovolilo totiž ruskému velení stáhnout k Leningradu posily, které neustále narušovaly postavení wehrmachtu. Navíc se jejich velkým spojencem stalo i nastávající zimní období, v němž otěže přebral neúprosný "zabiják mráz".
obálka knihy
Rok vydání: 2007
obálka knihy
Rok vydání: 2009
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele