Dnes je Světový den knihy a autorských práv

23. duben je dnem, kdy zemřel Miguel de Cervantes Saavedra či William Shakespeare. Na jejich počest vyhlásilo UNESCO tento svátek.

krádeže elektronických knih jsou prakticky na denním pořádkuOslavu knihy u nás v průběhu týdne zajišťovala kampaň Kniha ti sluší, záštitu nad ní převzal ministr kultury Daniel Herman. Mohli jste navštívit řadu literárních akcí, největší z nich se uskutečnila ve středu v Praze. Na jedné autogramiádě se sešlo pět známých autorů.

Tento den pro oslavu nevybralo UNESCO náhodně, souvisí s úmrtími zásadních světových literátů. Miguel Cervantes a William Shakespeare dokonce měli zemřít nejen ve stejný den, ale i rok – 1616. O tom, že tomu tak úplně nebylo, jsme již informovali. Mezi dalšími důvody pro výběr tohoto dne bývá jmenován i Vladimir Nabokov, ten by však podle gregoriánského kalendáře oslavil narozeniny už 22. dubna.


V současnosti je stále důležitější připomínat si i druhou část tohoto svátku – autorská práva. Zejména s příchodem internetu povědomí o nich klesá a zatímco jen málokdo by ukradl papírovou knihu z knihkupectví, krádeže elektronických knih jsou prakticky na denním pořádku. Ty ale podléhají autorskému právu úplně stejně, jako jakákoli jiná věc, kterou někdo vytvořil. Jedná se o tzv. duševní vlastnictví.

Bezplatným stažením knihy, která je v distribuci za poplatek, přitom okrádáte nejen autora, ale i vydavatele a potažmo ostatní fanoušky. Může se totiž stát, že další díl vaší oblíbené ságy už nevyjde. Nakladateli se to nevyplatí. Částka vynaložená na nákup práv, překlad a vydání knihy se mu nevrátí.


Havraního bratrstva se prodalo 965 kusů.Ilustračním příkladem může být první díl tetralogie Havraní bratrstvo, který v roce 2014 vydalo Argo. Jedná se o oblíbenou knihu, o čemž svědčí množství dotazů, které nakladatelství dostává. Podle Richarda Klíčníka z Arga dříve přicházelo 2 až 5 dotazů týdně, které se týkaly toho, kdy vydají pokračování. Už v srpnu loňského roku Argo na svém Facebooku oznámilo, že druhý díl nevydá.

Proč? Kvůli pirátům.

Havraního bratrstva se za dva roky, od srpna 2014, prodalo 900 kusů. Dotazů při tom chodilo nepoměrně větší množství a nechyběly mezi nimi i takové, které se týkaly uveřejnění na serveru Ulož to. Knihu mohlo číst i několik tisíc lidí, zdaleka ne každý si ji koupil nebo půjčil v knihovně.

Richard Klíčník odhaduje, že největšími pirátkami jsou v tomto ohledu mladé ženy ve věku 15 až 25 let. Muž se na tuto knihu nezeptal žádný.

Od srpna 2016 do dubna 2017 se Havraního bratrstva prodalo přesně 65 kusů, které jsou spíš přirozeným prodejem, než výsledkem kampaně. Aby Argo přemýšlelo o vydání 2. dílu, muselo by se prodat alespoň 1200 kusů dílu prvního. Na pirátství tak v tomto případě doplatí úplně všichni – fanoušci nedostanou pokračování, nakladatel prodělává na zakoupených právech.

Překvapivé, avšak nikoli ojedinělé, jsou situace, kdy na internetových úložištích najdete knihu, kterou vydavatel jako e-knihu vůbec nevyrobil a v oficiální distribuci se tak v elektronické podobě nenachází. Podle Klíčníka umí piráti digitalizovat text rychle a efektivně.

Vydavatelství nemají pracovní sílu, která by se zabývala pouze tím, že tyto nelegální kopie vyhledává. I tak mu věnují čas. Stále však vznikají nové pirátské servery a fóra a zachytit vše tak není možné. Nejznámější z nich, Ulož to, sice na výzvu nakladatele soubor odstraní, ale pouze pokud není zaheslovaný.

„Knihy vydáváme, nebojujeme s piráty, i když by to asi bylo romantičtější,“ dodává Klíčník.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele