Diabolik

Na první pohled jsou k nerozeznání od lidí. Při bližším prouzkoumání je však zřejmé, že první dojem byl nebezpečně mylný. A pokud ublížíte jejich chráněnci, nedožijete se příštího nadechnutí. Diabolici, geneticky upravení jedinci, existují pro jediný úkol – ochránit člověka, který se stal jejich osudem.

 Diabolici, geneticky upravení jedinci, existují pro jediný úkol – ochránit člověka, který se stal jejich osudem.Mnoho čtenářů má se žánrem sci-fi komplikovaný vztah. Moc náročné čtení, příliš mnoho technických poznámek, ultramoderní technologie, přespříliš podnětů pro zpracování. Co takhle ale young adult sci-fi?

Young adult je, jak je známo, pro mladší čtenáře a v kombinaci se sci-fi vzniká příjemný podžánr, který ve správné podobě kombinuje to nejlepší z obou literárních směrů. Diabolik je jedním z mnoha případů, kdy toto spárování funguje na jedničku.

Diabolici necítí většinu lidských emocí, krom jediné – lásky ke svému „majiteli“, která jim byla vštípena už od raného dětství. Ochranitelský pud je mnohdy natolik silný, že diabolici působí nemalé problémy – pokud je někdo natolik troufalý, že urazí chráněnce příslušného diabolika, může se stát, že dotyčný již za pár vteřin nebude mezi živými. Díky genetickým úpravám jsou diabolici nadprůměrně silní a jejich přítomnost v rodině se bere jako znak určité úrovně. Avšak kvůli potenciálnímu nebezpečí a rozporu s vírou, která v současném světě panuje, jsou diabolici odsouzeni k záhubě.

Diabolik je jedním z příjemných knižních překvapení, které se letos ocitly na pultech knihkupectví. V žánru young adult sci-fi se loňský rok předvedlo Illuminae a spustilo lavinu nadšených ohlasů. Překlad dalších knih v tomto žánru nenechal na sebe dlouho čekat a světlo reflektorů v českých knihkupectví spatřil Diabolik.

Již podle popisu, kde je hlavní hrdinka Nemesis popisována jako stroj na zabíjení bez emocí, je možno cítit závan standardního klišé. Nemesis se dostává do situace, kdy musí zastřít svou pravou identitu a převzít osobnost své chráněnky Sidonie, která se ocitá v nebezpečí. Nemesis je donucena chovat se jako člověk – jako křehká bytost s prchlivými emocemi. Co bude následovat, není zas tak překvapivé – schválně, zkuste si tipnout.

 

Diabolik se honosí černou i bílou obálkou – nevinnou i zlověstnou.

 

Autorce se podařilo stvořit zajímavý předobraz budoucnosti – dobu, kdy je technologie natolik vyspělá, že není problém cestování hyperprostorem na galaktické lodi, měnit vzhled dle libosti a spoustu dalších vychytávek. Zároveň však velký prostor dala i druhé straně, která vědě oponuje – víře.

Víra ve všemocný Kosmos je na kordy s moderní technologií. Přírodní vědy jsou striktně zakázány a svět se tak ocitá ve slepé uličce – k dispozici jsou moderní technologie, nepokračují však kupředu a kvůli zákazu vědy neexistují lidé, kteří by měli vědomosti potřebné k údržbě technologií, které jsou využívány. Autorka tedy vytvořila zajímavý paradox, který v současném stavu dění nemá řešení.

Diabolik obsahuje komplexní a ucelený příběh odehrávající se v budoucnosti, která se topí ve stejných problémech jako doba současná – žádné optimistické vyhlídky se nekonají. Autorka vdechla život sympatickým hlavním postavám a i přes klišé, které se v YA zákonitě objevují, jsou vztahy postav přirozené a nutí při čtení držet palce (a možná i slzu ukápnout). Nechybí zvraty a šokující překvapení – kniha má příjemně gradující spád, který vrcholí na konci příběhu a svým lehce otevřeným koncem láká ke druhému dílu.

S lehkým srdcem doporučuji všem, kteří touží po originálním příběhu a nezaleknou se časů budoucích, ve kterých se kniha odehrává.

 

P.S.: Kniha se honosí nevinnou bílou obálkou, po sundání obalu však vykoukne kontrastní černá. Tyto dvě barvy jako by podpořily symboliku hlavní hrdinky Nemesis. Stvořená chránit. Předurčena zabíjet.

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele