Cosi plesnivého v zemi ymslandské

Druhý díl trilogie Havraní kruhy norské autorky Siri Pettersen provokuje obrázkem obálky i názvem. Fanoušky série však rozděluje také změna prostředí.

Plíseň je druhý díl trilogie Havraní kruhyKniha Plíseň vyšla v českém překladu už v květnu letošního roku, autorka v listopadu navštívila Česko, aby propagovala závěrečný díl trilogie, Sílu. Právě tento druhý díl je však podle jejích vlastních slov jejím nejoblíbenějším, a to i přes fakt, že u nás i v Norsku vzbudil jisté rozčarování – částečně se totiž odehrává v našem světě, v současné Británii, Švédsku či Itálii.

Hirka na konci Ódinova dítěte opustila Ymslandu, zemi aetlingů, kteří ji mezi sebe nepřijali. Věřila, že míří do své domoviny, mezi lidi, kteří se rodí bez ocasu. To se jí sice povedlo, tento svět je však zničený. Je tu zkažená voda a potraviny, chybí tu Síla a známé léčivé byliny, navíc lidé dělají spoustu divných věcí: běhají bez cíle, létají ve hmyzích dopravních prostředcích a mluví sami se sebou. Jedinou dobrou věcí se tak zdá být zdejší spodní prádlo.

Lidská civilizace však Hirku také zrovna nepřivítala, navíc se musí učit nový jazyk. Aspoň, že tu má Kura, věrného havrana, který se z Ymslandy vypravil do Británie s ní.

Fanoušci, nebo spíš fanynky Rimeho se však nemusí obávat, že by o jeho přítomnost přišly. V knize najdeme i takové kapitoly, které nás zavedou zpět do Ymslandy, abychom mohli sledovat Rimeho kroky, jeho upevňování vedoucího postavení v Radě i přehmaty, kterých se dopouští.

Hirka se mezi tím učí žít v Yorku, ale okolnosti ji zavedou i do Benátek či Stockholmu. Při tom se seznamuje s novými lidmi i těmi, kdo nejsou až tak moc lidští, a poznává, že legendy, které zná z Ymslandy, se sice staly, ale všechno se odehrálo trochu jinak. Ve světě, který se k ní nechová přívětivě, se musí naučit rozhodovat, komu má věřit. A jen málokteré rozhodnutí nebude mít následky.

Hirka je dokonale zásadová mladá dáma. Stále sice miluje svůj roztrhaný svetr víc, než moderní elegantní oblečení, její postoje jsou však značně vyzrálé – daleko víc, než by se na sedmnáctiletou dívku slušelo. Rime také působí starší, ale i jeho k tomu dohnaly okolnosti. Jejich věk je mnohdy překážkou. Proč by se někdo daleko starší měl zabývat názory takového mladíka?

Po té, co si zvyknete na rytmus střídání světů (poněkud nepravidelný v porovnání s knihami jiných autorů), začnete objevovat zákonitosti Siriina vesmíru. Tento svět totiž není úplně stejný jako ten náš (doufejme). A nutno dodat, že veškeré detaily měla autorka dokonale promyšlené. I když možná nejsou řečeny přímo, různými narážkami a kontextem snadno odhalíte spojení – od jména hlavní záporné postavy, přes historické události až po moderní filmovou a knižní produkci.

Rozumím rozčarování, které kniha vyvolala, ale věřte mi, nejedná se o ten typ prostředního dílu, který jen překlenuje děj mezi úvodem a závěrem. Tato kniha má vlastní sílu a dynamiku a pokud budete připraveni na změnu a podřídíte se této charismatické autorce, provede vás svým světem takovou rychlostí, že si ani nestihnete psát poznámky.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele