Dívka na sněhu má k napínavému thrilleru daleko

V coloradském městečku je nalezena mrtvá středoškolačka. Tamní obyvatelé jsou její vraždou otřeseni. Pachatel, který z místa činu utekl, zlomil krásné Luci vaz přímo na školním hřišti.

V coloradském městečku je nalezena mrtvá středoškolačka. Tamní obyvatelé jsou její vraždou otřeseni. Pachatel, který z místa činu utekl, zlomil krásné Luci vaz přímo na školním hřišti.Obyvatelé maloměsta netuší, kdo se mohl dopustit takového hrůzného činu a mladé dívce tak ošklivě ublížit. Začíná tedy pátrání, kterého se ujme policista Russ. Kdo stojí za vraždou dívky na sněhu? A proč vlastně musela zemřít?

„Tělo se našlo na pozemku základní školy. Všech pět hlídkových vozů parkuje vprostřed ulice, jako by je od obrubníku odnesla povodeň při apokalypse, a uprostřed křižovatky stojí rudě blikající hasicí vůz se záchrankou. Russ zaparkuje na rohu a pneumatiky mu na sněhu skřípají. Beton hyzd čerstvá vrstva sněhové břečky.“


Kniha je vyprávěna z pohledů tří hlavních hrdinů. Lucina spolužačka Jade miluje emo styl a je si jistá, že je celý svět proti ní, a Cameron s oblibou stalkuje své sousedy, především pak právě Luci, o které ví doslova všechno. Pak je tady ještě policista Russ. Ten dal slib Cameronově otci, že se o jeho syna postará. Když k tomu připočteme to, že se celý příběh odehrává na maloměstě, kde se všichni znají, zdá se to být jako dobrý základ pro zajímavou zápletku.

Toho však začínající spisovatelka Danya Kukafka využít nedokázala. Po zajímavém začátku a napínavě napsaných prvních několika stranách však přišlo zklamání. Anotace slibuje skvělý thriller, ve skutečnosti jde však o ne moc dobře zpracovanou detektivku, která je doslova příliš utahaná.

Charaktery postav byly na můj vkus až příliš „pochroumané“, příběh nedotažený a z velké části příliš nudný. Autorka odsunula vraždu, na které má kniha dle anotace stát, na druhou kolej a zabývala se jí pouze v úvodu a závěru knihy. V jejím zbytku pak popisovala životy tří hlavních postav, z jejichž vyprávění se čtenář většinou vlastně nic kloudného nedozví.

„Spící Lucinda byla čistá a dokonalá, hromádka oddechujících dek – nedovolil by se jí dotknout, byla tak precizní a křehká. Chtěl položit ruku na křivku jejího těla, dotknout se všech jejích záhybů, přitisknout jazyk na to sladké místo mezi krkem a lícní kostí. Chtěl s ní splynout v potu. Chtěl se stát vzduchem, který jí lehounce unikal z plic, vzorkem přikrývky, který svírala v pěsti, chtěl si vlézt do koutku jí samé, kde by ho nikdo nikdy nenašel, a zůstat tam do konce života.“

Co se týče úpravy, kniha je rozdělena do kapitol vyprávěných právě jedním z trojice Jade, Cameron a Russ. Jak už jsem ale zmínila výše, autorka se zabývala spíše jejich psychologickým vykreslením a řešení vraždy pro ni bylo až druhořadé. Všechny hlavní hrdiny vykreslila tak trochu jako podivíny, jako lidi, se kterými není něco v pořádku. I přesto všechno však můžeme v jejich vyprávění najít vodítka, která nám alespoň trochu poodkrývají, co se vlastně stalo. Člověk však musí být opravdu hodně pozorný...

Dívka na sněhu je tak určena zejména těm, kteří nehledají napínavý thriller, jenž je nenechá v klidu spát, ale spíše psychologický román s mírnou detektivní zápletkou.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele