Tomáš Dimter

Tomáš Dimter - portrét autora

Tomáš Dimter

Narozen: 1974

Tvorba
Diskuze
Dům s matracemi (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2011
I tentokrát se čtenář setkává s místním vyšetřovatelem Hornem, který je postupně vtahován do nepříjemných místních záležitostí. Sám si uvědomuje své vlastní rodinné štěstí a zjišťuje, že případ podivně zmláceného dítěte je jenom vrcholkem ledovce ve velkém případu.
Gedichte (Editor, Nakladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2010
obálka knihy
Rok vydání: 2008
Třináct povídek - třináct lidských osudů nám autor předkládá k posouzení ve své knize. Jejich protagonisty jsou výlučné osobnosti, většinou poznamenané psychicky či fyzicky: ošklivostí, zmrzačením, šílenstvím, depresemi, naprostou opuštěností. Podávají nám výpovědi o kouscích svého života, o výsměchu i melancholii v duších, o svízelném postavení ve společnosti, kterou nenávidí nebo jí pohrdají. Stylisticky dokonalé mistrovské výtvory Thomase Bernharda, plné vnitřního napětí, nastolují náročným čtenářům otázky o smyslu existence, o hloubce prožitků. Je to komedie či tragédie? Snad je to život - v celé své neuchopitelnosti a absurditě.
obálka knihy
Rok vydání: 2006
Koller je soukromý učenec, který přišel o levou nohu před šestnácti lety, kdy ho pokousal pes v parku. Od té doby pracuje na svém spisu o fyziognomice. Společenství "konzumentů levných jídel", se kterými se krátce po nehodě seznámí, je mu podkladem pro jeho spis o čtyřech kapitolách, z nichž první je již údajně hotová, další nosí léta v hlavě a ke čtvrté poslední se chystá po náhlém "osvícení", ke kterému dojde náhodně právě při cestě do Veřejné vídeňské jídelny. Než ovšem stačí vylíčit svému spolužákovi ze studií závěrečnou kapitolu svého spisu, umírá, když se nešťastnou náhodou zřítí ze schodů. Podobenství o ztroskotání a nemožnosti dosáhnout svého cíle je v novele zasazeno do množství tragikomických situací, kde si autor utahuje ze všech a všeho. Autorovo provokování a přehánění, kdy vyhrotí každou větu natolik, že ji zbaví původního a čtenářem očekávaného smyslu, je ovšem zároveň výzvou k dialogu.
obálka knihy
Rok vydání: 2007
Sborník příspěvků věnovaný střední Evropě, její kultuře a zejména literatuře. Jednotliví autoři se vyjadřují k základní otázce, zda je střední Evropa určitou imaginární komunitou vyznačující se specifickou kulturou.
obálka knihy
Rok vydání: 2006
Četník Janisch loví a brutálně dobývá osamělé ženy, na nichž ho láká především majetek; smilní s nimi s vidinou jejich pozemků a domů. Když pak utajovaný vztah s mladičkou Gabi ohrozí jeho plány, neváhá ji zabít. Jednoduchý děj je rozvíjen v obsáhlém díle, v němž je nutno si zvyknout na specifický, popisně-litanický způsob vyprávění. Vše se odehrává v malebném Štýrsku, takže příběh o zvrácené lačnosti po sexu a po pozemských statcích kontrastuje s krásami jezerní přírody. Tento román, výsměšně označený podtitulem "zábavný", je především bezohledným odkrýváním toho nejodpornějšího v pokřiveném světě mužů i žen, při čemž ženy nijak nešetří. Autorka rafinovaně balancuje mezi fraškou a tragédií a útočí na čtenáře svým téměř voyerským způsobem sdělování, na jehož konci je černá beznaděj.
obálka knihy
Rok vydání: 2016
Když Matthäus Hetzenauer (1924–2004), rodák z tyrolského Brixenu im Thale, na podzim 1942 narukoval do německého wehrmachtu, nejprve to vypadalo, že z něj bude střelec z minometu. Na jaře 1944 však tento vášnivý lovec nastoupil do školy odstřelovačů v Seetalských Alpách. V červenci 1944 byl přidělen k 144. pluku horských myslivců, v jehož řadách prodělal těžké ústupové boje na východní frontě – a s 345 oficiálně uznanými zásahy se stal bezkonkurenčně nejúspěšnějším odstřelovačem německé branné moci za druhé světové války. Kniha vojenského historika Rolanda Kalteneggera představuje první pokus o ucelený životopis tohoto fenomenálního střelce a pozoruhodný doplněk bestsellerových vzpomínek Henzenauerova spolubojovníka a přítele Josefa „Seppa“ Allerbergera Na mušce lovce (Mladá fronta 2013).
obálka knihy
Rok vydání: 2005
Kritériem pro výběr jedenácti autorů nebyl jen ohlas u kritiky a veřejnosti, ale především snaha seznámit českého čtenáře s moderními autorskými postupy a nejnovějšími tematickými trendy současné německé literatury a to od klasické reflexe až po tzv. popovou literaturu. Typické ukázky z tvorby jedenácti autorů (Thomas Brussig, Terézia Mora, Judith Hermann, Ingo Schulze, Karen Duve, Felicitas Hope, Benjamin von Stuckrad-Barre, Christoph Peters, Juli Zeh, Feridun Zaimoglu, Wladimir Kaminer), z nichž jen někteří byli u nás přeloženi, vycházejí souběžně s německým originálem. Doplněno komentářem, medailony překladatelů a výběrovou bibliografií překladů německé prózy.
Postřižiny (Redaktor)
obálka knihy
Rok vydání: 2014
obálka knihy
Rok vydání: 2010
V čase kolem vánoc je surově zavražděn starý muž. Okolnosti případu a jeho postupnou gradaci zachycuje autor ve střídavých pohledech kriminalisty, psychiatra, faráře, pošťáka-včelaře a sadistického výrostka, přičemž jsme svědky detailního obnažování jejich duší až na dřeň. Depresivní, nicméně sugestivní ukázka brutality a nesčetných neuróz současnosti. Mistrovsky napsaný román vyžaduje od čtenáře naprosté soustředění. Ozdobeno cenou Deutscher Krimi Preis 2007 a Literární cenou EU 2009.
obálka knihy
Rok vydání: 2004
Životní osudy výrazné literární osobnosti 20. stol. a interpretace Bernhardovy básnické, románové i dramatické tvorby v nezbytném historickém kontextu.
Vápenka (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2005
Hlavní postava románu Konrad se i s invalidní manželkou izoluje v bývalé vápence, aby měl klid na sepsání filozofického díla o sluchu. Psaní se mu nedaří /nedaří se mu už dvacet let/, po frustraci následuje agrese a Konrad o vánocích svou ženu zastřelí a sám se ukryje v žumpě. Celou událost postupně rekonstruuje vypravěč, úředník pojišťovny, který se z dohadů i faktů marně snaží dobrat vysvětlení hrozného činu: mohlo to být chmurné dětství, nesnesitelné manželství, poznání vlastní neschopnosti, šílenství či cokoli jiného. Téměř nečleněný brilantní text je psán se studenou odtažitostí a vnáší opět na světlo téma psychicky či tělesně postiženého jedince. Četba náročná, neradostná, ke čtenáři nelítostná; tak autora známe, tak to chtěl.
Ztroskotanec (Překladatel)
obálka knihy
Rok vydání: 2009
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele