Pavel Medek

Pavel Medek - portrét autora

Pavel Medek

Narozen: 1952

Zemřel: 2015

Tvorba
Diskuze
obálka knihy
Rok vydání: 1987
3x Kramer a Zondi (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1983
3x soukromý detektiv Lew Archer (Doslov, Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1983
3x soukromý detektiv Lew Archer (Úvod, Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1981
Akce Soudný den (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2003
Agent Robert Bellamy má od svých nadřízených příkaz najít výpravu turistů, kteří byli náhodou svědky ztroskotání údajně meteorologického balonu ve Švýcarsku. Agent tento nesmírně těžký úkol přijme a je šokován, když zjistí, že každý objevený svědek neštěstí brzy za záhadných okolností umírá. Nakonec se na seznamu neznámé organizace objeví i jeho jméno a hrdina musí čelit rafinovaným nástrahám ve svém nejbližším okolí, než zjistí ohromující pravdu.
obálka knihy
Rok vydání: 1989
obálka knihy
Rok vydání: 1995
obálka knihy
Rok vydání: 2005
Na Všiváku Muldoonovi je opět zachránit obyvatele Zahrady před neznámým nepřítelem. Nikdo však neví, kdo to je, nikdo ho neviděl ... a ti, co ho přeci jen zahlédli, jsou buď mrtví nebo ochromeni hrůzou, tvrdí, že je to netvor. Knihu doprovází černobílé komiksové ilustrace.
Drž se (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2009
Mike Baye, úspěšný transplantační chirurg z Newyorské presbyteriánské nemocnice, i jeho manželka, právnička zaměstnaná v manhattanské firmě, jsou zneklidněni chováním svého šestnáctiletého syna Adama. Dospívající chlapec se zatím nedokázal vyrovnat se smrtí svého nejlepšího přítele, který spáchal před čtyřmi měsíci sebevraždu. S rodiči téměř nekomunikuje, jeho školní prospěch se zhoršil a odmítá i odbornou pomoc psychoterapeuta. Když jednoho dne bez vysvětlení odejde z domu na předměstí Livingstonu, začne jej otec sám hledat. Pátrání ho přivádí do nočního klubu v Bronxu, kde narazí na stopu nelegálních obchodníků s léky na předpis. Mezitím se hlavní vyšetřovatelka v Newarku snaží identifikovat ženu s rozdrceným obličejem, oblečenou jako prostitutka, jejíž tělo bylo nalezeno v kontejneru. Zároveň řeší případ pohřešované matky dvou dětí. Životy členů několika rodin v Livingstonu se nakonec osudově protnou.
Dveře do léta (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Hrdina příběhu, vynálezce a spolumajitel zavedené firmy, se po osobních potížích a krachu rozhodne pro hypotermii. Nechá se uvést do dlouhodobého spánku a probudit po 30 letech, v r. 2000. V líčení potíží a komplikací při setkáních s různými lidmi po tolika letech projevuje autor velký vypravěčský talent a s ironickým nadhledem se zamýšlí nad vývojem lidské civilizace v budoucnosti.
obálka knihy
Rok vydání: 2013
Tato příručka byla získána přímo z bradavické knihovny při Škole čar a kouzel. Seznámí nás s vývojem létajících košťat, dozvíme se, jak se objevila Zlatonka, jakými proměnami prošel famfrpál od 14. století po dnešek i to, jak se rozšířil z Velké Británie do celého světa. Nechybí zde ani informace o nejlepších famfrpálových týmech Velké Británie a Irska. Rozhodně se nejedná o učebnici famfrpálu, mudlům se hrát famfrpál nedoporučuje.
obálka knihy
Rok vydání: 2013
O každém zvířeti se dočteme, jak je pro kouzelníka nebezpečné, kde žije, jak vypadá, čím se živí, u řady z nich je uvedena i možnost využití některé části jejich těla (např. kůže mizenky je vhodná k výrobě ochranných štítů a oděvů, zředěný sekret plísňáčků se používá při přípravě kouzelných čistících prostředků, z kožešiny polovidů lze tkát neviditelné pláště). Tato knížka by neměla chybět v žádné kouzelnické domácnosti. Nyní máme i my, lidé, příležitost se s ní seznámit.
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Nový školní rok nezačal pro Harryho právě nejlépe. Nebýt zásahu Brumbála, málem by byl vyloučen ze školy za použití kouzel o prázdninách. Nakonec se však do školy přeci jen vrátí, ale tady teď vládne obraně proti černé magii děsivá profesorka Umbridgeová.
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Až do svých jedenáctých narozenin si o sobě Harry myslel, že je jen obyčejný chlapec. Pak ale dostal soví poštou dopis, kterým byl zván ke studiu na prestižní soukromé Škole čar a kouzel v Bradavicích, a jeho život se rázem proměnil. Leccos se dozvídá o minulosti svých zemřelých rodičů, získá pár dobrých kamarádů, naučí se mistrovsky hrát famfrpál a kvůli Kameni mudrců podstoupí smrtelný souboj se zloduchem Voldemortem... První kniha sedmidílné série o Harrym Potterovi, která nastartovala triumfální světový úspěch autorce i hlavním hrdinům.
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Draco Malfoy je pověřen pánem zla nelehkým úkolem, který pod přísahou na sebe vezme Severus Snape, nynější učitel obrany proti černé magii v Bradavicích. Brumbál Harrymu odhaluje tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti.
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Trojlístek věrných hrdinů Harryho, Hermionu a Rona čeká obrovské nebezpečí na každém kroku. Je totiž třeba splnit úkol, kterým byl před smrtící kletbou pověřen Albus Brumbál. Sedmý díl přináší nejen rozuzlení příběhu, ale i odtajnění některých záhad a odpovědí na nezodpovězené otázky. Naposledy...?
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Z vězení pro čaroděje uprchl nebezpečný Sirius Black. Všichni jsou znepokojeni, protože se zdá, že pronásleduje právě Harryho Pottera, který po nudných prázdninách u tety a strýčka začíná další školní rok v Bradavicích. Se spoustou nových tajemných předmětů a magických úkolů přichází také spousta dobrodružství a nebezpečí a ještě překvapivější rozuzlení příběhu.
Já, Asimov | paměti (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Paměti jednoho z nejúspěšnějších amerických spisovatelů, autora 451 titulů sci-fi a populárně vědecké literatury.
Já, Poutník (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Poutník. Krycí jméno pro jednoho z nejlepších tajných agentů s bohatou profesionální zkušeností a perfektními schopnostmi, který se však ve dvaatřiceti letech rozhodl stáhnout do anonymity. Když ho k vyšetřování vraždy mladé dívky přizve jeho známý policista, ihned cítí potíže. Modus operandi totiž odpovídá popisu z příručky, kterou sám sepsal o současných moderních vyšetřovacích metodách. Tím ale složitý případ teprve začíná. Pozvolna se totiž rodí spojitost mezi zavražděnou mladou ženou, veřejně popraveným mužem v Saúdské Arábii, ohořelými ostatky těl na úbočí Hindúkuše a jiného, ve stínech anonymity ukrytého muže, toužícího vykonat masovou pomstu.
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Druhá část tertralogie Vládci diamantu vypráví příběh další ze čtyř planet, obývaných jedinci vyobcovanými z různých důvodů z dokonalé společnosti galaktické Konfederace. Složitý boj s mimozemskou civilizací je tady dobrodružnější a rafinovanější, protože znepřátelené strany si díky zvláštním okolnostem mohou vyměňovat nejenom své tělesné schránky, ale i myšlenky.
Kniha tří zjevení (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2001
obálka knihy
Rok vydání: 2006
V knížkách o Harry Potterovi J. K. Rowlingové je ukryta celá řada hravých narážek na historii, legendy a literaturu. Tato knížka se pokouší autorčiny narážky dešifrovat, odhaluje obratně skryté významy. S její pomocí se čtenář seznámí s významem jmen některých hrdinů, původem a výskytem nejrůznějších fantastických zvířat, odkryje i podobnost některých Harryho dobrodružství s jinými legendami a mýty. Dozví se např. od jakého slova je odvozen název koleje Nebelvír, zda čarodějnice odjakživa létají na košťatech nebo proč se profesorka McConagallová objevuje v kočičí podobě. V knížce nechybí ani bibliografie a internetové zdroje.
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Soubor hororových a strašidelných povídek amerického autora z třicátých let dvacátého století, duchovního otce barbara Conana. V textech se to hemží tajemnou magií, vlkodlaky, upíry a dalšími postavami, které ve správném hororu nesmějí chybět.
Levá ruka boží (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Po blíže neurčené katastrofě ovládla část světa ortodoxní sekta, která uctívá Oběšeného Vykupitele a svou moc udržuje násilím. K tomu účelu si vychovává bojovníky - chlapce, které ještě v dětském věku unáší a vychovává ve velmi tvrdém režimu. Přibližně patnáctiletý Cale je jedním z takových chovanců a zřejmě velmi nadějným, protože sám lord vojevůdce v něj vkládá neurčité výjimečné naděje. Caleův vzpurný duch se ale vzpírá slepé loajalitě a nutí ho k drobným vzpourám a neposlušnostem. Při jedné výpravě do zakázaných prostor Cale učiní hrůzný nález, zachrání mladou dívku před krvavým obětováním a pak už mu nezbývá, než utéct i s ní a svými nejbližšími přáteli co nejdál od Svatyně. Útěk je téměř nemožný a právě tak život ve vnějším světě, relativně svobodném, ale zmítaném nekonečnými boji. Propracovaný příběh, obdařený sugestivní atmosférou a řadou neotřelých nápadů.
Lilith - had v trávě (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Hlavní postava tohoto románu, agent Tremont, je pověřen nalézt vládce této planety a od něho za dramatických okolností zjistit pravdu o skutečných činech a záměrech nebezpečných bytostí, zločinců, šílenců a psychopatů, kteří byli na Lilith vysídleni, protože jejich experimenty ohrožovaly lidskou společnost.
Miliónová finta (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1991
obálka knihy
Rok vydání: 1992
Sklepení staré továrny se hemží krysami, ale ne obyčejnými; zlým démonem může být posedlý i stroj – třeba žehlící prkno v prádelně; profesionální zabiják obdrží poštou dětskou hračku, skrývající v sobě smrtící možnosti; nebožtíci se někdy vracejí a ani vyvolávání démonů je možná nezapudí navždycky; mafiánský šéf chce zlikvidovat milence své ženy a pořádně se při tom pobavit – avšak ouvej!, kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá; přestat kouřit nemusí být tak těžké, když víte, že falší cigareta by vás mohla připravit o život – doslova; stejnou cenu můžete zaplatit, budete-li slepě důvěřovat sobeckému staršímu bratrovi; pomáhat malým holčičkám hledat ve sněhové vánici maminku se nedoporučuje – z holčiček se mohou vyklubat upíři. Stephen King, americký šampión moderního hororu, jehož knihy jsou světovými bestsellery, se v těchto osmi povídkách s úspěchem snaží čtenáře přesvědčit, že hranice mezi realitou a světem nadpřirozených sil, nepochopitelných jevů a záhad je leckdy zatraceně uzounká. Jeho příběhy, nahánějící hrůzu, jsou průvodce po temných zákoutí lidské fantazie.
obálka knihy
Rok vydání: 1995
Soubor obsahuje povídky: C.D.Simaka, M.Leinstera, E.Hamiltona, J.W.Cambella, R.Heinleina a dvě povídky Ch.R.Tannera. Všechny náležejí ke zlatému fondu sci-fi a byly inspirací pro mnoho dalších generací autorů tohoto žánru, včetně samotného Asimova, který o nich předkládá laskavý a zasvěcený vysvětlující komentář.
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Osm klasických povídek americké sci-fi z let 1941-1950.
Nebula 1966 (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Příběhy náležející k tzv. nové vlně science fiction, již téměř neobsahující klasické klišé v oblasti postav (roboti, mimozemšťané) a dějů. Jsou méně dramatické, válečné kosmické drsno je nahrazeno jemnou psychologií, surrealismem, přechod z reality k fantazii je velice nenápadný. Nejvíce vzrušují a vtahují děje s vysokým procentem věrohodnosti, podobné buď přímo naší přítomnosti osamělců nebo snům, představám zjitřeným psychickou únavou, strádáním, našim vizím blízké budoucnosti Země.
Noční směna (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2009
V některých povídkách se autor vrací k epizodám ze svých úspěšných románů, některé byly zfilmovány, jiné zase novým způsobem zpracovávají zdánlivě zcela prozaický, reálný příběh, který odkrývá temná zákoutí lidské duše.
Pod kůží (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Každý den v brzkých ranních hodinách a za jakéhokoliv počasí vyráží řidička červené Toyoty Isserley na silnici A9, vinoucí se skotskou vysočinou, aby splnila své pracovní povinnosti. Každý den by měla na farmu dopravit minimálně jednoho stopaře, který odpovídá vybraným kritériím – nezaměstnaný, bez rodiny a přátel, ale s dostatečným množstvím svaloviny. Své povolání vykonává Isserley bez sebemenších výčitek svědomí a pochybností do doby než farmu navštíví dědic společnosti, Amlis Vess, pro niž Isserley pracuje.
Proměnlivá země (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1997
Tajemný hrad, kde sídlí polobůh Tualua ovládaný mocným čarodějem, se stává cílem mnoha dalších čarodějů i jedné krásné čarodějnice. Někteří z nich chtějí využít magické síly poloboha pro dobro lidí, jiní pro získání silnějších magických schopností. Všichni si však musejí poradit s řadou zákeřných nástrah, které jim do cesty postavil Tualua, a ani potom, co se dostanou dovnitř strašidelné pevnosti, nemají vyhráno.
Ptačí srdce (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2005
V první části červinka Kirrick zůstal jediný svého druhu, mnoho jiných viděl umírat strašlivou smrtí, kterou rozsévají straky v celé Ptačí říši. Osamocen se vydává na dlouhou cestu bez cíle, v jeho odvážném srdci se však skrývá naděje, že není ještě vše ztraceno a zlo bude zničeno. Na své pouti potkává moudrého výra Tomara, který jeho cestě dá cíl. Druhá část pojednává o již známých obyvatelích ptačí říše a jejich osudech po velkém vítězství. Publikace obsahuje dvě knihy: Srdce se chvěje a Srdce plesá.
Pyrofobie (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Jason Evans si zabezpečuje nadprůměrnou životní úroveň solidně placenou prací v prestižní reklamní agentuře, má milující manželku a spoustu přátel, takže se zdá, že jeho štěstí nelze ničím narušit. Jednoho dne mu však začínají docházet podivné polaroidové fotografie, zachycující náhrobní kameny, na jejichž rubu se objevují zlověstné a matoucí vzkazy. Tato sdělení užaslému a znepokojenému Jasonovi oznamují, že vlastně neexistuje a je mrtvý. Pustí se tedy do pátrání a brzy zjistí, že patrně není tím, kým je, jak se dosud domníval. Jasonovy pochybnosti o vlastní identitě se neustále prohlubují a dokonce ho přinutí k rozhodnutí nalézt a objevit hrob, v němž již byl pohřben. Zároveň si Jason klade otázku, zda tyto jeho obavy nesouvisí také s děsivými nočními sny, které ho pronásledují od dětských let: Do těchto vizí mu pokaždé vstoupil obraz zkázy způsobený nenasytnými plameny s natolik sugestivní silou, která se brzy projevila Jasonovým chorobným strachem z ohně. Propojení představ, reality a nakonec i temné minulosti přivede Jasona k překvapivému odhalení...
obálka knihy
Rok vydání: 1994
Smrt v Praze (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1991
Soustrojí smrti (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2013
Detektiv John Tallow narazí při jednom z vyšetřovacích zásahů na byt plný zbraní, z nichž každá byla v průběhu uplynulých dvou desetiletí použita k nějaké vraždě. Objevuje se tak hrozivý případ dlouhodobého plánovaného vraždění, které vede až ke komplotu předních manhattanských průmyslníků, jak se dostat k neomezené moci. Lovec, kterému je Tallow na stopě, je však těžko polapitelný zabiják a jeho děsivé schopnosti se upínají až k dávné rituální magii.
Švýcarský Robinson (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1999
Rodiče se čtyřmi chlapci opouštějí v době napoleonských válek Evropu, aby hledali obživu za mořem. Loď ztroskotá a rodina se zachrání na malém nehostinném ostrově, který svou láskou, porozuměním a především tvrdou prací promění v úrodný a radostný kraj. A3 Bruckovz /převzata anotace J. Brůnové/
Temná hra paměti (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2013
Rachel Saundersová prožívá jednu z nejhorších životních nočních můr. Neví, kde se vzala ošklivě zraněná sama uprostřed temné Skotské vysočiny. Rachel je však statečná mladá žena a tak se svým obavám a strachu postaví odvážným hledáním jednotlivých částí ztracené mozaiky, aby objevovala stále děsivější kousky pravdy. Vynořuje se tak tragická událost úmrtí Racheliny nejlepší přítelkyně Jenny, ale tato záležitost v hledaných vzpomínkách Rachel stále nějak nesedí. Navíc si nemůže ze svých představ vymazat hororovou postavu démona s vlčí hlavou a netopýřími křídly. Návrat zpět ke vzpomínkám je zdlouhavý, bolestivý a vyústí v šokující pointu.
Temné kouty (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2014
V osmdesátých letech šokovala městečko v Kansasu vražda matky a jejích dvou dětí. Z rodiny se zachránila jen sedmiletá Libby, která z masakru obvinila staršího bratra Bena, jenž byl odsouzen a uvězněn. Po letech je případ znovu otevřen a my jeho průběh sledujeme ve dvou časových rovinách a v osobních výpovědích několika aktérů tehdejšího zločinu. Na povrch vyplouvá mozaika dávných vin, vášní, lží i omylů a slévá se v tragédii, v níž není kladného hrdiny a kde city všech zúčastněných jsou obnaženy na dřeň. Třetí román oblíbené autorky opět nechává čtenáře v napětí až do poslední stránky.
Testament (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2010
To druhé nejlepší (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Vydá se do Bangkoku, kde si zaplatí pašeráky drog a bandity, aby se s nimi vydal přes barmsko-thajskou hranici do posvátného Paganu a zmocnil se sošek Budhy. Netuší, že se stane obětí nenávisti tamních skupin, bojujících proti sobě a že mentalita Thajů a
obálka knihy
Rok vydání: 1999
V malém městečku na Floridě vyhraje v lotynce první cenu dívka, která pracuje na veterinářské klinice jako asistentka. Za svou výhru chce vykoupit pozemek, který je na prodej, a založit na něm želví farmu. Současně však také na stejná čísla zvítězí dvojice kamarádů, která však chce za peníze vyzbrojit svou vlastní armádu, neboť se obávají, že NATO zabere Ameriku. Nesouhlasí s dělením výhry a ukradnou druhý tiket, se kterým se ukrývají na neobydlených ostrovech a zdokonalují se tady ve střelbě. Okradená dívka se vydává po jejich stopách a se svým přítelem novinářem tuto dvojici zlodějů objevují. Dojde k potyčce, ve které získají zpět tiket. Oba teroristé umírají, aniž by něco z výhry získali, protože i jejich tiket, /který není zatím proplacen/ shodou okolností dostává poštou dívka, která nemá o jeho existenci ponětí. Vše se přičítá skoro nějakému zjevení, neboť městečko je vyhlášené svými zázraky./Plačící madona, nebo stigmatizující muž/. Hř.
obálka knihy
Rok vydání: 1995
Tufova dobrodružství (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Tuf, dobrosrdečný a zdánlivě neškodný obchodník, je najat skupinou vědců a dobrodruhů, kteří se chtějí zmocnit takzvané Morové hvězdy. Morová hvězda je ve skutečnosti prastarý bioválečný koráb a ten, kdo koráb vlastní, může využít vědomosti uložených v jeho archivu k ničení i ke konání dobra. Každý z členů výpravy chce loď pro sebe, ale nakonec jediným živým zůstává Tuf. Sledujeme dále cesty samotářského dobráka vesmírem na lodi, které se chce každý zmocnit a na které mu dělají společnost jen jeho milované kočky. Dokáže Tuf využít obrovských možností svého korábu ve prospěch dobra?
Ukradená banka (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2004
Přes zásadní nedůvěru k příliš ambiciózním, neprozkoušeným projektům se smolařský zlodějíček a podvodník Dortmunder dostane do akce, která je právě taková. Dortmunder, zvyklý na klasickou, poctivou zlodějinu, je do akce přiveden svými poněkud potrhlými kamarády, kteří věří v zaručený úspěch, na něm zůstává pouze drobnost: vymyslet plán, jak vše zrealizovat... Autor sází zejména na živé, vtipné dialogy, jimiž vystupující postavy výborně charakterizuje. Situace, do nichž se hrdinové vlastní vinou dostávají, jsou silně praštěné, avšak zapadají do logiky příběhu, který je vystavěn jako dobrá crazy komedie, v níž se bavíme nad omezenou inteligencí jedněch (zejména obránců zákonných norem), zvláštním morálním profilem druhých a konec konců nad pointou, která je, jak jinak, rozhodně překvapivá.
V ohybu řeky (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1985
Volání divočiny (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 1999
Pes je ukraden svému pánovi v Kalifornii a několikrát prodán. Ve větší části příběhu žije tvrdým životem ve smečce saňových psů u drsných lidí. Seznámí se však s vlkem a nakonec neodolá volání divočiny a stane se po bojích se silnými vlky vůdcem vlčí smečky. Kniha je přizpůsobena dětem středního a staršího školního věku. Anglický text je adaptován, v úvodu je stránka o autorovi a přehled hrdinů knížky s jejich vzájemnými vztahy a správnou výslovností anglických jmen. Je tu mnoho černobílých ilustrací. A4 kanakovv
Vrah v dešti (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2007
Do souboru jsou kromě titulní prózy zařazeny povídky: Muž, který neměl rád psy, Opona, Najít tu holku, Mandarínský jantar, Bay City Blues a Dáma v jezeře, které všechny již dříve vyšly v jiných souborech. Motivy většiny těchto povídek sloužily autorovi jako zápletky či hlavní témata jeho pozdějších románů.
obálka knihy
Rok vydání: 2007
Povídky, z nichž titulní je autorovou prvotinou, opět svědčí o jeho vytříbeném vypravěčském talentu, smyslu pro společenskou realitu i pro působivou charakteristiku postav. Svazek, který v této podobě vychází poprvé, uzavírá české vydání díla Raymonda Chandlera a v závěru je doplněn chronologií jeho života a tvorby.
obálka knihy
Rok vydání: 2003
Tato kniha obsahuje dvanáct povídek, které jsou průřezem autorovy tvorby uplynulých desetiletí. Výběr se odvíjí od nejstarších povídek (1931) po nejmladší (1953). U některých povídek je zřejmý prvotní nápad, který mohl později posloužit k hlubšímu rozpracování např. Pýchavková hrozba (Den Trifidu) v níž je jedna z válčících stran ohrožena mutovanými rostlinami, či Kolo (Kukly), ve kterém uměle udržované zpátečnictví postkatastrofického světa brání rozvoji svobodného lidského ducha. Mnohé další povídky jsou obrazem fatálního nepochopení (Meteorit, A zdi se zhroutily, Žizel) či podcenění nebezpečí (Rudé svinstvo, Pitomá Marťanka) nebo boje o holou existenci (Síla přežití, Neviditelná stvůra). Jiné povídky jsou dokladem lidské neměnnosti (Pawleyho poučné projížďky, Světy na výměnu) a v neposlední řadě i o vrozené lidské vlastnosti - bořit zažité (Podfuk). Z pohledu vnitřního žánrového zařazení povídek, se jedná o čirou scifistiku tak, jak byla známa před půlstoletím. A1 svobodao
Zatracená smůla (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2003
Dortmunder je nepříliš úspěšný, smůlou provázený podvodník, zloděj a lupič. Tentokrát při běžné vloupačce v newyorském klenotnictví ukradne omylem prsten nesmírné hodnoty a stává se tak objektem zájmu nejen policie, na což je zvyklý, ale i celého podsvětí a dokonce i vlády... Autor rozehrává komplikovaný příběh plný vynikajících situačních gagů, vtipných dialogů, zalidněný velmi barvitou společností od flegmatických i poplašených zlodějů přes přitroublé (ale i nepřitroublé) agenty FBI po opatrné diplomaty a množství dalších více i méně důležitých postav, jejichž osud, myšlenky i pohnutky autor vždy pečlivě představí, než je zapojí do děje. Že rozuzlení bude vskutku překvapivé se v tak kvalitní "komedii" dá očekávat. (Zřejmě u nás první) ze série příběhů o Dortmunderovi je vynikající ukázkou žánru krimikomedie a v rozsáhlé (a zdařilé) Westlakeově tvorbě je patrně tím nejlepším.
Z Divokého západu (Sestavil, Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2009
R. E. Howard byl jedním z prvních autorů, kteří kladnými hrdiny westernových příběhů učinili psance, zločince, což před vlnou filmových spaghetti-westernů rozhodně nebylo obvyklé. Jiným výrazným rysem jeho povídek je fascinace tělesnou silou - mnozí hrdinové poněkud připomínají pozdější proslavenou autorovu postavu - Barbara Conana.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele