Pět vran a krkavec

Šest vran, titul, který v zahraničí i u nás vyvolal obrovský ohlas, byl do čtenářského podvědomí přenesen hlavně díky své pěkné fasádě a někdy snad až přehnaně vyznívajícím superlativům. Tato nová duologie ze světa grišů nemá však navzdory všem očekáváním pojednávat o šlechetných motivech, ani hrdinech, ale o šesti odpadlících, co se chystají na misi, která je buď zatratí, nebo z nich udělá legendy. Misi, ze které by se neměli vrátit.

Šest vran, titul, který v zahraničí i u nás vyvolal obrovský ohlas, byl do čtenářského podvědomí přenesen hlavně díky své pěkné fasádě a někdy snad až přehnaně vyznívajícím superlativům. Kaz Brekker, krkavec, co se neštítí žádné práce, Inej, špionka, která dokáže splynout se stínem, Nina, griša smrtička, Matthias, trestanec na černé listině, Jesper, pistolník a hazardér a Wylan, pyrotechnik a zhýčkaný syn obchodníka.

Začátek špatného vtipu? Ne, ideální spolupráce na nesplnitelném úkolu, na který by se nikdo jiný nezmohl. Vloupačka do Ledového paláce si totiž nežádá speciálně cvičené jednotky, dokonce ani někoho se ctí, naopak, Ledový palác si žádá protřelé kriminálníky.

Smrt na jazyku a panická snaha dohledat slovníček s výslovností pojmů a jmen, i tak mohou vypadat vaše první čtenářské dojmy. Na co má však Leigh Bardugo talent, je udržení pozornosti. Její mimořádně silnou stránkou jsou zejména do detailů vykreslené charaktery, a to tak dokonale, až je nesnadné se s některým z nich neztotožnit. Tohle a pak ukázkově zvládnutá světotvorba společně s poutavým stylem si vás pojistí na několik set stran dopředu.

„Osud má své plány, Kazi.“
„Byl to osud, co tě vyrvalo od rodiny a hodilo do domu rozkoše v Ketterdamu? Nebo jen prachsprostá smůla?“

Pokud narazíte na někoho, kdo má Šest vran už za sebou, určitě se vaše diskuze ohledně knihy bude soustředit převážně kolem Kaze, nebo Niny, nebo Matthiase, anebo někoho jiného z hlavní šestice. Není to náhoda, ať už má totiž Leigh Bardugo jakékoliv chyby, zdatně to vyrovnává bližším kontaktem s postavami. Ten si zajišťuje flexibilní er-formou, která v každé kapitole sleduje záda někomu jinému, a sice jedné z našich šesti vran. A není lepší garance, že si jejich jména budete pamatovat i po několika měsících.

 

Pokud jste ve fantasy alespoň trochu zběhlí, Šest vran definitivně stojí za vaši pozornost.

 

Jen málokdy se stává, že úspěšné knihy plní do poslední tečky to, co od nich čekáme. To je i případ Leigh Bardugo, která dějovými zvraty nedokázala překvapit tak často, jak by podle všeho chtěla. Stačí odhalit princip, jakým trousí informace a tři čtvrtiny toho, co se na vás řítí, už dopředu tušíte.

Chybou českého vydání jsou pak špatně vyvedené korektury, které nelahodí oku, ani mysli – zvlášť nesmyslné vsuvky ich-formy, neukončená přímá řeč a opakující se překlepy i faktografické chyby jsou opravdu matoucí.

Kaz se zasmál. „Jaký je rozdíl mezi sázením ve Vraním klubu a spekulacemi na burze?“
„To první je krádež, to druhé obchod.“
„Když člověk přijde o peníze, stěží to bude rozlišovat.“

Pokud jste ve fantasy alespoň trochu zběhlí, Šest vran definitivně stojí za vaši pozornost. Nejedná se ani o typickou young adult slaďárnu pro dívky (a to nejen kvůli tomu, že romantiku byste museli hledat pod lupou), ani o naoko drsňácké řeči teenagerů, co ve skutečnosti neví, co dělají. Naopak, většinu času na věk hlavních hrdinů, i na zařazení žánru budete zapomínat. Jestli by mohly být události překvapivější? Ano. Jestli by čtení mohlo být intenzivnější? Ne.

Pokud hledáte originální fantasy s jedinečnými (anti)hrdiny a něco, co v podobné kombinaci jinde nenajdete, Šest vran je přesně pro vás. S počtem stránek si navíc můžete být jisti, že vám čtení jen tak nedojde.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

avatar uživatele
před 1 rokem
O téhle knížce je v poslední době hodně slyšet, jsem na ni zvědavá.
avatar uživatele
před 1 rokem
Za sebe můžu říct, že byla velmi dobrá, i když úplně odvázaná z ní nejsem. Škoda toho množství chyb, fyzicky je kniha nádherná a ta černá ořízka <3
avatar uživatele
před 11 mesíci
+Alena Tománková Půjčila jsem si ji z knihovny a co se vzhledu týče, nemůžu se vynadívat. Uvidíme, co obsah. :)
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele