Margaret Eleanor Atwood

Margaret Eleanor Atwood - portrét autora

Margaret Eleanor Atwood

Narozen: 1939

Tvorba
Diskuze
Dobré kosti (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2005
Široké spektrum literárních druhů spojených v tento soubor odráží rozsah námětového pole. Na jedné straně takzvaně pokleslý žánr (horor, sci-fi, soap opera), na jehož půdu Atwoodová vstupuje již tradičně, a to na základě důkladně promyšlené strategie - ztratí-li totiž literatura potenci účelně zpracovat a povznést byť sebeztracenější projev estetična, pozbývá své základní poslání. Na straně druhé útvar s charakterem i "morálkou" feuilletonu, filozoficko-sociologické úvahy; počínaje varováním před ekologickou katastrofou, přes povážlivé aspekty ženské otázky po teorie o vzniku literárního díla. Zdánlivě triviální skeče naplněné hutným a někdy, překvapivě, až staromódním poselstvím.
Hra na vraha (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2004
V souboru krátkých textů nám autorka dává nahlédnout do situací z běžného života, viděných jejím osobitým pohledem plným lehké ironie, nadsázky, humoru, ale i trapnosti či šoku /vzpomínky z dětství a mládí, úvahy o tvorbě, útržky myšlenek všeho druhu.../. Drobné povídky, postřehy a sebereflexe jsou ukázkou stylu psaní a myšlení uznávané představitelky současné kanadské prózy; stvořila je s bravurou a nenuceností. Zážitek pro vnímavého čtenáře. Překlad vynikající.
obálka knihy
Rok vydání: 2002
Její povídkovou tvorbu shrnují zatím tři svazky a tento je druhým z nich (Tančící dívky, Modrovousovo vejce, Nápady do divočiny). Některé povídky jsou v ich formě a jejich vypravěčka (možná sama Atwoodová) v nich vzpomíná na své rodiče (především matku), sourozence, kamarádky a první lásku. V ostatních se jejich hrdinky potýkají s různými problémy v milostných vztazích. Všem povídkám je společný vybroušený styl s důrazem na myšlenku, takže na malé ploše dokáže vystavět velice silné příběhy. Nechybí v nich ani břitký humor, který je pro Atwoodovou typický, místy přecházející do ironie. Modrovousovo vejce jistě potěší každého milovníka dobré četby. lizleroh
obálka knihy
Rok vydání: 2002
Elizabethino manželství funguje jen setrvačností, ani jeden z partnerů v něm nenachází uspokojení, když spáchá sebevraždu její milenec, Elizabethin život se zhroutí. Platonickým objektem jejího manžela Nata je paleontoložka Lesja, Elizabethina kolegyně, která si svého partnera Williama rozhodně necení tolik jako milované dinosaury. Nakonec Lesja podlehne Natovi a "opuštěného" Williama svede pro změnu Elizabeth. Autorka vyniká v psychologické drobnokresbě a předvádí lásku jako věčně se opakující tragikomedii. Román je plný beznaděje a hlubokých traumat. Mir.
Penelopiáda (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2007
Ve stylizovaném příběhu, v němž Pénelopino vyprávění provází v každé kapitole chór dvanácti zavražděných služek, se představuje Pénelopa jako praktická žena, která po kratičkém manželství zůstala sama v nepřátelském prostředí a musela si poradit nejen s intrikami, ale i s opuštěností. Autorka využila mýtus jako podklad pro nadčasový, lehce ironický příběh ženy bez iluzí, která se v době dvacetiletého čekání musela potýkat nejen s nápadníky, ale s nevraživostí manželových příbuzných, s pubertou svého syna nebo s úskalími počínající legendy. Portrét svého královského manžela podává s jemným cynismem, ale jako chytrá a trpělivá žena se dokáže smířit s jeho pravou povahou a dokonce ocenit i jeho přednosti. Nemůže mu však prominout zbytečnou vraždu dvanácti služebnic, které jí pomáhaly přelstít nápadníky. Knížka je součástí projektu britského nakladatelství Canongate, které oslovilo některé autory, aby ze současného hlediska převyprávěli některý ze starých mýtů.
obálka knihy
Rok vydání: 2005
Hned na počátku románu se setkáme s hlavním hrdinou Sněžným mužem, jenž žije sám na břehu oceánu. V liduprázdné krajině jsou kromě něj už jenom ptáci, automobilové vraky a civilizační haraburdí. Vítá nás postapokalyptický svět, v němž musí hlavní hrdina sám čelit nepřízni okolního světa a sžít se s nehostinnou přírodou. Pro Sněžného muže prakticky neexistuje přítomnost (kromě každodenního pachtění se za jídlem, vodou a zásobami konzerv a alkoholu) a tím méně budoucnost. Vše ale bylo kdysi jinak...
obálka knihy
Rok vydání: 2017
Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají… Kniha byla odměněna Cenou Arthura C. Clarka pro nejlepší román roku a následně se stala předlohou pro filmové a aktuálně také pro úspěšné seriálové zpracování.
Pýthie (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2009
Zároveň můžeme říci, že autorku dostihl i její román. Na jedné straně úspěšná básnířka, manželka politického aktivisty, v noci však stejně úspěšná, ne-li více, autorka červené knihovny s nádechem hororu a milenka tajemného umělce. Obě identity jsou dlouhodobě neudržitelné, proto se hlavní hrdinka odhodlá k fingované sebevraždě a odstěhuje se do Itálie. Joan se ale nedokáže oprostit od svého předchozího života. Samozřejmě ji pronásledují vzpomínky i strachy z dětství, stále dokola si přehrává některé situace, prožité s nyní již bývalým manželem (tč. totiž vdovcem). Mohla ale svůj "předchozí" život žít lépe a jinak? a bude vůbec schopna navázat, začít od začátku, když onen pomyslný začátek vlastně neexistuje?
Slepý vrah (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2001
Krátce po skončení války se mladší sestra zabila při autonehodě a vypravěčka uvažuje nad okolnostmi její tragické smrti a nad románem, který ji posmrtně proslavil.Příběh sestřina románu, otevřeně líčící soužití mladé ženy s mužem na útěku, se prolíná se skutečnými událostmi a láska, oběť a zrada v obou případech směřují ke katastrofě. Hrdinka, která vlastně prožila život ve stínu mrtvé sestry, přehlíží také svůj vlastní osud, své prohry i zmařené sny v dlouhém období od 30. let 20. století, kde všechny pozdější dramatické události měly své kořeny.
Stan (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2006
V různě rozsáhlých, bravurních a tematicky pestrých povídkách nahlíží autorka především do utajených zákoutí lidského nitra, ale se stejnou rozmarnou důkladností se pokouší obrátit chod dějin, či odhalit skutečné názory našich předků. Ve vyváženém souboru dává čtenáři možnost nahlédnout do situací z běžného života, viděných osobitým pohledem plným lehké ironie, nadsázky, humoru, ale i trapnosti či šoku. Uvedené povídky, postřehy a prózy jsou v překladu Viktora Janiše a Miroslava Jindry další ukázkou svébytného literárního stylu a myšlení uznávané představitelky současné kanadské prózy.
obálka knihy
Rok vydání: 1989
obálka knihy
Rok vydání: 1998
Mariana pracuje u agentury Seymourovy průzkumy, která se zabývá reklamou na po- travinářské výrobky. Žije naprosto konvenčním způsobem života, někdy se jí samot- né zdá, že až příliš. Má přítele Petra, mladého, uhlazeného a nadějného právníka. Jednou se Mariana při jednom z výzkumů seznámí s velmi zvláštním mladíkem Dunca- nem. Krátce potom, co ji Petr požádá o ruku, začne mít potíže s jídlem, až po čase nemůže jíst téměř vůbec. Zřejmě pod vlivem pozoruhodného vztahu s Duncanem se Mariana rozhodne opustit jak zaměstnání, tak i snoubence a toto "osvobození" jí chuť k jídlu opět vrátí. Lí
Z hlubin (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2006
Mladá výtvarnice se vydává se svým partnerem a dvěma přáteli do kanadské divočiny hledat svého zmizelého otce. Je zcela citově vyprahlá a kontakt s quebeckou přírodou jen prohlubuje její znechucení veškerou lidskou civilizací. Postupně se zbavuje svých vazeb s lidmi a rozhoduje se žít uprostřed divoké přírody. Důležitou roli tu hraje jezero, tajemný a mocný živel, který dává i bere a v němž hrdinka zažije cosi jako iniciační rituál. Román lze číst i jako sugestivní popis postupující duševní choroby, ale hlavním kladem je autorčina nemilosrdná a přesná ironie a smysl pro charakterizující detail.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele