Gemina

Druhý díl trilogie Akta Illuminae zavádí čtenáře na vesmírnou stanici Heimdall. Úplně noví hrdinové zažívají úplně nové dobrodružství, neobvyklá forma vyprávění a grafické zpracování však zůstalo zachováno. Je to stejně dobré jako první díl?

Gemina je pokračováním knihy Illuminae.Ve chvíli, kdy se na pultech českých knihkupectví Illuminae objevilo, si ihned získalo srdce mnoha čtenářů. Kniha s nádherným plastovým přebalem, neobvyklým grafickým zpracováním a bohatým počtem stránek upoutala nejeden pohled čtenáře, hledajícího nový přírůstek do knihovny. Druhý díl po nadšeném ohlasu fanoušků na sebe nenechal dlouho čekat a k oranžové bichličce přibyla další modrá kráska.

Hned na úvod je dobré poznamenat, že druhý díl nenavazuje napřímo a striktně na události z jedničky. Gemina sama o sobě tedy může fungovat i jako nezávislý, samostatný příběh – pokud chcete. Rozhodně však doporučuji začít prvním dílem, hezky popořadě. Postavy z Illuminae se na kratičký okamžik objeví i zde, 97% prostoru nicméně dostali noví hrdinové a nové, vesmírné dobrodružství.


O čem druhý díl je?

Hanna je vcelku klasický znuděný teenager a k tomu relativně poslušná dcera velitele vesmírné stanice. Nik je pravý opak, pochází ze spodiny a k tomu je pěkný rebel. Pravděpodobnost, že se tihle dva setkají a dají do řeči, je téměř nulová. Slovíčko téměř však zahrnuje dvě speciální výjimky. Tou první je prach, populární droga, kterou je Nik schopný sehnat za určitý obnos. Tou druhou je brutální útok korporace Beitech na Heimdall, stanici, na které Nik s Hannou žijí.

Osud má smysl pro humor a bez skrupulí neváhá propojit jedince, kteří by dobrovolně nikdy nevytvořili tým. Aby přežili a zachránili Heimdall, musí však spojit své síly a bojovat proti elitní posádce Beitechu, která s nikým nemá slitování. A jelikož je Osud i mírně zlomyslný, stanicí se šíří i něco, z čeho by měl strach i sebevyškolenější voják, připravený na vše.

 

Neobvyklá forma vyprávění stojí na e-mailech, zprávách ze soukromého chatu, výpovědích a přepisech z kamerových záznamů.

 

Proč si to přečíst?

Celá série má dva silné taháky. Tou první je rozhodně neobvyklá forma vyprávění, která probíhá skrze e-maily, zprávy ze soukromého chatu, výpovědí a přepisů z kamerových záznamů. Do toho se vyřádili grafici s nákresy vesmírných stanic, hromadou černoty s písmenky, která psychedelicky poskakují a točí se na stránkách a na slovo (či spíše na pohled) se také dostanou ilustrace z Hannina deníku.

Druhým tahákem je příběh. Spojení young adult a scifi se s Českou republikou teprve sžívá a mnoho publikací v knihkupectví nenajdeme. O to větší nadšení způsobí každý nový přírůstek. Scifi, které je však okleštěné a zjednodušené, aby si jej užili i ti, co neholdují předlouhým technickým popisům, novým technologiím a složitým budoucím světům. Vesmír, který svým tajemnem učaroval mnoho lidem a stále vzbuzuje respekt a touhu po vědění. A k tomu pořádná akce, kterou Amie a Jay naservírovali všem, kteří se rádi baví a nemusí při tom být pořád jen nohama na zemi.


Je to stejné dobré jako první díl?

Silnou postavou, do které se mnozí zamilovali v prvním díle, byl jednoznačně SPIRO. Umělá inteligence, která přesáhla své hranice a uvědomovala si sama sebe a rozhodnutí už nebyly jen příkazy od lidí, nýbrž vlastní myšlenkou. V Gemině se SPIRO sice objeví, ale jen v malé míře, což může nejednoho fanouška zamrzet.

Druhý díl sice nemá žádnou novou, charizmatickou UI, v rukávě však pár es má. Kupříkladu milovníci Kady, neotřelé a silné hrdinky, zajásají nad Hannou, která si v hrdinství a drsňáctví může s Kady podat ruce. Stejně tak je zde nespočet vtipných konverzací hlavních hrdinů, které na první pohled možná vypadají lacině, ale i tak se čtenář přistihne, jak se potutelně usmívá. A v neposlední řadi si i v tomto díle autoři připravili pár šokujících momentů, které zvrátí celý příběh a zanechá čtenáře v údivu.

 

Gemina rozhodně nepolevila ze standardu kvality prvního dílu, naopak důstojně pokračuje ve stopách svého předchůdce. A vzhledem k tomu, že Akta Illuminae má být trilogie, máme se ještě na co těšit!

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele