William Wordsworth

William Wordsworth - portrét autora

William Wordsworth

Narozen: 1770

Zemřel: 1850

Tvorba
Diskuze
obálka knihy
Rok vydání: 2009
William Wordsworth patřil do umělecké skupiny, kterou inspirovala k tvorbě krajina Jezerního okrsku (Lake District) na severozápadě Anglie. Po nekonečných a stále opakovaných vycházkách po tomto území věřil, že právě ve zdejší přírodě může člověk (a tedy i on) nalézt základní duchovní podstatu, s níž musí žít v dokonalé harmonii a kterou musí nadále uchovávat. Vnímání těchto okolností mu dále umožní obohatit svou vnitřní osobnost o nové, ušlechtilé city, vedoucí k rozvoji jeho morálních, estetických i psychických vlastností. Tyto Wordsworthovy názory obsahuje i jeho stěžejní, rozsáhlá báseň "Předehra aneb Jak vzniká básnický duch", která je rovněž v tomto výboru zastoupena.
Překlady III. (Bibliografický předchůdce)
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Počátek tvorby překladů Vladimíra Holana, uvedených v tomto svazku, lze (podobně jako v předcházejícím svazku Spisů) rovněž datovat do třicátých let minulého století, kdy se autor stává hlavním redaktorem prestižního uměleckého časopisu Život. Toto periodikum se pro Holana stalo úrodnou půdou, do níž mohl "zasadit" přetlumočení textů, pocházejících z nejrůznějších jazyků (angličtina, němčina, francouzština, ruština i polština). Jeho práce však ponejvíce pocházely z let 1939-1959 a vzhledem k politickým událostem a souvislostem nemohly být mnohdy publikovány, takže tato edice je vlastně jejich prvním souborným vydáním. Ve skvostné sestavě sedmi romantických tvůrců, jimž se Holan věnoval, září jména "jezerních básníků" Shelleyho a Wordswortha, objevují se zde i významní polští představitelé tohoto proudu Slowacki a Mickiewicz. Rusové jsou zastoupeni Lermontovem, rakouskou "delegaci" reprezentuje Lenau a za slovenskou literaturu zde promlouvá Janko Král.
obálka knihy
obálka knihy
Rok vydání: 2010
Kostru básnického výboru tvoří skladby Preludium W. Wordswortha a Christabel S.T. Coleridge; jejich působivé ladění podtrhuje další přírodní a intimní lyrika obou autorů. Platický obraz tvorby trojice vzájemně spřízněných romantiků dotváří poezie R. Southeye. Útlá avšak obsažná edice mimo jiné vypovídá o trpkých osudech překladatele V. Renče - vychází čtyřicet let potom, co byl rukopis odevzdán do někdejšího československého nakladatelství Odeon.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele