5 knih pro automobilového fanouška

Představte si, že máte tatínka, jehož nejoblíbenějším sportem je sledování Rallye Dakar v televizi a sebrat mu ovladač v době, kdy vysílají Top Gear, se rovná sebevraždě. Ročně přečte jednu knihu. Kterou mu ale vybrat?

Kronika šílenství A touhle bombou se musíme rozloučit popisuje Top Gear z pohledu dramaturga pořadu.Humoristický automobilový pořad Top Gear prošel v roce 2015 zásadní změnou: oblíbená trojice, která jej moderovala už od roku 2002, neprodloužila smlouvu s BBC. Pořad sice jede dál s novými tvářemi, nicméně pro mnohé diváky už to zkrátka není ono. A po celých 13 let stál po boku Jeremyho Clarksona, Richarda Hammonda a Jamese Maye dramaturg pořadu Richard Porter.

Jeho Kronika šílenství A touhle bombou se musíme rozloučit... shruje všechna ta léta dřiny, hektolitry energetických nápojů, tuny šrotu a vtípků na Stiga.

Jaké to je spolupracovat s touto potrhlou trojicí?

Richard Hammond v knize Na hraně popisuje zotavování z nehody, kterou utrpěl při natáčení Top Gearu.A co hůř, jaké to je spolupracovat se dvěma kolegy tříčlenného týmu?

Nejen o tom se rozepsal Richard Hammond. Tohoto britského moderátora můžete znát i z pořadu Brainiac, který popularizuje vědu. Přitom při natáčení Top Gearu zažil mnohá dobrodružství a také nehodu v autě na tryskový pohon. Po ní se dlouhou dobu nemohl hýbat, ztrácel krátkodobou paměť a byl odkázán na pomoc rodiny a kolegů.

Právě o tomto období života pojednává jeho kniha Na hraně: můj životní příběh. Není sice úplně čerstvá, vyšla v roce 2014, přesto byste neměli mít problém si nejmenšího z moderátorské trojice pořídit i domů.

Chlaporatoř Jamese Maye je plná ztřeštěných nápadů i praktických vychytávek.Z trochu jiného soudku je kniha dalšího z moderátorů, Jamese Maye. Ten si uvědomil, že současní muži měknou a potřebovali by zase stát se pravými chlapy – a tak vznikla Chlaporatoř, kniha užitečných věcí pro domácnost i táboření v přírodě, praktické zlepšováky nebo také léty prověřené či možná právě zapomenuté postupy.

Mnohé z nich se jeví jako ulítlé nebo ztřeštěné, ale co jiného čekat od člověka, který vystudoval hudbu, aby se z něj stal automobilový recenzent, který přežil setkání s Jeremym Clarksonem?


Audiokniha Vím, že máš duši od Jeremyho Clarksona pojednává i o jiných strojích, než jen o autech.Ano, ani třetího a nejspíš nejslavnějšího z topgearové trojice literární kariéra neminula. Právě naopak – Jeremy Clarkson má na svém kontě knih nejvíce. V tomto případě si však dovolím doporučit knihu, kterou si váš tatínek bude moct vzít i do auta.

Audiokniha Vím, že máš duši vznikla podle stejnojmenné tištětné knihy. Tento kousek má ale výhodu v tom, že je načtený Zbyškem Horákem – hlasatelem, který dabuje Clarksona ve všech jeho televizních výstupech. Můžete tedy díky tomuto CD (nebo digitálnímu downloadu) získat dojem, jako by vám eseje strojích četl sám autor.

Tato kniha totiž není jenom o autech. Najdeme v ní statě o Zeppelinu, motorovém člunu, Jumbo Jetu nebo stíhačkách ze Star Wars. Navíc má audiokniha z roku 2015 na rozdíl od své tištěné předlohy vlastně docela hezký obal.

 


Opravář osudů od Roberta Fulghuma se týká Prahy a hledání kořenů, nikoly opravy aut.Dobrá, přeci jen byste raději k Vánocům věnovali kus hodnotnější literatury. Od toho je tu oblíbený Robert Fulghum, který napsal knihu o Praze, přijel ji letos na podzim propagovat do Česka a navíc má v názvu slovo opravář, které se neodmyslitelně týká i oblíbených strojů.

Opravář osudů pojednává o muži, který přijíždí do Prahy pátrat po svých českých kořenech. Místo toho ale musí řešit zásadní otázky života (a odpověď není 42) a čeká ho nejedno osudové setkání.

 

 

Kterou knihu svému tatínkovi vyberete vy? 

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele