Bývalá výslechová specialistka a subjekt, který nic neví

Ona je výslechová specialistka, on subjekt. Ona si zachraňuje život, on nic neví. Stephenie Meyer se vrací do oddělení pro dospělé, a to se špionážním thrillerem Specialistka.

Stephenie Meyer se vrací do oddělení pro dospělé, a to se špionážním thrillerem Specialistka.Když někdo utíká před spravedlností, automaticky se považuje za hledaného zločince. Alex není zloděj, ani vrah, jména ale mění jako ponožky a na žádném místě nezůstává déle, než je nezbytně nutné. Jako bývalá výslechová specialistka, která toho ví příliš mnoho, je oddělením považována za nepohodlnou.

Její jedinou šancí na vykoupení se tak stává poslední nedořešený případ, poslední subjekt, který podle všeho tvrdí, že je nevinný a proti kterému svědčí všechny důkazy. Subjekty Alex vyslýchala už mnohokrát předtím, v čem přesně je tedy Daniel Beach jiný?

Stephenie Meyer si své jméno založila především na fenoménu Stmívání. Leckterý skálopevný fanoušek si i dnes vzpomene na to překvapení, když autorka upírské ságy pro teenagery přišla se sci-fi románem Hostitel, který řešil mimozemskou invazi. Jak se zdá, autorku ani doteď zájem o žánrovou diverzitu neopustil – na pultech nyní můžete najít její nový špionážní thriller Specialistka. A co od ní čekat?

Jen vyšla ze cviku, to je všechno, jsou to už tři roky. Proto něco cítí. Proto ji subjekt ovlivňuje. Není to nic jiného, než to, že byla tak dlouho ze hry. Ještě pořád se může dostat zpátky do rytmu.

Především, jako kdykoliv předtím, se připravte na tlustou bichli – jako vždy s pořádnou dávkou romantiky. Ano, přesně tak. Tohle není typická žánrovka, na kterou můžete dnes v oddělení krimi běžně narazit. Samozřejmě, pořád se tomu říká špionážní román a skutečně, něco málo z žánru tam opravdu je, pokud ale čekáte něco na způsob Hostitele, tedy román, kterým si autorka zajistila svou pozici na poli literatury pro dospělé, mohli byste být zklamaní.

Z knihy doslova sálá pomyslný záměr autorky, tedy stavba základů na postavách, se zápletkou, která utváří nikoliv děj, ale jednotlivé charaktery. V rukou se vám však octne něco zcela jiného, něco, co by potřebovalo ještě jednu dávku čtení a korektur.

V téhle hře, kterou hrála, byla v sázce jen maličkost, to věděla. Jen jeden život. Jen její život.

Abychom si to ujasnili, co se týče Stephenie Meyer, jsem jedna z těch, co by si od ní přečetli i nákupní seznam. S jejím stylem psaní nemám nejmenší problém, jmenovitě Specialistka byla pro mě jednou z nejočekávanějších knih roku. Mírně řečeno, negativně vůči autorce zaujatá rozhodně nejsem. Avšak co se týče její nejnovější knihy, celou dobu jsem měla pocit, že knize něco chybí, nebo přebývá.

Dialogů bylo na knihu s podobným tématem zbytečně moc, naopak pomyslná jiskra se nedostavila a dynamika dost často pokulhávala. Nepomohla ani zjevná snaha o rozvedené charaktery a detailněji popsané citové vazby, knize zkrátka na několika místech desítky stránek přebývaly, na jiných jich bylo zase zbytečně málo (především co se týče začátku romantické linky).

 

Subjekty Alex vyslýchala už mnohokrát předtím, v čem přesně je tedy Daniel Beach jiný?

 

Specialistka sama o sobě není špatná kniha. Stále zde můžeme najít působivou zápletku a zvraty, které příjemně překvapí. Kniha je poměrně čtivá, konec čtenáře zajímá a postavy nejsou nijak zvlášť protivné. Přesto žánrová nálepka „špionážní thriller“ hraje spíš druhé housle, přičemž velký důraz je kladen na romantiku. Nečekejte tedy ani tak převratnou myšlenku, co vyrazí dech a změní pohled na svět, jako spíš zajímavý příběh, se kterým strávíte pár večerů.

Pokud máte Stephenii Meyer rádi, není třeba vás burcovat, abyste si knihu přečetli. Pokud ale s autorkou zatím nemáte žádné zkušenosti a kniha vás zaujala, těšit se můžete na dostatečně ztotožnitelné hlavní hrdiny a příběh, který pobaví. Přesto… Pokud opravdu plánujete začít s autorčinou tvorbou pro dospělé, zkuste se nejdříve poohlédnout po Hostiteli.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele