Giovanni Boccaccio

Autor Dekameronu se narodil před 704 lety. Tento proslulý a ve své době inovativní básník byl také prvním životopiscem dalšího italského velikána.

Giovanni Boccaccio se narodil před 704 lety.Giovanni Boccaccio to jako mladík neměl snadné, byl totiž nemanželským synem florentského obchodníka. Pro jeho umělekou duši však kariéra, kterou mu předurčil otec, nebyla tím pravým. Dostal se na dvůr neapolského krále Roberta I. z Anjou, který byl v té době centrem renesance a humanizmu.

Již v Neapoli začal psát básně. Typickou pro jeho tvorbu byly osmiveršové strofy s jambickým veršem. Boccaccio je nejstarším umělcem, v jehož díle byl tento později typický prvek italské poezie doložen.

Jeho hlavním a nejznámějším dílem je však Dekameron, cyklus sta novel o lásce. Deset mladých lidí utíká z města před morem. Každý den vyprávějí příběhy pro zkrácení dlouhé chvíle. Jejich motvivy později ovlivnily mnoho dalších uměleckých děl.

Boccaccio je také známý jako první životopisec Danta Alighieriho. Ve svém díle Život Dantův přibližuje osobnost tohoto básníka a filozofa. Pravděpodobně byl prvním, kdo Komedii označil přívlastkem "božská".

Giovanni Boccaccio zemřel ve věku 62 let v rodném městě Certaldu.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele