Jack London

Dnes si připomínáme amerického autora, který je známý především díky knihám Tulák po hvězdách a Volání divočiny. Celý jeho život ale byl docela divočina a skončil právě 22. listopadu před 101 lety.

Jack London, známý díky knihám Volání divočiny a Bílý tesák, zemřel 22. listopadu 1916Jack London se narodil 12. ledna 1876 v kalifornském San Francisku. Jeho pravé jméno znělo John Griffith Chaney.

Od mládí hodně cestoval, projel celé Spojené státy, živil se jako námořník, rybář či lovec ústřic. V průběhu zlaté horečky se vydal i na Aljašku, kde zakusil život zlatokopů. Sice nezbohatl, ale získal zkušenosti, které později využil ve svých dílech.

Dobrodružnou literaturu miloval od dětství, když ji však sám začal tvořit, potýkal se s častými odmítnutími. Pro vydavatele byl jeho styl příliš drsný. Ke slávě mu pomohly právě povídky z Aljašky, později začal vydávat i romány.

I když mu nakonec literatura velmi dobře vynášela, prakticky celý život se potýkal s dluhy. Hlavním důvodem byl jeho až příliš kladný vztah k alkoholu. Poprvé se prý opil už v pěti letech a pravidelnou konzumací tvrdého alkoholu už v průběhu dospívání si odpravil játra a ledviny. Jeho kniha Démon alkohol, která popisuje tuto závislost, pravděpodobně přispěla k odsouhlasení amerického prohibičního zákona. Na své bolesti užíval morfium, které mu předepsal lékař.

Jack London zemřel 22. listopadu 1916 ve věku 40 let. O příčinách smrti se vedou spekulace. Mohlo dojít k záměrnému nebo nechtěnému předávkování morfiem, jeho dcera však sebevraždu popřela. Zároveň v době úmrtí trpěl úplavicí, urémií a ledvinovou kolikou.

Za svůj život London napsal desítky povídek, románů a dokonce i sbírek poezie. Do češtiny byl přeložen jen zlomek jeho díla, nejznámějšími kusy zůstávají Tulák po hvězdách, Volání divočiny a Bílý tesák.

 

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele