Boží oko

Že jste paranoidní, neznamená, že po vás nejdou.

Boží oko – že jste paranoidní, neznamená, že po vás nejdou.Boží oko je projekt monitorující veškerou e-mailovou, telefonickou či jakoukoli jinou internetovou formu komunikace pod zástěrkou dozoru nad státní bezpečností. Mělo by díky němu být možno zajistit efektivní prevenci terorismu.

Problém nastává v momentě, kdy jistí lidé začnou Boží oko využívat pro uplatňování vlastních pokřivených zájmů. Evie Gallagharová pro Boží oko vyvinula aplikaci na rozpoznávání tváří, která dokáže detekovat potenciálně nebezpečná setkání ostře sledovaných osob. Jednou při projíždějí kamerových záznamů narazí na podezřelou aktivitu. Divné na tom je, že se netýká známých zločinných živlů, ale samotného ředitele NSA, který Boží oko vymyslel.


Evie Gallagharová je mladá inteligentní žena, která díky svému vzdělání v oboru matematické informatiky a vysoké inteligenci získala dobře placenou a vysoce utajovanou práci v NSA, která jí umožňuje jejímu neslyšícímu synovi zajistit potřebnou péči. Jako svobodná matka to nemá jednoduché a nyní stojí před dilematem, zda má před odhalenými nepravostmi uvnitř NSA zavřít oči, nebo pátráním ve jménu spravedlnosti ohrozit svou pracně vybudovanou pozici a možná také bezpečí svého syna i své vlastní.

Boží oko je dechberoucí thriller založený na základech ze skutečné praxe. Barry Eisler téma softwaru na bázi Božího oka podrobil důkladnému výzkumu a na veškeré faktické informace se v závěru odkazuje pomocí výčtu důvěryhodných zdrojů. 

Autorovo odhodlání světu přiblížit mnohdy nekalé praktiky mocných z knihy dělá mrazivý a nepochybně hodnotný zdroj informací šikovně zabalený do čtivého a napínavého beletristického kabátku. Milovníci konspiračních teorií budou slintat nad množstvím intrik a lží přímo v jádru vládní agentury a závisláci na napětí si také přijdou na své. 

Boží Oko Barryho Eislera je mrazivý thriller o sledování a ztrátě soukromí.Samotná hlavní linka točící se kolem technologií sledování a stopování nežádoucích osob je promíchána s osobními příběhy postav ve smyslném a návykovém koktejlu šokujících odhalení, potupných přiznání i smutkem obestřených vzpomínek. Děsivá realita, kdy si musíte dávat bacha na každé slovo, je v našich myslích možná stále hudbou vzdálené budoucnosti, ale přesto již v jistém smyslu existuje.

Hranice narušení soukromí se stírají, riziko zneužití je více než pravděpodobné a protizločinná opatření se zvrhávají v děsivou honičku s nájemnými vrahy ve službách země v hlavní roli. Jisté je jen to, že když si jeden člověk hraje na Boha a myslí si, že má právo rozhodovat, kdo má právo něco vědět a v důsledku dokonce, kdo má právo na život, nemůže z toho vzejít nic dobrého. 

Zpočátku je poměrně obtížné se zorientovat ve jménech a přiřadit je ke konkrétním osobám a činům, tušit na čí straně vlastně stojí, ale jakmile se do příběhu správně ponoříte, budete ho hltat nejlépe na ex. Vyprávění je psáno s odstupem a jistým chladem, který perfektně dokresluje atmosféru panující v navenek leskle naleštění a uvnitř zkažené a prohnilé NSA. 

Kniha je plná kontrastů, kdy ve vší záplavě politiky svou odlišností, ale neméně výrazně, vybočují zvířecí sex i romantická náklonnost či scény z rodinného života. Hluchota je metaforou k jistým vlastnostem některých protagonistů a je zde stejně dobře zachycena slepá oddanost jako milostné vzplanutí. Suchopárné téma je šikovně zpracováno a převedeno na nervydrásající thriller plný varování a možná paranoidního blábolení, nicméně založeného na faktech.

Knihu si užijí všichni, kteří hledají netradiční pohled na „Velkého bratra“ okořeněný špetkou vraždění, schovávaček, úhybných manévrů i pochybnostech o vlastním přesvědčení a všem, čemu do té doby věřili a oddali svůj život.

 

Boží oko vydává nakladatelství Plus z rodiny Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele