Tom Robbins

Tom Robbins - portrét autora

Tom Robbins

Narozen: 1932

Tvorba
Diskuze
obálka knihy
Rok vydání: 1997
obálka knihy
Rok vydání: 2007
Předposlední román amerického autora vypráví o novomanželském páru, který cestuje přes Ameriku do New Yorku v autě, které vypadá jako pečená krůta. Novomanželka se chce stát umělkyní, její muž, svářeč, který krůtu stvořil, tyto ambice nemá. Nicméně jeho "umělecké ztvárnění" auta vzbudí zájem uměleckých kruhů, stane se sochařem a vytváří sochu pro Židy i Araby do Jeruzaléma. Na cestě párek doprovázejí Lžička, Špinavá ponožka a Guláš v Konzervě, které novomanželé zapomněli při milování v jeskyni, kde se k životu probudil také Malovaný kolík a Lastura, dvojice předmětů se zvláštním posláním, která směřuje do Jeruzaléma. Půvab knihy není ani tak v příběhu, jako v autorově vypravěčském umu.
obálka knihy
Rok vydání: 2003
V centru autorovy pozornosti stojí slavná autostopařka Bonanza Jellybeanová, narozená se zvláštním defektem - obrovskými palci na rukou, které předurčily její bizarní existenci. Na ranči se setkávají feministky, lesbičky a vyšinuté oběti módní reklamy se záhadnou postavou Číňáka. Tento starý poustevník a guru je seznamuje se svou originální filozofií: věřím ve vše, nic není svaté - a naopak - nevěřím v nic, všechno je svaté. Román, hýřící nevšední invencí, je napsán velmi poetickým jazykem s řadou filozofujících pasáží a intelektuálních hříček.
obálka knihy
Rok vydání: 2004
Ústřední hrdina Switters, bývalý agent CIA, již plnil nejrůznější úkoly na horkých místech planety. Osudnou se mu však stala mise ryze soukromá, kdy dostal od vlastní babičky úkol vrátit jejího starého papouška zpět do amazonské džungle. Při plnění zdánlivě jednoduchého úkolu je uřknut místním šamanem, takže se z něj stává - alespoň zdánlivě - invalida. Tento handicap mu ale nebrání nejen v erotickém třeštění po mladinké nevlastní sestře, ale ani v dalším putování - nyní do Evropy, kde bude (nejen duševně) uspokojen, objeví tajemství zjevení Panny Marie Fatimské a zdaleka nejen to. Autor s potěšením, lehkostí a ironií a poněkud černým humorem splétá z vláken současného světa, politiky, erotiky, kultury i náboženství barvitý příběh vznášející se mírně nad realitou, která z tohoto nadhledu, přes všechnu hrůzu, nakonec docela jde přežít.
obálka knihy
Rok vydání: 2008
P jako pivo (Autor)
obálka knihy
Rok vydání: 2009
Když jste pětileté děvče, nečeká se od vás, že se budete zajímat o pití piva a uplatňovat svoje znalosti třeba v nedělní škole. Gracie je ale zvídavá a tak se jí nonkonformní strýček Moe rozhodne vzít na exkurzi do pivovaru. Jenže se zamiluje a odstěhuje do Kostariky. Po vypití jedné plechovky piva se Gracii zjeví malá pivní víla Pivoňka a zasvětí ji nejen do tajemství výroby piva, ale i do životní moudrosti, aby věděla, že pivo je tu pro radost a ne pro trápení. Mimochodem, myslíte si, že pivo je ďáblův nápoj? Omyl, ďábel pije grenadinu...
obálka knihy
Rok vydání: 2007
Tematicky mnohotvárná sbírka publicistiky zajímavě doplňuje Robbinsovu beletristickou tvorbu. Kniha je rozdělena do několika samostatných celků, které zachycují cestovní reflexe, kritické postřehy, na zakázku psané články a kulturní recenze až k rozhovorům, které poskytoval on sám různým časopisům. Většina textů pochází z posledních dvaceti let, zařazeno je ale i několik textů z 60. let 20. století, kdy jako spisovatel začínal. V článcích je možné vysledovat některé motivy a postavy pozdějších románů, ale také jeho osobité úvahy o podstatě umění i o atmosféře a principech tvorby a životního stylu šedesátých let. Jako dopnění autorského portrétu je knížka zajímavá i přínosná.
obálka knihy
Rok vydání: 2005
Hned úvodní příběh, v němž je hlavní postavou bájný japonský tvor Tanuki, naladí čtenáře na autorovu vlnu, která ho prostřednitvím zvířecích instinktů přenese do světa lidí. Při porovnání zvířecího a lidského způsobu života se nakonec neobjeví žádné základní rozdíly. Autor sleduje osudy tří amerických vojáků, kteří po skončení vietnamské války zůstávají v laoských horách, kde si ve svérázném vzdělávacím středisku ve vile Inkognito požitkářsky žijí své životy, stejně jako zvířátko Tanuki. Bizarní postavy, erotické scény i filozofické úvahy jsou přesně tím, co čtenář od Robbinse očekává a čeho se mu dostane.
obálka knihy
Rok vydání: 2002
Autor, který je znám svým nesmlouvavým postojem vůči fanatismu náboženství a ideologiím, které jsou zneužitelné zejména politiky, relativizuje ve svých prózách pravdy a omyly, jejichž křehkou hranici určuje člověk svým přístupem. Burzovní makléřka Gvendolína je mladou, ale ve své práci nepříliš úspěšnou ženou, v jejímž životě však hrají peníze hlavní roli. Hledání ztracené kamarádky ji přivádí do prostředí odlišné její práci, vzdálené materiálnímu přepychu, ale "bohatství", které zde leží na ulici, je otevřeno jen těm, kdo jej chtějí poznat. Román je zvláštní především svým časovým rámcem; zcela přesně ohraničuje děj, který coby čtenáři s hrdinkou strávíme. Stáváme se svědky náhod a setkání, které mohou hrdince změnit nejen přístup k světu, ale především její život. Jestli k tomu ovšem skutečně dojde, si nejsme jisti do poslední stránky. Konopa
obálka knihy
Rok vydání: 2000
Kniha je tentokrát přemýšlením o milostné lásce a především o tom, jak si takovou lásku udržet. V několika vedlejších motivech autor rozvádí svou teorii o vlivu Měsíce na člověka, poukazuje na různé módní směry alternativních způsobů života, nabízí několik návodů na výrobu výbušniny ve vězení, uvažuje o touze několika skupin obnovit království, avšak veškeré hledání se ubírá jedním směrem: jak to udělat, abychom si udrželi lásku?
avatar uživatele
před 1 rokem
Jeden z nejlepsich autoru ... a jeste ke vsemu ze Seattle!
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele