František Palacký

Muž, na kterého si vzpomene každý, kdo platí tisícikorunovou bankovkou, se narodil před 220 lety. Zaloužil se o národní obrození a je tak po právu strašákem značné části maturujících studentů.

František Palacký získal přezdívku Otec národa.František Palacký se narodil 14. června 1798. Je známý také jako Otec vlasti, býval historikem, politikem, spisovatelem, básníkem a organizátorem kulturního dění v Praze 19. století. S manželkou Terezií měl dvě děti, Jana a Marii, která se později provdala za dalšího významného politika, Františka Ladislava Riegra.

Jako mladý historik začínal tvorbou šlechtických rodokmenů a stal se rodinným archivářem Šternberků. Spolupracoval také s Josefem Dobrovským, který proslul mimo jiné jako kritik pravosti Rukopisů královédvorského a zelenohorského. Palacký se však s názorem, že se jedná o falza, neztotožňoval.

Strávil mnoho let na cestách po Evropě a těžil písemné prameny k českým dějinám. Od 40. let 19. století pracoval na několikasvazkovém díle o historii Čech (Geschichte von Böhmen), ale dostal se do konfliktu s rakouskou cenzurou, která ho obvinila, že podání počátků husitství je namířeno proti katolické církvi. Roku 1848 vyšel první díl jeho vrcholného díla Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě.

Během povstání v roce 1848 se Palacký vyjednal kompromis mezi povstalci a vojskem. I přes svou umírněnost se nevyhnul nařčení, že byl původcem revolučního komplotu a že Slovanský sjezd, který organizoval, měl ve skutečnosti představovat ideovou přípravu na válku Slovanů proti Němcům. I během následujících let se věnoval politice, koncem 50. let ale dal přednost práci na Riegerově Slovníku naučném.

Palackého dílo je rozsáhlé, další historické svazky se rozhodl vydat česky místo tradiční němčiny. Zemřel 26. května 1876 ve věku 77 let.

 

Františka Palackého dodnes vídáme na tisícikorunové bankovce.

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele