David Levithan povýšil vše obyčejné na mimořádné!

Den co den vyšel v ČR poprvé v roce 2013 a nyní, o pět let později, máte možnost zakoupit si druhé vydání, tentokrát s filmovou obálkou. Titul se totiž dočká filmové verze! Ačkoli patří mezi romantické young adultky, nepočítejte s obyčejným románkem. Teprve tento příběh vám ukáže, jak moc je přátelství i láska výjimečná!

en co den vyšel v ČR poprvé v roce 2013 a nyní, o pět let později, máte možnost zakoupit si druhé vydání, tentokrát s filmovou obálkou. V ich-formě přítomného času vám svůj neobvyklý příběh vypráví hrdina, který má přívětivý, přátelský a nenásilný charakter, ale z fyzického hlediska ho lze každý den specifikovat naprosto jinak. Jeho duše se totiž den co den přesouvá do jiného těla, ale stále v rámci let, které mu skutečně jsou. Prostřednictvím ústřední postavy, která si říká A, tedy čtenář prožije množství různorodých životů, skrze které autor zobrazuje velmi oduševnělou hlubší myšlenku. Nezaměřil se pouze na to dobré, ale zprostředkovaně tak díky knize vnímáte, co prožívá kupříkladu alkoholik, drogově závislý nebo zlý člověk. Autor se snažil, aby se životy a charaktery neopakovaly a přesto zůstaly věrné a reálné.

Vítejte ve světě šestnáctiletých a věřte mi, že láska není tak snadná, když nemáte vlastní tělo. Toužíte randit a svěřovat se. Mít přátelé a rodinu. Věci, které ostatní považují za obyčejné, jsou pro vás významnými, protože jste jen hostem v životech ostatních a co nejhorší, nemůžete o tom nikomu říct. Nebo ano?

A je chycený v pasti a přesto se snaží na vše pohlížet optimisticky a nepropadat panice, zatímco čtenář prožívá frustraci a má pocit, že by něco takového neustál. Uvědomuje si všechno ještě silněji, když mu do cesty vstoupí přátelská a milá Rhiannon. Nemá šanci, aby si ho zamilovala. Neměl by se zamilovat ani on do ní, ale co když už se stalo?

Cílem této young adultky není pouhé pobavení. Podstatné je zamyšlení nad působivým a depresivním námětem, který je zpracován v rámci žánru. Náročným čtenářům budou některá vysvětlení chybět, ale možná se toho dočkají v pokračování, které již v zahraničí vyšlo. Důležité je poselství, které se David Levithan snaží vykřičet do světa. Je to jeden z prvků, který dělá tento román jedinečný a hodnotný.

Dalším prvkem je výstižné, leč lehce nadnesené zpracování. Je poznat, že z mnoha důvodů se autor nesnažil jít až natolik do hloubky – protože by to znamenalo sepsat něco mnohem obsáhlejšího a náročnějšího. Protože je hrdinovi teprve šestnáct let. Protože se jedná o tento žánr a nikoliv psychologický román. I přesto všechno je titul výrazný a nezapomenutelný, takže lehkost líčení není na obtíž, ale spíše pomocnou rukou. Bez ní by čtenář nejspíš po vší té beznaději a bezmoci spáchal knižní sebevraždu.

Den co den je neskutečně emotivní. Jak tématem, tak vším, co vlastně obnáší. Spousta odlišných pohledů, různých emocí i náhledů na svět i danou věc. Všechno je tak výstižné a přesto je atmosféra vřelá a kniha víc než čtivá. I když jestli se skutečně začtete... citlivější čtenáře budou při čtení chytat záchvaty klaustrofobie a hrůznosti z prožívání jednotlivých dnů v jiných tělech. A nejspíš si nad tím vším i popláčou, protože tohle je opravdu síla.

Hodnocení je velmi dobré a čtenáři si knihu nemohou vynachválit. Můžete jim klidně věřit, protože Den co den je něco nádherného i děsivého zároveň. Román budete milovat i proklínat a po přečtení vám dojde, že tahle procházka peklem, které autor zaaranžoval květinami, láskou a úsměvy, budete chtít absolvovat znovu. Už jen proto, abyste věděli, jak to dopadne. Už jen proto, aby vám ukázal další střípky mozaiky skutečného života.

Závěr je nejdojemnější částí celého příběhu a je vám naprosto jasné, že takhle nemůžete nechat hlavního hrdinu jít. Jste zvědaví na všechno, co vám ještě může říct o té anomálii, které říká život. Jenže David Levithan si rafinovaně nechal další informace pro sebe a nejspíš vám je naservíruje v pokračování, které v zahraničí vyjíchází tento rok v říjnu. Pokud se CooBoo rozhodne jej vydat, určitě se máme nač těšit! Máte ale možnost přečíst si příběh z pohledu Rihannon s názvem Ještě jeden den.

Filmová knižní obálka je poutavá a naláká možná více na film než na samotnou knihu. S ohledem na poetickou stránku se k dílu hodí spíše ilustrace z prvního vydání v ČR.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele