Dva rozdílné životy a brutalita, která je změnila

Temná kapitola v zahraničí vyšla v roce 2017. Je debutem spisovatelky Winnie M. Li. Spisovatelka se nechala inspirovat svým vlastním temným zážitkem a tím dodala svému psychologickému románu jiskru, jež dokáže rozdmýchat oheň...

Winnie M. Li sepsala Temnou kapitolu podle vlastních zážitků.V er-formě přítomného času se odvíjí temná etapa dvou životních příběhů, jež je každý odvyprávěný z jiného úhlu pohledu spolu se vzpomínkami, dokreslujícími jednotlivé charaktery a poukazující na rozdíly mezi nimi.

Nejsem stejná. Jsem jiná. Teď jsem oběť znásilnění. (Str. 141)

Vivian je američanka, která pochází z dobré rodiny. Dbá na vzdělání a má pro strach uděláno, nevadí jí cestovat samotná. Ovšem to je v dnešní době tak trochu riziko, že ano? Sama to také pozná na vlastní kůži. Příjemný dobrodružný život se v okamžiku mění v noční můru, která ji bude děsit navždy.

John Sweeney pochází ze špatných sociálních poměrů. Jeho rodina kočuje od města k městu. Rodiče nezvládají vychovat své děti. Otec propadá alkoholu a starší bratr Michael ho učí, seč může, aby mu život usnadnil. Surové vyprávění s kontroverzními a brutálními prvky udiví své čtenáře vidinou, jak někteří lidé žijí a nechávají žít své děti.

Úhly pohledů obou hrdinů jsou poměrně nešikovně uchopené a často se v nich můžete ztratit, zejména v začátcích, kdy netušíte, že se vlastně střídají už od první kapitoly a náhodně zobrazují život Vivien a Johnnyho od útlého dětství až po přítomnost. Kvůli tomu čtenář musí být ve střehu, zaměřit se na samotné texty, protože jsou krátké a bez upozornění se náhle mění. Když dojde na nejpodstatnější scénu, vyprávění se střídá takřka po větách a naprosto ničí vytvořenou atmosféru.

I prolog působí lehce zmateně, protože ačkoliv hlavní hrdinka naznačuje, co se stalo, nechce o tom mluvit a potom rovnou skáče do děje, který se odvíjí poněkud nerovnoměrně a je složen především ze vzpomínek. Až později se mění v plynulejší příběh.

Čtenář má však díky tomu možnost poznat hrdiny skrz na skrz. Nechybí jim upřímnost a reálnost, ovšem způsob, kterým se autorka rozhodla vám vše zprostředkovat, ubírá bonusové body nejen postavám a ději, ale i celkovému náhledu na titul. I atmosféra je zasažená, přestože se ji autorka snažila velmi přímě vykreslit, tak kvůli krátkým textům a častým skokům vyznívá slabě.

Zvedni kámen a flákni jí ho do ksichtu, když budeš muset. (Str. 98)

Román se zabývá tabuizovanými tématy, z nichž Winnie M. Li nejvíce rozvinula námět znásilnění. Spisovatelka se pro něj rozhodla, protože si prožila svou vlastní děsivou zkušenost. Těžko říct, kolik toho tedy je isnpirováno skutečnými událostmi. Téma je velmi zajímavě ztvárněno, opravdu má sílu a dokáže zapůsobit natolik, aby vám po zádech přešel mráz při čtení určitých pasáží.

Velmi nešikovné je pouze ztvárnění, které kazí prožitek románu, který by se dal s propracovanější verzí pokládat za mnohem hodnotnější. Je zkrátka poznat, že se jedná o prvotinu, na níž by autorka měla ještě zapracovat. I přesto se jedná o velmi působivé dílo. V emotivní knize, která však nehraje na city, se objevují i nepodstatné informace. Nejdůležitějším se s ohledem na téma stává příběh Johna, zatímco ten Vivianin je sice méně přínosný, ale zas zobrazuje jiné zajímavosti především díky cestování a ukazuje, jak se život po takovém zážitku mění.

Závěr je důkazem, že autorka se opravdu snaží zobrazit svou výpověď a ukázat, jak těžké je pro oběť znásilnění projít si celým procesem. Nakolik to změní její přístup k životu a pohled společnosti na jedince. Publikace obsahuje vulgární slova, ale ta jen podtrhují autenticitu dynamického románu, který odhaluje námět takřka až na dřeň.

Temnou kapitolu bych doporučila náročnějším čtenářům, které téma zajímá a nebojí se plně zaměstnat textem, jemuž se musí skutečně věnovat, aby se v něm neztratili.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele