Iain M. Banks

Právě dnes si připomínáme výročí narození autora knih Vosí továrna či Vraní ulice.

Portrét Iaina Bankse, zdroj: web autora.Dnes by oslavil 63. narozeniny skotský autor sci-fi i klasické beletrie, Iain Banks. Jeho prostřední jméno, kterým se někdy také podepisoval, Menzies, bylo ve skutečnosti jedno z příjmení, které jeho rod v minulosti užíval.

Rozhodnutí stát se spisovatelem učinil už ve svých 14 letech. Po univerzitních studiích filozofie, psychologie a anglické literatury vykonával povolání, která mu poskytovala dostatek času na psaní – pracoval jako vrátný, zahradník či technik.

Proslavil ho už jeho první román, Vosí továrna, a to již v roce 1980. Téměř všechny jeho knihy se okamžitě po vydání staly ve Velké Británii bestsellery.

Kniha The Quarry Iaina Bankse v češtině nevyšlaNaopak poslední knihou Iaina Bankse je román The Quarry, který vyšel až po jeho smrti v roce 2013. Pojednává o duševním boji muže, který onemocněl rakovinou. Iain Banks při tom sám zemřel právě na tuto chorobu, většinu knihy však sepsal dříve, než onemocněl.

Krátce před smrtí se podruhé oženil, partnerku požádal o ruku tím, že ji vyzval, aby se stala jeho vdovou. Zemřel 9. června 2013 ve věku 59 let.

 

avatar uživatele
před 1 rokem
Výborná vzpomínka! A málokdo ještě ví, že jej noviny the Times jmenovaly jedním z nejlepších 50 autorů od roku 1945. A jak sama říkáš, umřel na rakovinu. Sám Banks vystoupil v roce 2013 a řekl, že během roku na ní umře. Umřel ještě dříve … ale stale, během roku.
Upraveno před 1 rokem
avatar uživatele
před 1 rokem
A ještě jedna zajímavost – šéf SpaceX, Elon Musk, nazval dvě z jeho samostatně ředitelných vesmírných dronů “Just Read The Instructions” a “Of Course I still Love you”, právě po vesmírných lodích z povídek Banka: “The Player of Games”.
avatar uživatele
před 1 rokem
Ale nebyl tak trochu vyšinutý? Jak jinak by v románě Vosí továrna přišel s takovým dějem, jakože nakonci zjistí ten chlapec, že je vlastně žena ... a to proto, že mu dával jeho otec do jídla hormony.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele