Luboš Trávníček

Luboš Trávníček - portrét autora

Luboš Trávníček

Narozen: 1943

Tvorba
Diskuze
Americká balada (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2001
Šestnáctiletý John Reddy se po násilné smrti matčina milence dává na útěk, takže vše vypadá zdánlivě jednoznačně - vraždil on. Honička s policií, dopadení a soud z něj udělají "mýtického hrdinu" celého města, přes jehož osud jsou líčeny a hodnoceny osudy ostatních. Mnohavrstevný text líčí v jedné rovině chápání celého dramatu Johnovými tehdejšími spolužáky, kteří je prožívali jako svoje vlastní, rozebírá celou tehdejší společnost, sugestivně podává vznik Johnova hlubokého vztahu k matce a celé rodině, a líčí jeho další (odsouzením poznamenaný) život. Ještě po třiceti letech, kdy se Johnyho spolužáci setkávají na abiturientském srazu, zjišťují, že jeho příběh ovlivnil jejich životy od střední školy až dosud. vavrovak
Boží pěst (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Poté co v létě roku 1990 zaútočil Saddám Husajn na Kuvajt, začaly v Saúdské Arábii přípravy na největší bojovou akci od druhé světové války. Obrovské množství vojenské techniky, kterou západní mocnosti proti Husajnovi shromáždily, nepřipouštělo žádnou pochybnost o tom, jak blížící se konflikt dopadne. Západní tajné služby jsou přesto nadmíru zneklidněny – je totiž možné, že Irák vyvinul jakousi neznámou zbraň hromadného ničení. Pracovníci amerických a britských tajných služeb začnou zoufale hledat informátora, který by vyzradil Husajnovy úmysly. Když se dozvědí o existenci člověka ze Saddámova okolí, jenž již dříve vlastní režim zrazoval, vsadí všechno na tuto kartu – na tajemného muže, jemuž dají přezdívku Jericho…
Černá komedie (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1993
Čtyři roční doby (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2014
V novele "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank" sleduje autor příběh neprávem odsouzeného vězně, který připravuje velmi svéráznou pomstu. "Nadaný žák" je próza o úspěšném středoškolákovi, do jehož osudu se rozhodujícím způsobem připlete starší muž a jeho záhadná minulost. Sugestivní novela "Tělo" uvádí na scénu čtyři chlapce, kteří objevují skrytá tajemství jistého amerického maloměsta. Poslední titul "Dýchací metoda" je příběhem traumatického zážitku a nadlidského odhodlání mladé ženy, která se rozhodne zachránit jeden život. Tři ze čtyř uvedených próz se dočkaly úspěšných filmových zpracování.
Dlouhé stíny (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2013
Druhá kniha známé americké autorky je časově zasazena do let 1979-1999 a končí v roce 2008. Jejími hrdiny jsou velcí kamarádi a zapálení fotbalisti z texaského městečka Kersey, klidný John a impulzivní Trey. Do Kersey se k babičce z otcovy strany přistěhuje jedenáctiletá Cathy, která při tragické nehodě přišla o oba rodiče. I John a Trey vyrůstají bez nich, takže všichni tři jsou si blízcí i z tohoto důvodu. Stanou se nerozlučným trojlístkem a jak stárnou, oba chlapci se do Cathy zamilují. Cathy začne chodit s Treyem a John jako správný přítel si své city nechá pro sebe, aby nikomu neublížil. Všichni mají sen, že budou společně studovat na stipendia na univerzitě v Miami. Všem se to nakonec podaří a jsou přijati. Jenže se stane něco, co mezi Johna a Treye vrazí klín a vše je náhle jinak. Osudové hrátky nevynechají ani Cathy, takže ještě před nástupem na vysokou se cesty všech rozcházejí a dál pokračují každý sám: zklamaný, nešťastný nebo bezradný se svými tajemstvími a třeba i nepřiznanou vinou... Když se všichni znovu potkávají po dvaadvaceti letech, je třeba chyby napravit, pokud to ještě jde...
Doktoři (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2006
Autor sleduje osudy skupiny mediků po dobu jejich vysokoškolského studia, jejich začátky v lékařské praxi i období, kdy se stávají renomovanými lékaři a vědci, vypráví o jejich úspěších i prohrách, ale také o jejich soukromí. Román je mimořádně poutavý přesto, že je spíše mozaikou lidských osudů bez bližšího psychologického rozkreslení postav. Přestože vypráví hlavně o lékařích jako zranitelných bytostech žijících v neustálém stresu i o etických problémech jejich náročné profese, vypovídá také zajímavě o Americe 50. až 70. let 20. století.
Dokud tě nenajdu (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Hlavní hrdina Jack Burns putuje jako čtyřletý se svou matkou, vyhlášenou skotskou tatérkou po severní Evropě, kde pátrají po jeho otci, geniálním hráči na varhany. Po neúspěšném hledání, plném setkávání se zajímavými originálními lidmi, se vrací do kanadského Toronta. Jack začíná navštěvovat dívčí školu. Nachází zde nejen celoživotní přátelství se starší spolužačkou Emmou, ale zalíbení v divadle a zápasení. Je konfrontován pouze se ženským světem a velmi záhy sexuálně dospívá. Jeho touha po mužském vzoru, po jeho otci, však neutuchá. Po studiu na vysoké škole se stěhuje spolu s Emmou do Hollywoodu. Stává se známým hercem a je nominován na Oscara. Je obklopen slávou a přízní žen. Po smrti matky nalézá v Evropě, v sanatoriu pro duševně choré konečně svého otce a dozvídá se překvapivou pravdu o svém životě.
Generálova dcera (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1994
Kapitánka Ann Cambellová, dcera slavného amerického generála, krásná, vzorná mladá žena, kterou armáda používá jako ideální poutač na náborové plakáty, je surově zavražděna. Případu se ujímá člen elitní vyšetřovací jednotky americké armády Paul Brenner. Postupně zjišťuje, že s životem vzorné příslušnice ozbrojených sil – od služebního až po sexuální – se to má trošku jinak.
obálka knihy
Rok vydání: 2003
Strach o život malé dívky dožene mladou ženu k dobrovolné účasti na projektu, který si klade za cíl využít umělě navozených pocitů stádia klinické smrti jako převratné neurochirurgické metody. Tím je nastartován proces fascinujícího poznávání a především sebepoznávání, odkrývání tajemství skrytých v minulosti. Román trpí přehnanou obsažností, je rozvleklý a komplikovaný, ústřední motiv je zbytečně rozmělňován, totéž - a lépe - by se dalo vyjádřit na polovičním prostoru. 20030417 Nejedlyv
Jericho (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1991
Kavky (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2015
Křehká rovnováha (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2000
Protagonisty rozsáhlého díla jsou dva krejčíci z nízké společenské kasty, stárnoucí vdova a student z nižší střední vrstvy. Z jejich osudů a příběhů jejich rodin autor komponuje velmi plastický obraz života indické společnosti s jejími předsudky a zvyky, životním stylem a věčně číhající bídou. Předmětem autorovy kritiky je zejména kastovní násilí, korupce státních úředníků a všeobecná lhostejnost k dopadu vládních rozhodnutí na již velmi ubohý život těch nejchudších. Záv.
Let Sokola (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Po 20 letech se vrací hrdina do rodného Ruffana, které jako dítě narychlo opustil se svou matkou. Město, které má velkou univerzitu, chystá každoroční festival, jehož tématem je místní historie. Hrdina s překvapením zjišťuje, že univerzitním profesorem je zde jeho bratr, o němž si rodina myslela, že zahynul ve válce. Stejně jako v dětství jeho, ovládá bratr podivnými sugestivními praktikami celé město. Během oslav, jichž se hrdina účastní, se odhaluje mnoho tajemství z histrorie města i z minulosti jeho vlastní rodiny.
obálka knihy
Rok vydání: 1998
I zde autorka vytříbeným stylem líčí malá dramata člověka, který se dostává do neobvyklé situace buď jako svědek nebo jako přímý účastník. Vypravěčský talent, napínavý a často tajuplný děj i cit pro psychologii postav spolu s dobrým překladem jsou příkladem kvalitní oddechové četby.
obálka knihy
Rok vydání: 1994
Muž, žena a dítě (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2006
Otec dvou dcer zjistí, že ve Francii žije jeho devítiletý syn, o jehož existenci neměl dosud ani tušení. Matka dítěte zahynula a o chlapce se nemá kdo postarat. Přiznání k nevěře, synova návštěva a další s tím spojené okolnosti způsobí hlubokou manželskou krizi. Těžké onemocnění chlapce ale manželku i dcery smíří s jeho existencí a rodina mu nabízí, aby u nich již natrvalo zůstal. Chlapec se však rozhodne vrátit do Francie, odchází tam ale s vědomím, že není na světě sám.
Nadaný žák (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1991
Mladý student Todd Bowden objeví staré noviny s fotkami, na kterých pozná obyvatele jejich městečka, pana Denkera. Tento starý uzavřený muž byl kdysi nacistickým velitelem Kurtem Dussanderem. Todd muže vydírá, ale trochu netradičním způsobem. Nechce peníze, chce informace. Je zvědavý a nadaný. A rychle se učí. Nikdo si z počátku moc nevšimne, že v okolí začnou mizet kočky, psi, bezdomovci.
Na věky věků (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Kingsbridge 1327 až 1351. O katedrálu pečují dva soupeřící kláštery, obyvatelé městečka se živí většinou zpracováním vlny. Z pestré galerie postav možno vybrat cechmistrovu dceru Caris a tesaře-stavitele Merthina, pozdější manžele. Strhující příběhy hrdinů civilních i duchovních jsou náhle rozvráceny pohromou v podobě šířící se morové epidemie. Autor se po osmnácti letech vrátil do středověké Anglie, aby již s jinými hrdiny znovu oživil děj kolem slavné katedrály. Román je bouřlivým obrazem historické doby a lidských osudů, napjatých mezi láskou a smrtí. Svým obsahem i uměleckou formou opět zaujme mysl i srdce čtenářů.
Návrat domů (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1998
Hrdinka, jejíž rodiče žijí na Cejlonu, nachází v dětství druhý domov v rodině své bohaté přítelkyně. Dívky zůstávají spolu i po skončení školy až do okamžiku, kdy jejich životy tvrdě rozvrátí události druhé světové války. Hrdinka během ní slouží v královské námořní službě a je svědkem řady úmrtí svých dobrých přátel. Po návratu do Anglie procházejí obě přítelkyně citovými krizemi, ale nakonec se vracejí ke svým starým láskám. Kb
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Daphne du Maurier vešla do povědomí čtenářů jako autorka romantických, napínavých příběhů s hororovými nebo vědeckofantastickými rysy. Soubor povídek nazvaný podle první z nich Neohlížej se, miláčku nijak nevybočuje z řady. Hned úvodní povídka, situovaná do Benátek a inspirovaná autorčinými osobními zážitky z tohoto města, vytvořila skutečně hrůzostrašnou vizi o tomto tajuplném městě na vodní hladině, plném kanálů, rozpadajících se budov a strašidelných opuštěných hotelů plných zahaleného nábytku. Stejně jako jiné autorčiny texty se povídka Neohlížej se, miláčku už dva roky po vydání dočkala filmové adaptace.
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Na základě vlastní zkušenosti vypráví autorka, která sama po dovršení šestnácti let strávila tři roky v psychiatrickém ústavu, o průběhu onemocnění a způsobu léčení v době, kdy nebyly k dispozici antipsychotické léky. Líčí navazování a upevňování terapeutického vztahu s lékařkou, přesně popisuje vlastní traumata a úzkosti i nereálný svět, který si vytvořila a který ji pomáhal ve skutečném světě přežít a líčí i těžké osobní dilema duševně nemocného člověka, který se obává návratu do reálného světa a před jeho problémy se ve své chorobě ukrývá. Kniha je mimo jiné i vděčnou vzpomínkou na vynikající psychoterapeutku MUDr. Friedu Fromm-Reichmannovou, jednu ze zakladatelek americké interpersonální školy v psychoanalýze.
obálka knihy
Rok vydání: 2011
Pád titánů přivádí na scénu příslušníky britské a německé aristokracie, velšské horníky, ruské dělníky i americké demokraty či zbohatlíky, aby několikrát propojil jejich životní cesty a vložil jim do nich zásadní překážku: první světovou válku. Vypráví sto let staré historické události a v jejich skrytu příběhy lásky, přátelství, hrdinství, ale i beznaděje, ponížení či falše.
Písní tě chválím (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2001
Simónídes byl významným básníkem antického Řecka v 6. stol. před Kristem. V románě je vylíčena jeho životní pouť od narození ve městě Iúlis až do sklonku života v Syrakúsách. Básník, jehož nevzhledná tvář ostře kontrastovala s krásou jeho veršů, žil v době plné válek, intrik a zvratů; to se odráželo i na jeho osobních vzestupech a pádech. Autorka umně skloubila historická fakta s fantazií a podařilo se jí přiblížit čtenářům antický svět velkých tyranů i velkých básníků. A také připomenout, že Simónides je autorem epitafu "Poutníče, zvěstuj Lakedaimonským...", který byl určen Sparťanům padlým u Thermopyl. Dolezalj
obálka knihy
Rok vydání: 2017
Rafinovaný příběh s nezapomenutelnou hlavní postavou, která se setkává s mnoha známými historickými osobnostmi, je zasazen do New Yorku roku 1888. Mladá, chytrá a cílevědomá Mary Handleyová z Brooklynu se snaží prokázat vraždu Charlese Goodriche, bratra významného člena newyorské městské rady a účetního Thomase Edisona. A prosadit se ve světě mužů – politiků i policistů.
Poselství růží (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Mary Toliverová v šestnácti letech zdědila bavlníkové plantáže. Díky své tvrdohlavosti a nesmírné píli dokázala rozmnožit a udržet majetek rodu Toliverů. Zaplatila však za to příliš vysokou cenu. Starobylý rod provází rodinná kletba, stejně jako jej provázejí růže - poslové proseb o odpuštění. Strhující příběh o lásce, rodinné tradici a neúprosné životní volbě připomíná slavné americké romány Jih proti Severu M. Mitchell či Ptáky v trní od C. McCullough.
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Chlapec a jeho otec jsou nuceni z okresu Coos uprchnout - nejprve do Bostonu, pak do jižního Vermontu a nakonec do Toronta -, pronásledováni nesmiřitelným konstáblem. Jejich osamoceným ochráncem je drsný, svérázný dřevorubec a bývalý plavič dřeva, který jim na útěku pomáhá. V příběhu překlenujícím pět desetiletí román vykresluje poslední půlstoletí ve Spojených státech jako "živou repliku okresu Coos, kde se smrtelným nenávistem obvykle nechával volný průběh". Od vypjaté první věty románu - "Mladý Kanaďan, kterému nemohlo být víc než patnáct, váhal příliš dlouho" - až k elegické závěrečné kapitole je Poslední noc na Klikaté řece napsaná s historickou autenticitou a emocionální silou Pravidel moštárny.
Poslední záblesk (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1979
obálka knihy
Rok vydání: 2001
Hrdinka prožila dětsví v zabezpečené vážené rodině vyznávající tradiční hodnoty. Po otcově smrti upadla země po boxerském povstání do krize a rodinné poměry se dramaticky změnily. Dívka se na matčin příkaz provdala do staré, zdánlivě bohaté rodiny a prožila v jejím středu léta nešťastného manželství. Aby pomohla uživit rodinu, stala se učitelkou na dívčí škole a prostřednictvím přítelkyně, radikální feministky, se setkává s lidmi z okruhu Mao Ce-tunga, s jejichž názory zpočátku sympatizuje. Po mužově smrti se znovu, tentokrát z lásky, provdá za státního úředníka a spolu s ním prožívá všechny revoluční zvraty až do chvíle, kdy se Mao Ce-tung chopí moci a ona musí uprchnout na Tchaj-wan.
Sen o Somersetu (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Leila Meachamová se dějově vrací do let 1835 až 1900 a pokračuje v líčení osudů tří rodin, jejich podnikání a bohatnutí. Toliverové byli plantážníci, Warwickové založili podnik na zpracování dřeva a DuMontové podnikali v oděvnictví. V románu nechybí milostné příběhy, dojemné okamžiky, vzrušení a napětí. Láska a manželství, přátelství, zrada i triumf se tu promítají na dramatickém pozadí zásadních dějinných okamžiků. Příběh začíná na americkém Jihu, kde Silas Toliver, připravený o dědictví, plánuje se svým nejlepším přítelem Jeremym Warwickem výpravu za úrodnou černozemí v novém slibném teritoriu zvaném Texas. Napínavé události se pak odehrávají na dramatickém pozadí otrokářství, kolonizace západních území a občanské války, tedy zajímavých období vývoje Spojených států. Nakladatelská anotace. Kráceno.
Smrtící kód (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2002
Vrcholí zápas o vyrovnání náskoku Sovětského svazu v dobývání vesmíru. V té době na washingtonském nádraží probouzí člověk bez paměti a bez minulosti. Pomalu o sobě začíná získávat informace, až zjistí, že byl atomovým fyzikem a ztrátu paměti mu uměle způsobil jeho nejlepší přítel, agent CIA, který tvrdí, že ho odhalil jako agenta KGB.S pomocí své bývalé milenky se dozvídá, že v podivné hře jsou i jeho další přátelé z Harvardu včetně jeho vlastní ženy. Musí se vyrovnat s trpkou skutečností a zároveň si uvědomuje, že před ním stojí riskantní úkol zabránit katastrofě při startu družice.
Stříbrokřídlý (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2005
Titáni (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2017
Dějištěm strhujícího vyprávění o lásce, bolestných ztrátách i zradách je Texas, který se kolem roku 1900 ocitá na prahu ropné konjunktury, jež odstartuje období prudkého hospodářského růstu. Na pozadí dramatických změn pronikajících na texaský venkov prožívají svůj osudový příběh dvě nezapomenutelné postavy: Samantha, privilegovaná dědička rozlehlého dobytkářského ranče, a Nathan, okouzlující mladík z farmy na severu.
Vhodný nápadník (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1997
Září (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2008
obálka knihy
Rok vydání: 2013
Zima světa začíná tam, kde Pád titánů končí. Pětice navzájem spřízněných rodin - americká, německá, ruská, anglická a velšská - vstupuje do doby sociálního, politického a hospodářského chaosu, který předcházi vzestupu třetí říše. Autor poutavě vykresluje krvavé události ve Španělsku a velká dramata druhé světové války. Životy všech postav se proplétají, děj se přenáší ze salonů bohatých až na krvavá bojiště a vtahuje čtenáře do stále složitějších dramatických peripetií, jež poznamenaly minulé století.
Zprávy z ráje (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Satirický román anglického autora líčí rozhodující epizodu v životě zběhlého kněze.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele