Jarka Vrbová

Jarka Vrbová - portrét autora

Jarka Vrbová

Narozen: 1950

Tvorba
Diskuze
...A konec! (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1999
Linnea studuje na gymnáziu, problémy má podobné jako její spolužačky, odlišuje se pouze tím, že měří metr osmdesát. Naštěstí má kamarádku Piu, která měří úplně stejně. Pia není nijak zvlášť hezká, ale přesto o kluky nemá nouzi. Linnea od ní čerpá optimismus, netuší, že její nejlepší přítelkyně skrývá velké trápení... A4 VM
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Anně je 16 let, baví ji přírodovědný kroužek a moc by chtěla vědět, jak bude vypadat svět v budoucnosti. To se jí vyplní - po gaarderovsku - prostřednictvím snu. Dívka jménem Nova si 11. prosince 2082, tedy o sedmdesát let později, než je Annina přítomná chvíle, otevře počítač a najde tam dopis od prababičky z 11. prosince 2012. Svět budoucnosti vypadá docela jinak. V rodinném sadu stojí rodiče na žebříku a opylovávají štětečkem stromy, protože hmyz je vzácnost. Nova si přeje zažít svět, jak vypadal za prababiččina mládí. Kdyby se tak Nova mohla vrátit, mohla by něčemu zabránit, dělat něco jinak, vynasnažit se nějak, aby zvířata nevyhynula. Jako červená nit se knihou táhne téma: Každý by si měl uvědomit, že jeho odpovědností je, abychom zanechali zemi v takovém stavu, v jakém byla, když jsme na ní žili.
Bratři Lví srdce (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2013
Krásný příběh o věrném přátelství a lásce, která zvítězí nad zradou, nenávistí a dokonce i smrtí, o odvěké touze lidí po svobodě a volnosti. Bratři Jonatán a Karel Lvové se dostanou do záhrobní země Nangijala, kterou se společnými silami, jako bratři Lví srdce, pokusí zachránit před tyranií hrozivé obludy Katly.
Cizoložství (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1995
Krásná žena příslušníka oddělení organizovaného zločinu se bláznivě zamiluje do neodolatelného šéfa mafie. Oba o sobě nic nevědí, jejich vztah je založený pouze na smyslovém okouzlení. Protože její manžel bojuje proti mafii, nechává milencům dům sledovat a odposlouchávat, aby získal podklady k jeho zatčení, je brzo manželská nevěra odhalena. Také ostatní členové mafiánské skupiny si uvědomí nebezpečný vztah svého šéfa k osudové milence a tak tragické vyvrcholení na sebe nedá dlouho čekat.
Dívka s pomeranči (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Patnáctiletý Georg ztratil svého otce už ve čtyřech letech. Nyní, na prahu jeho dospělosti se objeví dopis, který mu tatínek napsal napříč časem, do Georgovy budoucnosti. V dopise mu vypráví o své osudové a nádherné lásce k dívce s pomeranči, o zvláštních pravidlech života či o svém pocitu paralely života s pohádkou. Konfrontuje ho však především s propojeností života a smrti. Získáme-li život, zákonitě přijde i jeho konec. Na závěr mu předkládá k řešení těžkou otázku. Kdyby měl Georg na výběr a věděl, že jeho život bude pouze kratičkým zlomkem v běhu věků, že bude muset jednou opustit ty, které miluje a nádherný svět, zvolil by žití, nebo by se raději vzdal existence, aby nemusel pocítit toto bolestné poznání loučení a jistého konce.
obálka knihy
Rok vydání: 2013
obálka knihy
Rok vydání: 0
Elling a Kjell Bjarne jsou pokrevní bratři. Stali se jimi, když spolu začali bydlet, když si zvládli koupit koťata, když zachránili těhotnou Reidun Nordslettenovou a když po narození holčičky poprvé zažili kocovinu... Citlivý Elling a hromotluk Kjell Bjarne jsou zkrátka jiní. Žijí ve světě, kterému nerozumějí a který nerozumí jim, ale neřeší to. Jejich pohled na každodenní situace překvapí, pobaví, ale taky donutí k zamyšlení, že věci mohou být jinak. Kde jsou vlastně hranice normálnosti?
Ema ve školce (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2017
Ema chodí do školky ráda. Nejvíc si hraje s Nelou, i když se občas pošťuchují. Ve školce Emu všechno baví, někdy se jí ani nechce domů a maminka musí počkat, než si Ema dohraje. Děti mají ve školce strom, na který mohou šplhat. Tentokrát se Ema s Nelou nepohodly, až Ema spadla. A dole byly dva kameny. Ema se uhodila, až jí teče krev. Musí do nemocnice. Ema ošetření statečně vydrží a při příchodu do školky se usmívá. Ema je hrdinka! V knížce jsou dva příběhy – Ema ve školce a Ema u doktora.
Haló! Je tu někdo? (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1998
V době, kdy je vypravěč příběhu sám doma, objeví na stromě v zahradě malého neznámého tvora. Po snadném seznámení mu chlapec Jáchym vysvětluje funkci domu, život v okolním moři, vznik života na Zemi. Oba pochopí, že mají mnoho společného a mohou si rozumět. Kniha je určena dětem kolem 10 let, v kontextu naší literatury se jeví jako poměrně náročná jak věcně, tak stylisticky. Humorné ilustrace obsah velmi vhodně nadlehčují.
Hrad v Pyrenejích (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2011
Steinn a Solrun se kdysi milovali, rozešli se a po letech se náhodou znovu setkávají na terase osamělého starého hotelu v západním Norsku. Právě na tomto místě kdysi zažili cosi podivného, událost, která jimi hluboce otřásla a vedla k jejich rozchodu. Na to, co se tenkrát přihodilo, mají dodnes oba naprosto odlišný názor. Mohou si dnes porozumět? Rozhovor, který znovu otevírají, je dialogem dvou rozdílných světonázorů. Hrad v Pyrenejích je román o lásce a zároveň ideový román. Kdo jsme? Odkud jsme přišli? Co je to vědomí? Může lidský život osvětlit výhradně rozum a věda, anebo existují duchovní síly, které jsou lidskému chápání skryté? Jostein Gaarder, spisovatel a filozof, autor knihy Sofiin svět, dosáhl světového úspěchu na celém světě svými romány, které byly přeloženy do více než padesáti jazyků a prodany ve více než padesáti milionech exemplářích.
obálka knihy
Rok vydání: 2011
Petr by si moc přál sourozence, aby si měl s kým hrát. Když se ale narodí sestřička Lena, není to vůbec tak, jak si Petr představoval. S tímhle řvoucím mrnětem si přece nemůže hrát. Maminka mu ale vysvětlí, že i on byl takový a až Lena vyroste bude všechno jiné. Ve druhém příběhu už Lena vyrostla a Petr chodí do první třídy. Sestřička ho neustále "bombarduje" větou : "Já chci taky do školy". A tak jí jednoho dne Petr ukáže jeho školu. Leně se tam moc líbí a dokonce, i když ještě sama do školy nechodí, je tam velmi úspěšná.
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Maminka má s Lassem velké trápení. Večer, když už je čas uložit se do postýlky, má Lasse spoustu výmluv, proč si právě teď nemůže jít lehnout. Musí si přece ještě trochu pohrát, něco si nakreslit, párkrát si skočit ze židle apod. Jednoho dne navštíví Lasse hodnou paní sousedku, tetu Lottu, která mu půjčí kouzelné brýle. Chlapec se jimi podívá do několika zvířecích rodin a zjistí, jak se ke spánku ukládají ptáčátka, myšky, veverčák i malý méďa. Jak to asi v takových rodinách chodí? Poslouchají mláďátka své rodiče nebo zlobí podobně jako Lasse?
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Dívenka musí jen ležet v posteli, nesmí ven. Jednoho dne se však v pokojíku objeví anděl. Ten s ní vede zvláštní, téměř filozofické hovory. Povídají si o citech, pocitech, Bohu, o věcech pozemských i nadpřirozených, o životě lidském i o tom andělském. Jedná se o náročnější dětskou knihu. Mohou ji číst jak starší, tak mladší děti. Některá témata budou patrně vyžadovat vysvětlení rodičů.
Jižní louka (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2012
V šedivém světě plném hladu, bídy, smutku a nemocí žijí děti i dospělí, kteří touží. Touží po lásce rodičů a novém domově, dychtí po vlídných slovech a sladkém zpěvu, prahnou po světě štěstí, hojnosti, tepla a přátelství. Jímavé osudy opuštěných dětí, které utíkají do fantastických pohádkových světů, provází půvabné ilustrace.
Johan už není sám (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2017
Johan Jensen bydlí sám, nikdo ho nebudí, ani s ním nevečeří. Každé odpoledne se vydává na procházku a jednou zahlédne hezkou krokodýlí slečnu zalévat zahradu. Od té chvíle chodí okolo i několikrát denně a Frídu pozoruje. A když Johan zjistí, že Frída navštěvuje hodiny tanga, pustí se do tance i on. Že by Johan konečně našel kamarádku?
Loutkář (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2017
Akademik a lingvista Jakop je natolik osamělý, že navštěvuje pohřby cizích lidí. Na smutečních hostinách se dává do řeči s pozůstalými. Díky své sečtělosti a jazykové pohotovosti si pokaždé vymyslí příběh, který jej k nebožtíkovi váže, a baví jím ostatní hosty. Přestože je znalcem vztahů a jazyků, sám je z pletiva skutečných lidských vztahů vytržen a má jen jednoho přítele, jejž s oblibou cituje. Ovšem ani Pelle není člověk z masa a kostí…
Madynka (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Madynčina rodina žije na venkově. Obě holčičky prožívají báječné dětství, nicméně nad jejich radovánkami dospělým občas vstávají vlasy na hlavě. Pevná rodina, přátelství, odvaha i láska k bližnímu jsou pro autorčiny knihy stejně příznačné, jako porozumění a humor, se kterými je Astrid Lindgrenová píše.
Madynka zachránkyně (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2013
I tentokrát zažívá Madynka řadu veselých, napínavých až nebezpečných dobrodružství, při nichž jí často asistují její kamarádi, sestřička Líza i rodiče. Ne všechno, co děti dělají, je správné. Ne vždy dospělí jejich skutky schvalují. Kromě toho, že občas zazlobí, je ale Madynka děvčátko, které má dobré srdce, dokáže se zastat slabšího, podat pomocnou ruku tomu, kdo ji potřebuje.
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Rozsáhlá sbírka více než stovky pohádek je rozčleněna do čtyř oddílů: pohádky žertovné, kouzelné, o zvířatech a s říkadly. Nový překlad ponechává pohádkám původní rozsah, podobu a osobitý styl. Mnohá vyprávění tak působí syrově a značně nepohádkově. Atmosféru publikace umocňuje grafická úprava a dobové ilustrace v duchu pozdního romantismu. Závěr knihy doplňuje obsáhlý doslov, fotografie autorů, četné poznámky a přehled užité literatury.
obálka knihy
Rok vydání: 2002
Vyprávění o lékaři, který má tak rád zvířata, že přestane léčit lidi a stane se veterinářem. Nejprve se však naučí rozumět řeči zvířat, a to mu umožní lépe zvířata uzdravovat. Nezůstává jen ve své rodné Anglii, ale vypluje též do vzdálené Afriky za důležitým úkolem. Má zachránit africké opice před zlou nemocí. Zda se mu to podaří a jaká dobrodružství při tom zažije, to už se dovíte na stránkách knihy. A3 piseckae
Principálova dcera (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2004
Chlapec s extrémně bohatou fantazií a až přebytečnou inteligencí není schopen žít obyčejný chlapecký život a uvažovat jako obyčejný člověk. Je natolik zahlcován vlastní fantazií, nápady a intelektuálními úvahami, že nepotřebuje jiné podněty ani lidské kontakty. Dospěl tak v sebestředného, chladně uvažujícího muže, jenž se rozhodne své vlastní nápady prodávat spisovatelům, kteří nevědí co psát, neboť on sám nepotřebuje být slavný, stačí mu být bohatý. Z jeho námětů, aniž by o sobě věděli, žije množství spisovatelů po celé Evropě - až do doby, kdy jeho agentuře začne hrozit prozrazení. Teprve tehdy, v úkrytu před těmi, pro něž se stal nepříjemným svědkem, začíná nahlížet do vlastní minulosti a nalézá tam, co celá léta bylo skryto za obrannou hradbou fantazie, aby to tolik nebolelo. Autor si i zde, jako v jiných svých pracích, pohrává s filozofickými tématy, klade existenciální otázky a rozvíjí úvahy o společnosti, ale s nadhledem a svižně, bez potřeby se předvádět, moralizovat nebo poučovat.
Rasmus tulákem (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Rasmus žije v dětském domově, ale není tam příliš šťastný. Tomu, že by si nějací lidé, kteří občas do domova pro dítě přijdou, vybrali právě jeho, příliš nevěří. A tak jednoho večera ze sirotčince uteče. Venku se seznámí s tulákem Oskarem, s nímž zažije opravdu veliké dobrodružství. V samotném závěru knížky se pak dozvíme i to, zda se Rasmusovi podařilo najít nové rodiče. Knížka je vhodná pro děti od 9 let.
Samet a pára (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1992
Skřítek Nils (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2015
Příběhy dětí, které se nebojí jit vstříc dobrodružství, navštěvují podivuhodná místa, mnohdy mají i nevídané hračky a přátelí se nejen se skřítky, ale třeba i s princeznou. Vyprávění začíná setkáním se skřítkem, který umí kohokoliv zmenšit či zvětšit, nebo také o nudící se princezně, kterou teprve malá holčička naučí si hrát, nebo o Petrovi, který nevěří na lupiče, ale musí před nimi uhájit babiččin náhrdelník.
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Populární dílo nenáročnou formou naznačuje podstatu nejvýznamějších filozofických koncepcí (např. Démokritos, Platón, Descartes, Kant, Hegel, Marx, Freud). Gaarder elementární poznatky z dějin filozofie včlenil do beletristického útvaru.
Tajemství karet (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2003
Román s přemýšlením o životě a naší existenci v něm, příběh plný fantazie, dobrodružství a napětí, ale i poučení a údivu nad světem. Hrdinou je dvanáctiletý chlapec Hams Thomas, který se vydává s otcem napříč Evropou. Určeno čtenářům od 12 let.
Uhranuti výšinami (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2017
Henrik Svensen, geolog a milovník hor s poetickou duší, múzicky založený, jehož fascinují hory. Rád by sobě i nám svou knihou odpověděl na otázky, proč si lidé hory postupně oblíbili, přestože je děsily a nechápali, proč se k nim přibližovat. Jak jsme je pomalu poznávali – až bez nich někteří z nás nemůžou být. Jak básník Petrarca podnikl namáhavý výstup na Mont Ventoux – jako první jen proto, aby se rozhlédl po kraji. Jaký je charakter hor v Alpách, v Andách, jaká překvapivá horská pásma nás geologicky spojují s Himálajemi. Pozoruhodná kniha napsaná se skutečným potěšením z vyprávění, ovšem plná hlubokých znalostí, která nezapře autorovu vědeckou erudici. Ačkoli se leckterá dramata, která kniha popisuje, odehrála i před mnoha miliony let, neztrácí autorův výklad poutavost a napínavost.
Vánoční příběhy (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Knížka vhodná pro navození vánoční atmosféry v jakékoli roční době. Děti si v ní přečtou o tom, jak se slaví Vánoce v Bullerbynu, jak si užívá zimních radovánek Madynka a její sestřička nebo také o lotrovinách malé Lotty. Nově se pak seznámí se šikulkou Kajsou Nebojsou.
obálka knihy
Rok vydání: 1997
Aurelius Augustus přijal r. 387 křesťanskou víru, stal se později biskupem a je znám jako sv. Augustin. Literární fikce psaná formou dopisu jeho dlouholeté partnerky Florie je hořkým příběhem jejich rozchodu, který se uskutečnil na základě rozdílného postoje k pojetí lásky. Augustin dal přednost boží lásce - principu duchovnosti a záruce věčného života. Florie obhajuje lidskou lásku, tělesný princip, který žije sice krátký život - vita brevis, je však podle ní přinejmenším rovnocennou hodnotou. Spor o lásku ponechává v tomto románě o jednom dopise prostor pro fantazii a přemýšlení.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele