Dalších šest prázdninových políbení

Letní dny a noci si můžete užít i na podzim. Dvanáct povídek dvanácti amerických autorů young adult literatury – to je Dvanáct prázdninových políbení. Druhá část velké povídkové recenze je zde.

 Letní dny a noci obsahují dvanáct povídek.

 

Setrvačnost

Veroniku Roth netřeba českým čtenářům představovat. Je autorkou úspěšné dystopické série Divergence a také letošní novinky Čáry života.

V povídce Setrvačnost nás přenáší do budoucnosti – povídka má lehký sci-fi nádech. Její hlavní hrdinka Claire se totiž ocitá na posledním setkání se spolužákem, který měl nehodu a umírá. Díky nové technologii ale mají lékaři možnost během posledního setkání připojit k mysli umírajícího někoho živého, aby se mohl naposledy rozloučit. A Matt si vybral k tomuto setkání právě Claire. Společně se vrací do svých vzpomínek a řeší různé problémy.

Povídka má však nečekaný a překvapivý závěr. Ač se na první pohled jevila povídka dost divoce, závěr to trošku vytáhl a rozhodně přidal pár desítek procent, jinak by se pohybovala kolem 40 %.

Hodnocení: 65 %


 

Milostný labyrint

Milostný labyrint považuji za nejlepší povídku z celé sbírky. Je vtipný, svižný, zajímavý, trošku netradiční, prostě od každého trochu.Milostný labyrint považuji za nejlepší povídku z celé sbírky. Je vtipný, svižný, zajímavý, trošku netradiční, prostě od každého trochu.

Děj se odehrává v Hotelu del Arte, kde pracuje i hlavní hrdinka Lena. Zrovna přijíždí i Arlo, druhý hlavní hrdina. Celý kolotoč se tak může rozjet. Stálí hosté, personál i dcera majitele resortu jsou mezi sebou tak zajímavě propletení, že by bylo vhodné, kdyby někdo tuhle spleť rozmotal. Od toho je tu právě Arlo a Lena. Podaří se dát dohromady ty správné páry? Jakou roli v příběhu sehraje tajemný labyrint z křoví?

To vám prozradí Jon Skovron, který zajímavě v jedné povídce propojil různé osobnosti a nezapomněl ani na koření v podobě LGBT tématiky. U nás tento autor příliš známý není, bohužel, ale na kontě má mnoho knih, které jsou v zahraničí hodnoceny pozitivně.

Hodnocení: 100 %

 

Hodně štěstí a na shledanou

Rashida je naštvaná, že její starší sestřenice Audrey, která se o ni stará, se plánuje odstěhovat se svou přítelkyní Gillian pryč z Chicaga do San Franciska. Tato povídka není primárně o lásce, ale spíše o rodinných vztazích. Rashida je naštvaná, že její starší sestřenice Audrey, která se o ni stará, se plánuje odstěhovat se svou přítelkyní Gillian pryč z Chicaga do San Franciska. Celá povídka tak rozebírá jejich vztah.

K tomu všemu se přidá i Pierre, jakýsi adoptivní bratr Gillian. S ním se Rashida seznámí na rozlučkovém večírku s Audrey. Když pak vezou domů opilou Gillian, začne to mezi nimi jiskřit a to je okamžik, kdy přichází na scénu ona zmiňovaná láska a romantika.

Zajímavé je, že hrdinové této povídky jsou afroameričané. Zdánlivě nepodstatný detail mě zaujal i vzhledem k faktu, že sama autorka do tohoto etnika spadá. Brandy Colbert je pak pro českého čtenáře podobně jako většina autorů z Letních dnů a nocí spisovatelkou neznámou, i když napsala mnoho knih úspěšných v zahraničí.

Hodnocení: 80 %


 

Zbrusu nová atrakce

Lulu je dcera majitele temného lunaparku, který čerpá energii od pradávné bytosti.Je poznat, že Cassandra Clare má skvělé nápady a nadpřirozeno umí krásně dostat i do tak krátkého rozsahu, jako je třicetistránková povídka. Také je poznat, že je to zkušená spisovatelka a povídka se nezasekává, ale celý prostor využívá k představení na začátku, akci uprostřed i vyvrcholení a rozuzlení na konci.

Lulu je dcera majitele temného lunaparku, který čerpá energii od pradávné bytosti. Když ale její otec zmizí a objeví se její strýc Walter s novým zlým Azatothem, který vypadá děsivě (mnohem víc než Mephit, jejich dosavadní „zdroj temné energie“), tuší, že něco není v pořádku. S Walterem přichází i jeho nevlastní syn Lucas, který od jejich posledního setkání vyrostl do krásy. Dají se spolu s Lulu dohromady a začnou řešit záhadu změny v lunaparku, která odhalí Walterovy temné úmysly…

Cassadra Clare se předvedla v plné kráse a neudělala ostudu žádné z jejích slavných sérií, kterými jsou Pekelné stroje, Nástroje smrti, Temné lsti či Magisterium.

Hodnocení: 100 %

 

Tisíc způsobů, jak by se to všechno mohlo pokazit

Annie je hlavní hrdinkou předposlední povídky, ve které se snaží jít na rande s plachým Griffinem. Později odhalí, proč je tak plachý a nezapojuje se ve škole příliš do konverzací.Annie je hlavní hrdinkou předposlední povídky, ve které se snaží jít na rande s plachým Griffinem. Později odhalí, proč je tak plachý a nezapojuje se ve škole příliš do konverzací.

Společně sbírají žetony při hraní minibasketbalu, ve kterém je Annie fakt dobrá. Griffin pak vyhraje pár dalších a jednomu z dětí, o které se Annie stará na táboře, autistovi Noahovi, koupí basketbalový míč. A možná má s Griffinem společné víc, než se na první pohled může zdát.

Jennifer E. Smith spadá to skupiny autorů, kteří u nás příliš známí nejsou. I ona má ale na svém kontě nemálo úspěšných knih. Třeba se někdy podaří více jejích knih představit českým čtenářům.

Hodnocení: 85 %

 

Mapa perfektních maličkostí

Hlavním hrdinou povídky Mapa perfektních maličkostí je Mark, který uvízl v časové smyčce 4. srpna.Závěrečnou povídku sepsal i u nás známý spisovatel Lev Grossman. Z jeho pera pochází úspěšná fantasy série Čarodějové, podle které vznikl v USA i televizní seriál.

Hlavním hrdinou jeho povídky Mapa perfektních maličkostí je Mark, který uvízl v časové smyčce 4. srpna. Není ale jediný, kdo v téhle smyčce zůstal a všechno si pamatuje. Spolu s ním se to přihodilo také Margaret. Využívají tedy opakujícího se dne k užívání života naplno a dělání věcí, na které by jinak neměli čas.

Sledují tzv. perfektní maličkosti, tedy malé události, které se odehrávají na různých místech ve městě a okolí. Sestaví si tak mapu těchto maličkostí, které k dokonalosti chybí jediný okamžik. Tím je společný okamžik Marka a Margaret při východu slunce, který ukončí opakující se časovou smyčku…

Hodnocení: 100 %


Závěrem...

Ani na souboru relativně krátkých povídek se nakladatelství CooBoo nepodařilo ukočírovat tiskařské šotky. Hned na obálce je jméno jednoho autora uvedeno chybně (místo Jon Skovron je uvedeno John Skovron), podobně pak u titulních obrázků ke každé povídce vypadlo písmenko E u Cassandry Clare. V textu se pak párkrát najde chybějící interpunkce, což je nepatrný detail, ale občas jsem narazil na zajímavé chybičky, měnící význam věty. Viz povídka Tisíc způsobů, jak by se to všechno mohlo pokazit. Vypravěčkou je Annie a žádá Noaha, aby jí přihrál míč:

Potom se otočí zpátky ke Griffinovi a podá mi míč. „Díky, kamaráde.“ Griffin ho hladce obejde a vyskočí ke koši.

Správně by mělo být „podá mu míč“, protože ho podá Griffinovi a ne Annie.

Absence ilustrátora v tiráži mi přijde taky jako takové faux pas, naštěstí ho Stephanie Perkins zmínila v poděkování. I tak jsem si celou knihu užil a doporučuji ji všem i teď během podzimu, protože to přináší krásné vzpomínky na uplynulé léto. A proč toho nevyužít zrovna teď když doznívá babí léto?

 

První část velké povídkové recenze najdete zde.

 

Knihu k recenzi věnovala Alabatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele