Terry Pratchett

Terry Pratchett - portrét autora

Terry Pratchett

Narozen: 28.04.1948 , Beaconsfield, Buckinghamshire (Anglie)

Zemřel: 12.03.2015

Tvorba
Diskuze
Barva kouzel (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 1993
Úžasná Zeměplocha č. 1. Ve světě, který leží na krunýři obrovské želvy, se vydává na cestu rozverná, temperamentní a neuvěřitelně výstřední výprava. Setkáte se s lakomým a naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, naivním turistou Dvoukvítkem, jehož Zavazadlo za ním běhá jako pes na stovce malých nožiček, s draky, kteří existují pokud na ně opravdu věříte, a samožejmě dojdete až na okraj této podivné planety.
Buch! (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2006
V Ankh-Morporku se objeví skupina hlubinných trpaslíků, tedy těch nejortodoxnějších z ortodoxních. Už jejich přítomnost stačí rozdmychávat dávné nepřátelství mezi trpaslíky a trolly, a když je pak jeden z nich zavražděn, je pouliční válka na spadnutí. Velitel Hlídky Elánius má velmi málo času na vyřešení vraždy a ještě méně sil na udržování pořádku v ulicích. Kromě toho je šťastným otcem, který si za nic na světě nenechá ujít každodenní uspávací rituál v podobě čtení slabomyslného leporela o zvířátkách. Opět kvalitní a vtipné čtení, tentokrát si autor dělá legraci z fundamentalistů všech druhů, karikuje i módní téma obrazu se zašifrovaným tajemstvím a kapitola o dětské obrázkové knížce je neodolatelným klaunským číslem.
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Celé poslání se jevilo velmi jednoduché. Koneckonců, co těžkého je na tom, postarat se, aby si obyčejné služebné děvče nevzalo prince, zvláště když ho nechce? Jenže poněkud netýkavá a samolibá kmotřička sudička tak jednou rozhodla a na sňatku trvá. Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková chtějí ubohému děvčeti pomoci, a vydávají se proto na cestu do dalekého města Genovy. Háček je v tom, že kromě svých kouzel, založených především na hlavologii, s sebou mají pouze tajemné vúdú paní Gogolové, jednookého kocoura Silvera a magickou hůlku, která dokáže jediné - vykouzlit dýně.
obálka knihy
Rok vydání: 1998
Volné pokračování povídkové knížky Divodění. Soubor povídek science fiction, nadpřirozených příběhů a zábavné fantasy obsahuje díla Terryho Pratchetta, P. G. Wodehouse, Kurka Vonneguta, jr., Roberta Blocha, Roalda Dahla, Stanislawa Lema, Arthura C. Clarka a mnoha dalších.
obálka knihy
Rok vydání: 2009
Ve světě Zeměplochy se má stát podle dosud neporušeného zákona Mágem osmý syn osmého syna, ale v tomto příběhu je všechno jinak. "Osmým synem" je shodou okolností dívka Eskarina, jež se ve ztížených podmínkách musí naučit všem dovednostem, které má ovládat správný Mág. Hlavním hrdinou čtvrtého dílu je učedník čaroděje Smrtě Mort. Vztah mladíka a učitele se stejně jako jeho láska k dvěma dívkám proměňuje podle toho, jak rozdílně jsou vnímány základní etické hodnoty jako spravedlnost, právo, svědomí. Naplnění Mortovy lásky i vyústění jeho vztahu k učiteli není autorem pojato jako laciný happy end, ale jako cesta k nalezení vlastního místa v životě a pochopení jeho smyslu.
obálka knihy
Rok vydání: 2005
obálka knihy
Rok vydání: 2000
Lancreský král Verence s královnou Magrátou Česnekovou pořádají oslavu křtin své prvorozené dcery. Na večírek jsou pozvány i tři místní čarodějnice, dorazí však jen Stařenka s Anežkou Nulíčkovou. Bábino pozvání ukradly straky a Bábi se cítí uražena. Jako hlavní hosté na obřad přijíždí rodina upírů z Uberwaldu; jejich cílem je podrobit si obyvatele Lancre coby služebníky i potravu...
obálka knihy
Rok vydání: 1997
Den letního slunovratu v Lancre. Bude horká noc svatojánská. Kola v obilí i v jiných hospodářských porostech se množí jako houby po dešti. Objevují se dokonce i v květináčku s řeřichou, kterou své Stařence vypěstoval čtyřletý Žuchlík Ogg. A Magráta Česneková, čarodějka, se má ráno vdávat ... hosté na královskou svatbu se už sjíždějí a od Ankh-Morporku se blíží dostavník, v němž jede pozvaná delegace mágů. Co bylo dál, se dozvíte v již čtrnáctém díle Úžasné Zeměplochy.
obálka knihy
Rok vydání: 2007
Darwinova teorie je někomu trnem v oku, a tak pozmění časoprostorové kontinuum, aby zabránil vzniku darwinismu. Jenže bez této teorie nemají obyvatelé Zemneplochy šanci na únik v případě katastrofy. Proto se zemněplošští mágové rozhodnou zasáhnout a chránit svůj malý kulatý výtvor. A jako vždy se k vědě vyjádří odbornící Jack Cohen a Ian Stewart.
obálka knihy
Rok vydání: 2004
Povídky na sebe nijak nenavazují, v některých se objevují staří známí z Úžasné Zeměplochy, jako Bábi Zlopočasná, stařenka Oggová, Smrť, atd., v jiných například Santa Claus nebo kuřata snažící se přejít dálnici v Hollywoodu. Na začátku každé povídky je uveden název v originále, kdy a kde vyšla a někdy pár slov o obsahu. Většina povídek vyšla již u nás v různých knižních sbírkách fantasy a sci-fi nebo v časopisech.
obálka knihy
Rok vydání: 1997
V této knize na vás čekají povídky sci-fi a fantasy světoznámých autorů, jako jsou Terry Pratchett, Douglas Adams, Isaac Asimov, Ray Bradbury, Arthur C. Clarke, Kurt Vonnegut jr., H. G. Welles a další. Nenechte si rozhodně ujít příběhy čarodějů a divotvůrců či vetřelců a astronautů. Skvělí hrdinové z téměř čtyřiceti povídek se na vás těší.
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Alternativní verze budoucnosti Země je následující. V kalendáři se píše deset let od posledních událostí Dlouhé Země a kolonizace vkročných světů přináší lidstvu velkou dávku problémů. Lidstvo dychtivě cestuje bezpočtem světů a jak už je v jeho povaze, snaží si je přizpůsobit. Jenže akce, jak známo, vzbuzuje reakci, a Dlouhá Země má také své možnosti, jak pro změnu přizpůsobit lidstvo sobě. A na obzoru je tak velmi reálná hrozba Dlouhé války.
obálka knihy
Rok vydání: 2013
Vynález vědce Willise Linsaye zvaný Vkročec nevypadá na první pohled extra geniálně. Obzvláště když jeho podstatnou částí je brambora. Ale stane se převratným objevem v historii lidstva. Věci z historie a současnosti se podivně propojují, přelévají, aby vyústily v šokující vysvětlení. Voják Percy se ze špíny a vraždění první světové války ocitá náhle v klidné lesní krajině. Mladinká Maria Valienté o století později rodí osamocena své první dítě Joshuu a také zde dochází k vjemům mimo známou realitu. Možnost Vkráčení do Dlouhé Země však s s sebou přináší i nebezpečí trollí migrace a problematických paralelních světů.
obálka knihy
Rok vydání: 1997
Hlavními hrdiny jsou anděl jako zástupce Dobra, padlý anděl jako zástupce Zla a chlapec, jemuž je dáno do vínku, aby svět zničil. Ani v současném světě, viděném osobitým satirickým pohledem, zlo nepřevažuje, a v závěrečném střetnutí jsou čtyři příšerní jezdci z apokalypsy poraženi a život se může vrátit do starých kolejí. Myšlenkově zajímavé, kompozičně poměrně komplikované dílo je vhodné pro náročnější mládež a dospělé čtenáře.
Erik (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Další díl humorného fantasy cyklu, tentokrát o démonologovi Erikovi Čtvrtečkovi, který touží po splnění tří přání.
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Zcela volné pokračování cyklu o fantastickém svérázném světě zvaném Zeměplocha, v němž se s různým výsledkem odrážejí problémy pozemšťanů. Obyvatelé Zeměplochy právě objevili kouzlo filmového plátna a autor si s originálním humorem pohrává se všemi lákadly a problémy, které přináší, stejně jako v pozemské realitě, komercionalizace. Teprve ve druhé části knihy se autor vrací k dějinám Zeměplochy, jak ji ztvárnil v předchozích dílech, a upozorňuje na chyby v historii této zvláštní planety, jejichž důsledky se projevují až nyní.
Filuta (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2016
Filuta - dítě ulice a stok a odchovanec nalezince - je oblíbeným příslušníkem komunity chudých obyvatel středu Londýna. Většina z nich se živí činností, která se pohybuje na hranicích zákona. Podobně jako Oliver Twist má ale dar potkávat spíše lidi, kteří jej táhnou nahoru ke slunci než dolů do stoky, i když pravda je, že právě stoky mu dávají živobytí. V divoké bouři zachrání Filuta zraněnou mladou ženu, která vyskočila z jedoucího kočáru. Její strážci ji převáželi neznámo kam. Filuta, vyzbrojený vztekem a párem mosazných boxerů, jim rychle dokáže, že dva muži možná stačí na jednu dívku, ale rozhodně ne na rychlého, mladého a rozzuřeného Filutu. A od okamžiku, kdy Filuta spatří tvář té ubohé zlatovlasé dívky, se jeho život zásadně mění.
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Příznivce a znalec světa Zeměplochy se v této knize dočte o původu zeměplošského folklóru, zvyků i mytologie a o tom, v čem se podobají těm pozemským. Tamní mýty o původu světa a nejrůznějších božstvech, včetně těch opravdu bizarních, mívají své pozemské předobrazy, legendy o trollech, elfech či trpaslících se odrážejí v mnoha zeměplošských reáliích. Dočteme se například o magickém významu podkov či věšteckém poslání strak na Zeměploše i zeměkouli, o podobě starých dětských her, profesních zvycích a pověrách např. u námořníků. Dojde i na hrdiny, čarodějky, podobnosti Nac Mac Fíglů se skotskými pikty a samozřejmě SMRTĚ a nesčetné legendy, jimiž je jeho džob obestřen na obou zmíněných světech. Kniha z řady "zeměplochologické" literatury nepřináší převratná odhalení, přesto bude mnohým čtenářům užitečná, protože, jak praví Terry Pratchett v předmluvě, "ne každý ví to, co ví každý".
Hrrr na ně! (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 1999
Rybáři sousedících území objeví novou, neznámou zemi; bohužel tak učiní současně a obě mocnosti si na ni činí nárok. Dohoda nepřichází v úvahu a tak se schyluje k válce. Problém je v tom, že arkh-morporští kromě umění diplomacie nevlastní nic, nemají armádu, lodě ani peníze.
obálka knihy
Rok vydání: 2014
V díle Hrrr na ně! objeví rybáři sousedících území novou, neznámou zemi; bohužel tak učiní současně a obě mocnosti si na ni činí nárok. Dohoda nepřichází v úvahu a tak se schyluje k válce. Problém je v tom, že arkh-morporští kromě umění diplomacie nevlastní nic, nemají armádu, lodě ani peníze. Díl Poslední kontinent uvádí na scénu mágy z Neviditelné univerzity, jež si vzpomenou na Mrakoplaše, když si nevědí rady s knihovníkem, který se nekontrolovatelně mění v různé předměty. Jejich cesta na neznámý kontinent, kde se Mrakoplaš nachází, se zkomplikuje, když narazí na boha, který právě tvoří nový svět. Mezitím má Mrakoplaš problémy s jiným božstvem. Mrakoplašovým příchodem na nedodělaný kontinent je zřejmě porušena jakási rovnováha a nápravu může podle tohoto božstva zjednat jedině Mrakoplaš. Ten se však nevděčnému úkolu brání se všech sil.
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Když Johnny Maxwell a jeho kamarádi našli paní Tachyonovou, místní žebračku, specializovanou na vybírání popelnic, věděli, že musí něco udělat. Byli ochotni pomoci jí jakkoliv, nebude-li to ovšem dýcháním z úst do úst. Jenže paní Tachyonová nemá jen vrzající vozík, který všude tahá s sebou, a několik igelitových tašek s pochybným obsahem. Nakladatelská anotace. Kráceno.
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Tentokrát Johnny zjistí, že on jediný je schopen vidět duchy mrtvých lidí pohřbených na místním hřbitově. Dozví se, že magistrát chce hřbitov zrušit, pozůstatky mrtvých přestěhovat a vzniklé pozemky zastavět. Když to oznámí svým novým známým, dojde mezi nimi k velkému zděšení. Nakladatelská anotace. Kráceno.
obálka knihy
Rok vydání: 2014
Johnny, jako většina dětí v jeho věku, rád hraje počítačové hry. Když se ve hře Jen ty můžeš zachránit lidstvo dostává do finále a má zničit poslední lodě zlých mimozemšťanů, objeví se na obrazovce jeho počítače nápis: „Nestřílejte, vzdáváme se". Nakladatelská anotace. Kráceno.
obálka knihy
Rok vydání: 2006
Se Zeměplošskou dětskou ilustrovanou knihou zmíněnou v příběhu Buch! se to má asi takto. Sam Elánius přesně v šest hodin usedá, ať se děje co se děje, ke svému malému synkovi. A čte se kniha o tom, jak si někdo blíže neurčený stěžuje, že se mu ztratila kravička. Napodobování zvuků zvířátek totiž Samovi obzvláště jde. Ale proč číst jen o zvířátkách, která ve městě člověk málokdy uvidí, a pokud, tak spíše na pánvi nebo na talíři? A tak se tato kniha o čtení knihy postupně změní v knihu jinou.
obálka knihy
Rok vydání: 2005
Tonička musí kvůli svému poslání opustit mléčnou farmu svých rodičů a odletět se slečnou Rovnovodovážnou do její chaloupky v horách. V učení se jí líbí, začne ji však pronásledovat "zlojroj" a to je vážné. Na pomoc se jí vydá skupina pidimužíků, kteří si hrdě říkají Svobodnej národ Nac Mac Fíglů. Terry Pratchett opět nezklame a dokáže své čtenáře skvěle pobavit.
Kobercové (Autor, Ilustrátor)
obálka knihy
Rok vydání: 2015
Podle legend a vyprávění postupně z prachu Koberce vznikli různí tvorové, kteří se zde zabydleli, začali stavět města, razit mince, obchodovat, ale i válčit a bojovat o moc a území. Hlavními hrdiny příběhu jsou dva bratři z kmene Mizvoňů, Nerudel a Vzteklan, kouzelník kmene Pomočul a bojovník Zkáza. Celý kmen Mizvoňů se vydává na pouť napříč Kobercem, prchá před strašlivým Smetem. Zároveň musí bojovat s Pelichány, kteří se snaží ovládnout a podrobit co nejvíce území. Postupně se k nim přidávají Tupomentálové se svým králem Brokandem. Podaří se jim porazit Pelichány a uniknout děsivému Smetu? Jako dodatek je připojena krátká povídka, z níž příběh vznikl.
obálka knihy
Rok vydání: 2006
Trojice mágů - Mrakoplaš, Výměšek a Rozšafín dostanou vzkaz, že na Zemneploše se děje něco neobvyklého. Proto se na místo, jež s ostatními mágy sami kdysi vytvořili, vydávají, aby dali věci do pořádku. Cestují časovými smyčkami, aby zjistili, co z lidí dělá fungující společnost. Elfové s nimi totiž mají zcela jiné plány. Román je protkán vysvětlujícími kapitolami tří osob (matematika, biologa a samotného autora). Ukáže, jak je pro společnost nutné věřit v kouzlo příběhů, protože lidská představivost je to nejcennější, co máme. Druhá část z cyklu "Věda na Zeměploše".
obálka knihy
Rok vydání: 2001
Oproti původnímu rukopisu paní Oggové, jedné z nejproslulejších čarodějek Zeměplochy, byly některé recepty upraveny, ingredience dostupné na Zeměploše nikoli na Zemi byly nahrazeny jinými nebo zcela vypuštěny. Recepty jsou značně originální. Při konzumaci zhotovených jídel by však ani obyčejný smrtelník neměl přijít k úhoně. Druhá část knihy je věnována společenskému chování. Je plná základních návodů, vtipných tipů, pomocných grifů, které by nám měly usnadnit nelehkou cestu životem. Dozvíme se mimo jiné i to, jaká je etiketa mezi čarodějnicemi, mágy, trpaslíky, trolly a dalšími bytostmi, s nimiž se můžeme setkat. A1 ZM
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Zeměplošský diář, který vychází poprvé v češtině, je zaměřen na mnicha Lu Tzeho a jeho Velkou učitelku, jíž se proti své vůli stala paní Kosmopilíková, prostá žena z Ankh-Morporku. Na úvodních stranách se dozvíte zajímavosti nejen ze života Lu Tzeho, ale i ze Zahrady Pěti překvapení kláštera Oi-Dong, a nahlédnete pod kápě mnichů jiných klášterů. Životní moudrosti paní Kosmopilíkové se pak jako červená nit táhnou celým diářem. To vše je doplněno skvělými ilustracemi Paula Kidbyho.
obálka knihy
Rok vydání: 2009
Magický prazdroj: Fantastický příběh vypráví další dobrodružství mága Mrakoplaše. K zeměplošským hrdinům, které už známe, se připojí Conina - barbarská kadeřnice, Nijel - ničitel a první městský džin, který podniká v mosazných lampách. Soudné sestry: Příběh z fantastické Zeměplochy, v němž Bábi Zlopočasná a její dvě kolegyně čarodějnice z magického sdružení dosadí za pomoci kouzel a magie na trůn správného krále.
obálka knihy
Rok vydání: 1997
Příběh se odehrává v neznámé krajině Zeměplochy, kde žijí vyznavači boha Oma. Okolo něho si vybudovali kněží velmi dobrou živnost. Om se občas ukazuje, aby povzbudil víru svých věrných a nabral nové síly. Jenže při dalším návratu se najednou objeví v podobě bezbranné želvy, která není schopná vůbec ničeho. Nezbývá mu nic jiného, než najít pravého věřícího, který by mu pomohl získat zpět sílu a důstojnost. Náhoda mu přivede do cesty Bruta, mentálně méně vyspělého človíčka, který je Omovou jedinou šancí. Autor zde na příkladě šílených vyznavačů perfektně paroduje církev obecně, se všemi nelogičnostmi i nectnostmi některých jejích představitelů. Kniha je velmi dobře napsaná. Má spád, je vtipná a určitě se u ní každý bude bavit. A1 MB
obálka knihy
Rok vydání: 2011
Malí bohové: Bruta je vyvolený. Jeho Bůh k němu promluvil, i když se momentálně nacházel ve vtělení želvy. Bruta je prostý mladík. Neumí číst. Neumí psát. Umí vypěstovat skvělé melouny. Jeho potřeby jsou velmi skrovné. Chce svrhnout mocnou a zkorumpovanou církev. Chce zabránit strašlivé náboženské válce. Chce zabránit bezpráví páchanému na filozofovi, který se odvážil tvrdit, že proti všem církevním dogmatům Zeměplocha skutečně putuje vesmítem na hřbetě obrovské želvy. Nejvíc by si však Bruta přál, aby si jeho Bůh místo něho vyvolil někoho jiného. Rozhodně se tedy v třináctém díle Zeměplochy máte opět na co těšit. Dámy a pánové: Den letního slunovratu v Lancre. Bude horká noc svatojánská. Kola v obilí i v jiných hospodářských porostech se množí jako houby po dešti. Objevují se dokonce i v květináčku s řeřichou, kterou své Stařence vypěstoval čtyřletý Žuchlík Ogg. A Magráta Česneková, čarodějka, se má ráno vdávat... hosté na královskou svatbu se už sjíždějí a od Ankh-Morporku se blíží dostavník, v němž jede pozvaná delegace mágů. Co bylo dál, se dozvíte v již čtrnáctém díle Úžasné Zeměplochy.
Maškaráda (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 1998
Hlavní hrdinky, čarodějnice Esmeralda Zlopočasná a Gyta Oggová, přišly o svou třetí přítelkyni ve spolku - vdala se a stala se královnou. Shánějí proto náhradnici a vytipují si Anežku Nulíčkovou, mladou dívku, která odchází do Ankh-Morporku za kariérou operní divy. Čarodějnice se za ní vydají do Opery, kde vypátrají během dramatické honičky a vzrušujícího zápasu místního Ducha, odhalí korupci hudebního ředitele a nakonec získají Anežku pro čarodějnictví.
obálka knihy
Rok vydání: 1997
Členové Noční hlídky (desátník Karotka, kapitán Elánius, svobodníci: trpaslík Potroublo, troll Navážka, vlkodlačice Angua a další) se snaží vraha odhalit, což se jim samozřejmě, po překonání nelehkých překážek, podaří. Mimo jiné se v knížce dozvíme, jaký je přesný rozdíl mezi trpaslíky a trolly a proč se navzájem nemají rádi, jak fungují různé cechy (např. cech vrahů, zlodějů, šašků, žebráků), zda je lepší vláda krále nebo stávajícího zřízení.
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Epizoda Muži ve zbrani nás zavádí do města Ankh-Morporku, v němž došlo k několika vraždám. Členové Noční hlídky (desátník Karotka, kapitán Elánius, svobodníci: trpaslík Potroublo, troll Navážka, vlkodlačice Angua a další) se snaží vraha odhalit, což se jim samozřejmě, po překonání nelehkých překážek, podaří. Mimo jiné se v knížce dozvíme, jaký je přesný rozdíl mezi trpaslíky a trolly a proč se navzájem nemají rádi, jak fungují různé cechy (např. cech vrahů, zlodějů, šašků, žebráků), zda je lepší vláda krále nebo stávajícího zřízení. V příběhu Těžké melodično Smrť přestal plnit své povinnosti a odebral se do ústraní. Jeho pomocníci přivolají na pomoc jeho malou vnučku Zuzanku. Zuzanka se musí vyrovnat nejen se zvláštní živnosti, ale také se svým vztahem ke kytaristovi z rockové hudební skupiny. Hudba, kterou skupina provozuje, je z jiné doby. Obyvatelé Zeměplochy, včetně čarodějů, jsou hudbou uchváceni. Po složitých peripetiích je vše uvedeno do správných kolejí a Zuzanka se může vrátit do školy.
Na cestu (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2009
Nomové, obývající podzemí obchodního domu, přivítali skupinku, která přišla ze světa za jeho zdmi a vypráví neuvěřitelné věci o tom, jak to tam vypadá. Nejbláznivější historky z nové skupiny má v zásobě Muskulín a je to právě on, kdo zjistí, že obchodní dům, jejich dosavadní domov, má být zbourán. Musí tedy vymyslet odvážný plán, jak se včas dostat pryč.
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Dobrodruh Vlahoš se jako ředitel zkonsolidované pošty začíná povážlivě nudit. A tu přichází další nabídka lorda Vetinariho - postavit na nohy krachující hlavní banku. Když odmítne, není kupodivu potrestán, zato se stane šťastným dědicem psíčka, který vlastní většinový podíl na řečené bance. Jako majitel majitele banky získá spoustu nových povinností, stojí proti němu nebezpečná rodina spolumajitelů i někteří konzervativní zaměstnanci banky a znepokojující zakázka byla uzavřena i v Cechu vrahů. Vlahoš se už nenudí - snaží se přežít, pochopit chod ankh-morporského finančnictví, alespoň jednou se sejít se svou přítelkyní, která kdesi daleko osvobozuje prastaré golemy, a kromě toho rozjet zajímavý experiment s papírovými penězi, na nichž není ani trochu zlata. Po poště, tisku a dalších civilizačních atributech získává Zeměplocha i moderní bankovnictví. Ankh-Morpork je zas o kus blíž našemu světu, až by čtenář pomalu zapomněl na želvu a slony, na jejichž zádech se vše odehrává.
obálka knihy
Rok vydání: 2009
Jako blesk z čistého nebe se objeví zpráva, že lom se bude znovu otevírat a to znamená, že brzy přijdou lidé a začnou dělat zmatky a nepořádek. Nomům se nechce vzdát se nového domova bez boje a rozhodnou se oživit záhadného draka v hoře, který by jim mohl v souboji pomoci.
Národ (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2009
V den, kdy skončil svět, byl Mau na cestě domů z Ostrova chlapců. Brzy se měl stát mužem. Pak přišla vlna - obrovská, táhnoucí za sebou černočernou noc. Přinesla škuner, Sladkou Judy, která na jejím hřebeni přeplula téměř celý ostrov a skončila v pralese. Ve chvíli, kdy loď ztroskotala, zbyla na palubě jen jediná živá duše (nebo dvě, pokud počítáte papoušky). Vesnice zmizela. Celý Národ zmizel. Zůstal jen Mau, který na sobě skoro nic nenosí, kalhotová dívka, která toho naopak nosí až příliš, a veliká spousta nedorozumění. Nevědí, co mají dělat, a co je horší, nevědí ani, jak si to říct. Společně musí z polámaných kousků sestavit nový Národ. Stvořit nové dějiny. Jenže... KDO STŘEŽÍ NÁROD? KDE JE NAŠE PIVO? ... staré dějiny nehodlají jen nečinně přihlížet, ne dokud mají Praotcové stále ještě hlas. A tak se Mau, ještě než se postaví tváří v tvář budoucnosti, musí vyrovnat s minulostí. Nakladatelská anotace.
Na shledanou (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2009
K tomu je potřeba především najít vnuka Richarda Arnolda, bývalého majitele obchodního domu, dostat se na Floridu a ukrást letadlo. Pak už jen stačí vyslat zprávu a zavolat Loď, aby vzala nómy zpátky do vesmíru. Úkoloů je to víc než dost a některé jsou téměř neproveditelné, Muskulín se ale nevzdává, protože ví, že na něm závisí budoucnost všech ostatních.
obálka knihy
Rok vydání: 1993
V dnešní době si spousta lidí zvykla na nezáživné, konzumní kočky, které sice vypadají zdravě, ale ani zdaleka se nevyrovnají starým dobrým Opravdovým kočkám. Kniha Nefalšovaná kočka vám pomůže rozeznat ty Opravdové kočky od těch ostatních.
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Do prastarého města Ankh-Morporku dorazil fotbal! Ne ten starodávný, plný hrubého okopávání a odstrkování, ale ten nový, rychlý, kde jsou brankové tyče vyznačeny špičatými klobouky, a s míčem, který udělá bummpin! a vyskočí, když s ním udeříte o zem. Teď musí mágové Neviditelné univerzity zvítězit ve fotbalovém utkání bez použití magie, takže jsou odhodláni vyzkoušet cokoliv. Na fotbalu je totiž jedna věc - jedna důležitá věc, totiž ta, že fotbal obvykle není jen o fotbale.
obálka knihy
Rok vydání: 2003
Na začátku tohoto příběhu je Elánius už vévodou a všeobecně uznávaným a ctěným velitelem policie. Jeho žena se právě chystá porodit dítě. Vlastně má všechno, co si jen může přát. Při pronásledování zločince ho zasáhne blesk, a když se přidá něco magie, je přenesen do minulosti. Ocitá se v pochybné čtvrti zločinců a prostitutek a uvědomuje si, že je v době, kdy u policie začínal. Nikdo ho nepoznává a je dokonce uvězněn. Pak se ovšem objevuje Zametač, představitel mnichů historie, tedy těch, "kteří dohlížejí, aby se věci staly" a dává Elániusovi úkol. A na jeho splnění závisí, zda bude jeho budoucnost tak pěkná, jak ji už zažil, nebo docela jiná. Hravé, nápadité a zábavné čtení.
Nohy z jílu (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 1999
Ve městě kdosi vraždí neškodné starce a pokouší se otrávit Patricije. Městská hlídka musí vystopovat nebezpečného zločince, ale kromě toho má další problémy: s desátníkem Nóblhóchem, kterého posedla noblesa, s golemy - tvory z hlíny, kteří najednou začnou páchat sebevraždy nebo s vlkodlačicí, která trpí pre-úplňkovou tenzí.
obálka knihy
Rok vydání: 2011
Sotva šestnáctiletá Tonička už se etablovala jako čarodějka v kraji Křída, pomáhá, léčí a vůbec dělá a nutí ostatní dělat, co je potřeba. Po tradičním jarmarku odvede dívku Jantaru, kterou málem ubil opilý otec, ke svým věrným nohsledům Nac mac Fíglům a ti jí poskytnou, podle svých svérázných představ, tu nejlepší možnou péči. Po smrti starého barona Chumfurttama se vydává do Ankh-Morporku najít a přivést jeho syna Rolanda - a Fíglové jsou jí i tam spolehlivě v patách. A když se vrátí, čeká ji opravdu vážný problém. Celý kraj najednou začíná být vůči čarodějkám nepřátelský. Hlavním zdrojem těchto pocitů je náhle se objevivší přízrak bezokého Úskočného muže, svůj díl viny na nich nese i velmi nevlídná nastávající tchýně mladého barona. Kniha uzavírá "toničkovskou" tetralogii uvnitř série o Zeměploše a přivádí na scénu i polozapomenuté postavy z předchozích dílů - čarodějku Eskarinu z Čaroprávnosti nebo městského odpadlíka od Nac mac Fíglů, Pošuka Lulu.
obálka knihy
Rok vydání: 1998
V dalším příběhu z Úžasné zeměplochy se setkáváme opět se Smrtěm a jeho vnučkou Zuzankou. V předvečer svátků, na které se těší všechny děti, se začnou dít divné věci - objevují se různá strašidla a strašidýlka - stačí na ně pomyslet. Dělá to starost i mágům. Nastala však daleko větší pohroma - ztratil se Otec prasátek (obdoba Santa Clause), který naděluje dětem. Smrť, vědom si nebezpečí pro celý svět, pokud děti ztratí víru v existenci Otce prasátek, se ujme nadělování dárků. Jeho vnučka Zuzana se snaží přijít na kloub tomu, proč si její dědeček počíná tak divně a v rozporu se svými povinnostmi.
obálka knihy
Rok vydání: 2013
V příběhu Otec prasátek se setkáváme se Smrtěm a jeho vnučkou Zuzankou. V předvečer svátků, na které se těší všechny děti a které velmi připomínají pozemské Vánoce, se začnou dít divné věci - objevují se různá strašidla a strašidýlka - stačí na ně pomyslet. Dělá to starost i mágům. Nastala však i daleko větší pohroma - ztratil se Otec prasátek (obdoba Santa Clause), který naděluje dětem. Smrť, vědom si nebezpečí pro celý svět, pokud děti ztratí víru v existenci Otce prasátek, se ujme nadělování dárků. Jeho vnučka Zuzana se snaží přijít na kloub tomu, proč si její dědeček počíná tak divně a v rozporu se svými povinnostmi. Nohy z jílu jsou zase dalším detektivním případem bizarní ankh-morporské Městské hlídky. Ve městě kdosi vraždí neškodné starce a pokouší se otrávit Patricije. Městská hlídka musí vystopovat nebezpečného zločince, ale kromě toho má další problémy: s desátníkem Nóblhóchem, kterého posedla noblesa, s golemy - tvory z hlíny, kteří najednou začnou páchat sebevraždy nebo s vlkodlačicí, která trpí pre-úplňkovou tenzí.
obálka knihy
Rok vydání: 2017
Pastýřská koruna je poslední knihou Terryho Pratchetta. Napsal ji během posledního roku svého života, ještě předtím, než začátkem roku 2015 podlehl neodbytné a atypické formě Alzheimerovy choroby. 5. kniha v sérii Úžasná Zeměplocha - knihy o Toničce Bolavé. Uzavřou se tu dobrodružství Toničky Bolavé, jejích oddaných Fíglů i spřátelených čarodějek. Objeví se i zcela nový hrdina, který si jistě velmi rychle získá sympatie čtenářů, a nikoliv jen jejich. Dojde k válce s elfy, která je sice krátká, ale o to zuřivější, a jistě neprozradíme nic nečekaného, když řekneme, že elfové i tentokrát odtáhnou s krvavými nosy. Podíváme se do Ankh-Morporku, k trpasličí firmě, která se zabývá výrobou košťat, a zažijeme dosti nezvyklou přeměnu povýšené čarodějky paní Našeptávalové. Rozloučíme se s celou řadou starých známých a jde o loučení o to těžší, že o jejich dalších osudech si už můžeme nechat jen zdát. Bylo ještě tolik knih, které chtěl Terry Pratchett napsat. Kdyby zůstal naživu, byla by nepochybně i Pastýřská koruna mnohem obsáhlejší, ale i tak je to dobrá kniha a fanouškové Terryho Pratchetta s ní jistě zažijí řadu příjemných chvil.
obálka knihy
Rok vydání: 2001
V Überwaldu jsou velké zásoby tuku a jiného nerostného bohatství, protože se do těchto míst zřítil kdysi dávno mýtický pátý slon, podobný těm, kteří stojí na zádech gigantické želvy a podpírají svět. A právě zde se bude konat volba dolního krále, který bude mít v moci všechny tyto suroviny. Protože v Ankh-Morporku je nedostatek tuku, vysílá jeho vedení sira Elániuse na tuto volbu, aby hájil jejich barvy proti jistým politickým skupinám, které se snaží o totéž, ale na svou, tudíž opačnou stranu.
obálka knihy
Rok vydání: 2004
Koryto říčky, která protéká mezi oběma územími, totiž po každé záplavě mění své břehy a z toho pramení důvod většiny sporů. Po poslední záplavě se na území Borogravie dostala jedna z ankh-morporských signálních věží, kterou dala vládkyně k nelibosti Patricije zbourat a ten proto vyslal vojenský oddíl k ochraně zájmů malého Plesnivinska. Na obranu Borogravie se dá naverbovat i hrdinka Apoléna, která pod svým mužským převlekem prodělává na pochodu k hlavním jednotkám tvrdý výcvik. Brzy však zjistí, že řada věcí je ve skutečnosti úplně jiná, než si představovala a než se na první pohled zdálo.
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Obyvatelé Zeměplochy právě objevili kouzlo filmového plátna a autor si s originálním humorem pohrává se všemi lákadly a problémy, které přináší, stejně jako v pozemské realitě, komercionalizace. Teprve ve druhé části knihy se autor vrací k dějinám Zeměplochy, jak ji ztvárnil v předchozích dílech, a upozorňuje na chyby v historii této zvláštní planety, jejichž důsledky se projevují až nyní.
obálka knihy
Rok vydání: 2003
Barbar Cohen byl ve své době legendou. Nyní se se svým starým dobrým mečem a starými přáteli vydává za posledním velkým dobrodružstvím. Chystá se zdolat nejvyšší horu Zeměplochy a předstoupit před své bohy. Nelíbí se mu totiž způsob, jakým nechávají člověka zestárnout a zemřít. Je pevně rozhodnut vrátit bohům to, co jim bylo kdysi dávno ukradeno a pomstít se. Pokud se ho nepodaří včas zastavit, nastane konec světa.
obálka knihy
Rok vydání: 1999
Mágové z Neviditelné univerzity si vzpomenou na Mrakoplaše, když si nevědí rady s knihovníkem, který se nekontrolovatelně mění v různé předměty. Jejich cesta na neznámý kontinent, kde se Mrakoplaš nachází, se zkomplikuje, když narazí na boha, který právě tvoří nový svět. Mezitím má Mrakoplaš problémy s jiným božstvem. Mrakoplašovým příchodem na nedodělaný kontinent je zřejmě porušena jakási rovnováha a nápravu může podle tohoto božstva zjednat jedině Mrakoplaš. Ten se však nevděčnému úkolu brání se všech sil.
Pravda (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2002
Nejpilnější tvorové ve městě, trpaslíci, se rozhodli, že dokážou udělat "z olova zlato" a sestavili první tiskařský lis. Náhoda tomu chtěla a ze skromného pisálka Mikuláše ze Slova se stává první editor novin Ankh-Morporská Kometa. A jak bývá v Ankh-Morporku zvykem, pokrok se tam nikdy neobejde bez komplikací a nepříjemností, jako jsou zdemolované ulice, zuřící davy, v horším případě invaze strašlivých tvorů z jiných dimenzí. Kometa má velký úspěch a také je pořád o čem informovat. Nejmocnější muž ve městě, Patricij, je obviněn z pokusu o vraždu svého tajemníka a zatčen. Případ je zdánlivě jasný, ovšem Mikuláš brzy zjistí další podezřelé okolnosti a sám se vydává na cestu, na jejímž konci ho čeká nepříjemná PRAVDA.
obálka knihy
Rok vydání: 2017
Již třináctá dvojkniha z Úžasné Zeměplochy, doplněná ilustracemi Paula Kidbyho.
obálka knihy
Rok vydání: 2006
Publikace uvádí jak krátké heslovité údaje, tak i obsáhlejší texty, které se věnují například Neviditelné univerzitě. Kniha obsahuje i úryvky ze zeměplošských diářů, které dosud nebyly publikovány. Zeměplocha už je zkrátka tak rozsáhlá a zalidněná, že se přehledný průvodce hodí i skalnímu fandovi těchto zábavných příběhů.
obálka knihy
Rok vydání: 2008
V obou dvou dílech se čtenáři setkají s neschopným mágem Mrakoplašem, který vyniká pouze v běhu, lépe řečeno ve zbabělém útěku, a až v neskutečné přitažlivosti na průšvihy. V příběhu "Barva kouzel" se Mrakoplaš nechtěně připlete do cesty prvnímu turistovi na Zeměploše Dvoukvítkovi a jeho Zavazadlu. V příběhu "Lehké fantastično" je na Mrakoplašovi, aby zachránil Zeměplochu před srážkou s rudou hvězdou. Jubilejní vydání k výročí 25 let od prvního publikování ve Velké Británii.
Pyramidy (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 1995
Úžasná Zeměplocha č. 7. Není snadné být faraonem v pubertě. Nesmíte s sebou nosit žádné peníze, ovoce vám loupají mladé ženštiny nevázaných mravů, kdekdo si myslí, že můžete za to, že vychází slunce a kukuřice roste. Neustále se vám zdá o sedmi hubených a sedmi tučných krávách, a k tomu všemu ještě díky parakosmické nestabilitě vybuchne Velká pyramida. Pak si ještě musíte poradit se všemi třemi vrahy, sfingami, dřevěnými koňmi, filozofy, svatými krokodýli, chodícími mumiemi, dravým stavitelem pyramid a s Hitem se supí hlavou, který je bohem všech neočekávaných příchozích. Přitom všechno, co byste opravdu chtěli, je udělat něco pro mladé lidi a starobylý střed města.
Pyramídy (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Humorný fantasy příběh, v němž hlavní hrdina čelí zvláštním úkazům, které zapříčinila stavba obrovské pyramidy pro zemřelého krále.
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Pyramidy je příběh, v němž hlavní hrdina čelí zvláštním úkazům, které zapříčinila stavba obrovské pyramidy pro zemřelého krále. Stráže! Stráže!, další příběh odehrávající se v městě Ankh-Morpoku, kde zasahuje Noční hlídka městské stráže proti nejrůznějším drakům.
Sekáč (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Po nějakou dobu tedy na Zeměploše nikdo neumírá, vznikají zmatky. Smrť je mezitím zaměstnán na farmě slečny Zahořklé jako opravdu výkonný sekáč Vilém Klika. Nakonec se Smrť opět ujímá své funkce a zdá se, že lidé, kteří mezitím nemohli zemřít, objevili o životě cosi důležitého. Ben
obálka knihy
Rok vydání: 2011
Souborné vydání humorné fantasy líčí problémy, které na Zeměploše nastanou, když je ze své funkce odvolán Smrť. Druhý příběh vypráví o třech čarodějnicích, které se na přání zesnulé sudičky snaží zabránit sňatku Popelky a prince.
obálka knihy
Rok vydání: 2000
Kniha poskytuje jedinečnou příležitost získat povědomí o Smrťově říši a domě. Vnitřek je tam větší než vnějšek, pokoje mění tvar a velikost podle Smrťovy nálady a sám povrch země je hluboký jen na délku paže. Zkuste ale této bytosti přiblížit nějaký koníček nebo mu ukázat bludiště!
Šňupec (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Humoristický román kultovní série se věnuje linii Noční hlídky. Na zdánlivě poklidném venkově a navíc bez policejního odznaku se Elánius zpočátku necítí ve své kůži. Naštěstí i uprostřed venkovské idylky dřímá starý dobrý zločin a to dokonce pašování drog, otroctví i nějaká ta vražda. Elániovi bude stát po boku jeho manželka a nedostižný sluha Jeefes, ale brzy si v neznámém prostředí získá i nové parťáky. Zločinec, kterému jde tentokrát po krku, však netrpí žádnými skrupulemi a místo toho, aby utíkal, se hodlá pomstít na Elániových blízkých. O to se ale snad ani neměl pokoušet.
obálka knihy
Rok vydání: 2003
Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se najednou dějí nepředstavitelné věci, neboť do královské politiky se zamíchaly tři místopřísežné čarodějky - Bábi Zlopočasná (ta z Čaroprávnosti) a její dvě kolegyně z magického sdružení. Bojují totiž o to, aby na trůn dosedl ten správný král...
Strata (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 1997
Planetární technik Kin Aradová se spolu se dvěma mimozemskými bytostmi vydává na výzkumnou cestu. Nalézá novou planetu, připomínající naši Zemi s životní úrovní 14. století. Dějiny tu běží podobnými cestami, ale pak se vývoj zvrtne a hrozí nebezpečí zkázy.
obálka knihy
Rok vydání: 2009
Humorný fantasy příběh odehrávající se v městě Ankh-Morpoku, kde zasahuje Noční hlídka městské stráže proti nejrůznějším drakům.
obálka knihy
Rok vydání: 2004
Ve městě plném zmatků, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků pátrá kapitán Noční hlídky Elián a s ním muži hlídky - seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka po tvorovi, který likviduje obyvatele Ankh-Morkporku. Tajemný tvor byl přivolán Osvíceným bratrstvem (snažícím se svrhnout vládu) podle prastaré čarodějné knihy ukradené z knihovny. O tom dobře ví orangutan, hlavní knihovník Neviditelné univerzity, pátrající na vlastní pěst a hrající svou vlastní hru.
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Nejen na Zeměploše, rovněž na planetě Zemi vám život usnadní tento rádce, zvláště pak, pokud pěstujete zelí, a to nejen v roce Garnáta, ale i po něm, díky kvalitnímu savému papíru.
obálka knihy
Rok vydání: 2004
Mezi čaroději existuje jisté povědomí, že na křídovém podkladu nemůže vyrůst žádná skutečná čarodějnice, neboť křída není dostatečně tvrdá. Ale řeči se mluví... Jednou se na křídových pláních začnou dít podivné věci a devítiletá Tonička se schopnostmi nadprůměrně nadprůměrnými, ergo začínající malá čarodějka, nebere na tuto neověřenou tezi ohledy a začne jednat. Takže podivná obluda, která vykukuje z říčky, bezhlavý jezdec a dokonce královna elfů, která se snaží proniknout na Zeměplochu, nebudou mít pro své záměry volné pole. Zvláště pak, když Toničce ku pomoci nastoupí též bizarní malí lidičkové v kiltech zvoucí se Svobodnej národ, též Nac mac Fíglové, kteří hledají svou novou keldu - rozuměj královnu. To, že nejraději ze všeho pijí, bojují a ehm - kradou, nemůže než tento zábavný fantasy příběh ještě vylepšit. Kniha směřuje k mladšímu čtenáři - dětem a mládeži, ale samozřejmě pobaví i dospělé.
obálka knihy
Rok vydání: 1997
Mladík Dom Sabalos má na své straně mnoho výhod. Je dědicem nesmírného majetku a jako jediný mužský potomek mocné dynastie se má stát prezidentem správní radě na planetě Protitoč. Podle staré věštby však má být den jeho jmenování také dnem Domovy úkladné vraždy...
obálka knihy
Rok vydání: 1998
Úžasná Zeměplocha Terryho Pratchetta, putující vesmírem na hřbetech čtyř slonů, stojících na krunýři obrovské želvy, je domovem některých nejpopulárnějších postav, jaké kdy byly vytvořeny ve světě fantastické literatury Obyvatelé Zeměplochy jsou však skuteční, i když je jejich svět trošku... fantastický. Čtenáři mají své oblíbence a vedou zapálené debaty o tom, jak ta která postava skutečně vypadá. Tak teď jsou tady včetně bradavic (s výjimkou Bábi Zlopočasné) a všech ostatních podrobností. Terry Pratchett a malíř Paul Kidby se spojili a společně vytvořili jejich podoby. Zachytili je jak v náčrtcích, tak na barevných tabulích, od neschopného mága Mrakoplaše po Silvera, onoho napůl polidštěného kocoura. Obázky jsou doplněny krátkými, tradičně seriózními texty.
obálka knihy
Rok vydání: 2007
Smrť přestal plnit své povinnosti a odebral se do ústraní. Jeho pomocníci přivolají malou Zuzanku na pomoc. Zuzanka se musí vyrovnat nejen se zvláštní živnosti, ale také se svým vztahem ke kytaristovi z rockové hudební skupiny. Hudba, kterou skupina provozuje, je z jiné doby. Obyvatelé Zeměplochy, včetně čarodějů, jsou hudbou uchváceni. Po složitých peripetiích je vše uvedeno do správných kolejí a Zuzanka se může vrátit do školy. V dalším příběhu z Úžasné Zeměplochy malá Zuzanka přejímá na čas živnost po svém dědovi Smrťovi.
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Kniha přináší kromě barevných obálek a černobílých ilustrací Paula Kidbyho také úplné texty Terryho Pratchetta a Stephena Briggse ze všech sedmi zeměplošských diářů a ročenek, které vyšly anglicky v letech 1998 -2007. Spousta dosud netušených informací a neviděných obrázků či portrétů v tomto sběratelském vydání (jediném souborném na světě) je určena především pro zapálené fanoušky Zeměplochy.
obálka knihy
Rok vydání: 2006
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Hravý, humorně laděný doplněk Pratchettova díla, groteskní alegorie na téma starobylá města našeho světa. Čtyr
obálka knihy
Rok vydání: 2003
Krysy, které se živí odpadky z Univerzity mágů, projdou nečekanou Proměnou. Stanou se z nich myslící bytosti, které mluví lidskou řečí, učí se číst (některé dokonce i psát). Tato událost úplně změní způsob jejich života. A co teprve když se seznámí s mluvícím kocourem Mauricem, který má výtečný plán na to, jak si vydělat hodně peněz. Kromě krys zapojí do hry ještě hloupého chlapce, který rád a dobře hraje na píšťalu. Města se třesou před krysí pohromou a krysaře jsou radní ochotni zaplatit opravdu dobře. Výnosné podnikání se báječně daří až do chvíle, kdy navštíví město Überwald. Něco tu není v pořádku, nikde nejsou obyčejné krysy a všemi chodbami je cítit strach. Tady mají krysy poznat skutečné a děsivé Zlo, tady projde jejich myšlení po Přeměně velkou zkouškou. Ale není to zkouška jen pro ně, ale i pro Maurice a hloupého chlapce - Karlíka. A1 rehakovj
obálka knihy
Rok vydání: 2005
Vznešení profesoři Neviditelné univerzity se rozhodnou bojovat proti nepříjemné zimě a roztopit univerzitu i za cenu toho, že ohrožují svět explozí. Vše nakonec dopadne relativně dobře a výsledkem jejich experimentu není ničivá smršť, ale pouze vznik jakéhosi - z jejich hlediska zvláštního, protože tam neexistuje magie - "vedlejšího" minisvěta.
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Velká Jízda je vyprávění o Cestě Domů. Je to povídání o náklaďáku, který ujížděl z Obchoďáku, řítil se spícím městem a smýkal sebou ze strany na stranu. Ten náklaďák řídili nómové. Maličké bytosti ne vyšší než čtyři couly, kterým rok života plyne jako člověku deset let. Velká Jízda je zábavný příběh o vesmírných trosečnících, kteří dočasně žijí v „obřím“ lidském světě.
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Toto je vyprávění o Velkém Boji... O tom, jak nomové, bytůstky ne větší než čtyři couly, bojují s člověkem o "svůj" kamenolom. Jak znovu hledají Cestu Domů a utíkají na Jekubovi s dlouhým krkem, obrovskou zubatou tlamou a velikými boubelatými pneumatikami...
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Velký Let je poslední vyprávění o nomech, vesmírných trosečnících ne větších než čtyři couly, kteří stále ještě hledají Cestu Domů. Ve Velké Jízdě svým důvtipem a šikovností rozjeli náklaďák a odjeli z Obchoďáku, ve Velkém Boji přelstili člověka a ovládli Jekuba s dlouhým krkem, zubatou tlamou a obrovskými boubelatými pneumatikami. Velký Let vypráví o tom, jak cestovali Concordem do střediska vesmírných letů na Floridě. Masklin už tuší, jak se konečně můžou dostat domů...
obálka knihy
Rok vydání: 1998
Na tajemnou žádost o vyslání čaroděje na Vyvažovací kontinent mágská rada rozhodne o vyslání Mrakoplaše, který je schopen přežít vše. Mrakoplaš se setkává s partou zestárlých hrdinů v čele s Barbarem Cohenem, s členy tajemné Rudé armády, která má svrhnout císaře, se svým přítelem Dvoukvítkem. Přes svou snahu do ničeho se nezaplést, se Mrakoplaš neustále dostává do složitých a neřešitelných situací. Shodou náhod se mu podaří oživit starodávnou hliněnou armádu, která rozhodne bitvu mezi vojáky barona Honga a sedmi hrdiny.
obálka knihy
Rok vydání: 2012
Zajímavé časy Úžasná Zeměplocha (17). Zuřivé boje! Smrť! Válka! (A Válkovy synové Hrůza, Zmatek a dcera Řinčila). Nejstarší a nejtajemnější říše Zeměplochy se ocitla v chaosu způsobeném revolučním pojednáním na téma Co jsem letos dělal o prázdninách. Spojují se i ti nejchudší, protože nemají co ztratit - jen své vodní buvoly. Náčelníci bojují o moc. Válka (s Řinčilou) prochází ulicemi prastarých měst. A co stojí v cestě strašlivé zkáze, která by zničila všechny bez rozdílu? Mágská rada potřebuje někoho, kdo by se vypravil jako posel na Vyvažovací kontinent, který se zmítá v boji čtyř rodin o moc. Mágská rada se nakonec rozhodne, že za pomoci magického obřadu najde a povolá zpět ztraceného Mrakoplaše, protože jak říká arcikancléř Vzoromil Výsměšek: "Jestliže přežil všechno to, co tvrdíte, že přežil, přežije i to, co tvrdíte, že nepřežije." A Mrakoplašovi v patách se táhnou nepříjemnosti. Na tisíci malých nožičkách. Maškaráda Úžasná Zeměplocha (18). Anhk-morporkská Opera... Obrovská budova, v jejíchž prostorách se pohybují maskované postavy a provozují své nekalé rejdy... kde umírání na jevišti občas bývá víc než metafora... kde jsou nevinné mladé sopranistky lákány do osudových tenat padouchy v děsivě odporných večerních róbách. Kde narazíte na dvě stará dámy ve špičatých kloboucích, které, zatímco v lóži pojídají burské oříšky, upírají pohledy na obrovský křišťálový lustr nad hledištěm a tiše si pobrukují: "No, jestli se teď každou chvíli nestane velký neštěstí, tak teda nevím." Ano, Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová, největší čarodějky Zeměplochy, se vypravily užít si jeden nevinný (ale co je u Bábi Zlopočasné tak docela nevinné?) večer v Opeře. A nejen to. Je tedy jasné, že budou potíže (jenže pěkné představení s několika zavražděnými si prostě musíte procítit).
obálka knihy
Rok vydání: 2005
Umnému podvodníkovi, falzifikátorovi a prášilovi Vlahoši von Rosretovi jednoho dne prostě dojde štěstí. Je polapen, chycen, odsouzen k smrti oběšením a oběšen. Zde by mohl příběh von Rosreta končit, řeknete si, ale kdepak, jeho životní příběh teprve začíná, neboť pán Ankh-Morporku si nepřeje jeho smrt. Po fingované popravě je odveden před lorda Vetinariho a ten jej svým osobitým podáním faktů přesvědčí, aby se stal státním zaměstnancem. Konkrétně vrchním poštmistrem městské pošty, úřadu, který je pro svět mrtvý, úřadu, na který svět zapomněl. Vlahoš stojí před nelehkým úkolem zase rozběhnout poštovní služby, pozdvihnout degradovanou poštovní čest na piedestal obdivu obyvatel, vynalézt známku a…a porazit modernější konkurenci. Hlavní hrdina, tlačen nově narozenými charakterovými vlastnostmi, výzvu přijímá a pouští se tak do nelehkého boje o budoucnost pošty Ankh-Morporku.
obálka knihy
Rok vydání: 1996
Mapa Zeměplochy s úvodem o jejím vzniku a s nedlouhým popisem expedic nejproslulejších zeměplošných objevitelů.
Zimoděj (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2007
Další příběh ze Zeměplochy nás zavádí do hor, kde žijí čarodějky. Tonička Bolavá studuje na čarodějku u svérázné slečny Velezrádné a přes svůj věk už dokázala, že z ní bude jednou velká čarodějka. Jednoho dne se však objevilo něco nového, s čím se ještě nesetkala ... láska. Aby přežila náhlé Zimodějovo "vzplanutí" budou jí muset pomoci nejen čarodějky, ale i Nac Mac Fíglové, bizarní malí lidičkové v kiltech.
obálka knihy
Rok vydání: 2002
Jednoho dne dostane hodinář Jeremiáš Tikal podivnou zakázku - vytvořit první absolutně přesné zeměplošské hodiny. Netuší, do jak nebezpečné akce se tak zaplétá. Co se stane, když se na Zeměploše zastaví Čas? O ten se starají mniši z kláštera Oi Dong. Právě odsud jsou vysláni Lu-Tze a Lobsang do Ankh-Morporku, aby zachránili svět. Přidá se k nim i Zuzana Stohelitská. Nečinný nezůstane ani Smrť. Pokusí se kontaktovat své staré známé - čtyři jezdce Apokalypsy. Neboť pravidla říkají, že při Konci světa jezdci musí vyjet. A1 ZM
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele