Jostein Gaarder

Jostein Gaarder - portrét autora

Jostein Gaarder

Narozen: 1952

Tvorba
Diskuze
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Anně je 16 let, baví ji přírodovědný kroužek a moc by chtěla vědět, jak bude vypadat svět v budoucnosti. To se jí vyplní - po gaarderovsku - prostřednictvím snu. Dívka jménem Nova si 11. prosince 2082, tedy o sedmdesát let později, než je Annina přítomná chvíle, otevře počítač a najde tam dopis od prababičky z 11. prosince 2012. Svět budoucnosti vypadá docela jinak. V rodinném sadu stojí rodiče na žebříku a opylovávají štětečkem stromy, protože hmyz je vzácnost. Nova si přeje zažít svět, jak vypadal za prababiččina mládí. Kdyby se tak Nova mohla vrátit, mohla by něčemu zabránit, dělat něco jinak, vynasnažit se nějak, aby zvířata nevyhynula. Jako červená nit se knihou táhne téma: Každý by si měl uvědomit, že jeho odpovědností je, abychom zanechali zemi v takovém stavu, v jakém byla, když jsme na ní žili.
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Anton a Jonatán jsou nejlepší přátelé. Jezdí na kole po městě a naslouchají lidem, létají na měsíc, kde si hrají mezi krátery na schovku nebo z ponorky sledují žraloky a potopené koráby. Jonatán často říká: „Antone, nemáme my štěstí? Svět je náš. Jsme tady.“
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Patnáctiletý Georg ztratil svého otce už ve čtyřech letech. Nyní, na prahu jeho dospělosti se objeví dopis, který mu tatínek napsal napříč časem, do Georgovy budoucnosti. V dopise mu vypráví o své osudové a nádherné lásce k dívce s pomeranči, o zvláštních pravidlech života či o svém pocitu paralely života s pohádkou. Konfrontuje ho však především s propojeností života a smrti. Získáme-li život, zákonitě přijde i jeho konec. Na závěr mu předkládá k řešení těžkou otázku. Kdyby měl Georg na výběr a věděl, že jeho život bude pouze kratičkým zlomkem v běhu věků, že bude muset jednou opustit ty, které miluje a nádherný svět, zvolil by žití, nebo by se raději vzdal existence, aby nemusel pocítit toto bolestné poznání loučení a jistého konce.
obálka knihy
Rok vydání: 1998
V době, kdy je vypravěč příběhu sám doma, objeví na stromě v zahradě malého neznámého tvora. Po snadném seznámení mu chlapec Jáchym vysvětluje funkci domu, život v okolním moři, vznik života na Zemi. Oba pochopí, že mají mnoho společného a mohou si rozumět. Kniha je určena dětem kolem 10 let, v kontextu naší literatury se jeví jako poměrně náročná jak věcně, tak stylisticky. Humorné ilustrace obsah velmi vhodně nadlehčují.
obálka knihy
Rok vydání: 2011
Steinn a Solrun se kdysi milovali, rozešli se a po letech se náhodou znovu setkávají na terase osamělého starého hotelu v západním Norsku. Právě na tomto místě kdysi zažili cosi podivného, událost, která jimi hluboce otřásla a vedla k jejich rozchodu. Na to, co se tenkrát přihodilo, mají dodnes oba naprosto odlišný názor. Mohou si dnes porozumět? Rozhovor, který znovu otevírají, je dialogem dvou rozdílných světonázorů. Hrad v Pyrenejích je román o lásce a zároveň ideový román. Kdo jsme? Odkud jsme přišli? Co je to vědomí? Může lidský život osvětlit výhradně rozum a věda, anebo existují duchovní síly, které jsou lidskému chápání skryté? Jostein Gaarder, spisovatel a filozof, autor knihy Sofiin svět, dosáhl světového úspěchu na celém světě svými romány, které byly přeloženy do více než padesáti jazyků a prodany ve více než padesáti milionech exemplářích.
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Dívenka musí jen ležet v posteli, nesmí ven. Jednoho dne se však v pokojíku objeví anděl. Ten s ní vede zvláštní, téměř filozofické hovory. Povídají si o citech, pocitech, Bohu, o věcech pozemských i nadpřirozených, o životě lidském i o tom andělském. Jedná se o náročnější dětskou knihu. Mohou ji číst jak starší, tak mladší děti. Některá témata budou patrně vyžadovat vysvětlení rodičů.
Loutkář (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2017
Akademik a lingvista Jakop je natolik osamělý, že navštěvuje pohřby cizích lidí. Na smutečních hostinách se dává do řeči s pozůstalými. Díky své sečtělosti a jazykové pohotovosti si pokaždé vymyslí příběh, který jej k nebožtíkovi váže, a baví jím ostatní hosty. Přestože je znalcem vztahů a jazyků, sám je z pletiva skutečných lidských vztahů vytržen a má jen jednoho přítele, jejž s oblibou cituje. Ovšem ani Pelle není člověk z masa a kostí…
obálka knihy
Rok vydání: 2004
Chlapec s extrémně bohatou fantazií a až přebytečnou inteligencí není schopen žít obyčejný chlapecký život a uvažovat jako obyčejný člověk. Je natolik zahlcován vlastní fantazií, nápady a intelektuálními úvahami, že nepotřebuje jiné podněty ani lidské kontakty. Dospěl tak v sebestředného, chladně uvažujícího muže, jenž se rozhodne své vlastní nápady prodávat spisovatelům, kteří nevědí co psát, neboť on sám nepotřebuje být slavný, stačí mu být bohatý. Z jeho námětů, aniž by o sobě věděli, žije množství spisovatelů po celé Evropě - až do doby, kdy jeho agentuře začne hrozit prozrazení. Teprve tehdy, v úkrytu před těmi, pro něž se stal nepříjemným svědkem, začíná nahlížet do vlastní minulosti a nalézá tam, co celá léta bylo skryto za obrannou hradbou fantazie, aby to tolik nebolelo. Autor si i zde, jako v jiných svých pracích, pohrává s filozofickými tématy, klade existenciální otázky a rozvíjí úvahy o společnosti, ale s nadhledem a svižně, bez potřeby se předvádět, moralizovat nebo poučovat.
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Populární dílo nenáročnou formou naznačuje podstatu nejvýznamějších filozofických koncepcí (např. Démokritos, Platón, Descartes, Kant, Hegel, Marx, Freud). Gaarder elementární poznatky z dějin filozofie včlenil do beletristického útvaru.
obálka knihy
Rok vydání: 2003
Román s přemýšlením o životě a naší existenci v něm, příběh plný fantazie, dobrodružství a napětí, ale i poučení a údivu nad světem. Hrdinou je dvanáctiletý chlapec Hams Thomas, který se vydává s otcem napříč Evropou. Určeno čtenářům od 12 let.
obálka knihy
Rok vydání: 1997
Aurelius Augustus přijal r. 387 křesťanskou víru, stal se později biskupem a je znám jako sv. Augustin. Literární fikce psaná formou dopisu jeho dlouholeté partnerky Florie je hořkým příběhem jejich rozchodu, který se uskutečnil na základě rozdílného postoje k pojetí lásky. Augustin dal přednost boží lásce - principu duchovnosti a záruce věčného života. Florie obhajuje lidskou lásku, tělesný princip, který žije sice krátký život - vita brevis, je však podle ní přinejmenším rovnocennou hodnotou. Spor o lásku ponechává v tomto románě o jednom dopise prostor pro fantazii a přemýšlení.
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Pohádkové dobrodružství malého Štěpána, které malý chlapec prožije ve snu, je jednou z prvních knížek tohoto autora pro děti. Dítě se vyrovnává s prvním setkáním se smrtí v rodině, ztrátou milovaného dědečka a prvním uvědoměním vlastní identity, odpovědnosti v životě a potvrzením důležitých hodnot. Příběh doprovodil kongeniálně František Skála jr. svými nápaditými kolážemi, a vznikla tak dárková knížka, která osloví malé i velké.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele