Jak se vzdělávají knihovníci

V pondělí a úterý proběhla v Městské knihovně v Praze konference Do černého. Knihovníci a knihovnice z celé republiky se na ní dělili o své nápady, jak udělat z knihovny ještě lepší místo. Které trendy teď hýbou knihovnickým světem?

Konference Do černého se letos konala již počtvrté, poprvé však trvala celé dva dny. Dopolední blok sestává ze společných přednášek, v odpoledních se knihovníci věnují kreativním činnostem na workshopech. Pozvání letos přijali vedle knihovnických specialistů také mnohé literárně činné osobnosti: Kateřina Šedá, Klára Smolíková, Jiří W. Procházka či Míla Linc, který se mimo jiné honosí titulem "šéf organizátor".

 

Když se vzdělávají knihovníci – třeba na konferenci Do černého.

A jaké že jsou tedy trendy v českém knihovnictví?

Únikové hry

Jejich popularita je na vzestupu, a tak se i knihovny přizpůsobují. V Litvínově se můžete pokusit uniknout z tajemné komnaty inspirované nejen příběhem o Harry Potterovi, ale i dalšími slavnými kouzelníky, mezi kterými nechybí Pan Tau nebo Bob a Bobek sídlící v klobouku kouzelníka Pokustóna.

V Městské knihovně v Praze se zase vyšetřuje zločin. Popularita a časová náročnost je však natolik vysoká, že vyhlašované termíny jsou dlouho dopředu plné.

Programování pro děti

Czechitas, programátorské sdružení sestávající především z žen a dívek, se snaží děti a mládež přimět myslet jako programátor – zjednodušit si život. Zároveň bojuje s předsudky, že se ženy v IT neuchytí. Dívky určitého věku ztrácejí zájem o technické předměty. Hravá forma programování je může v tomto oboru udržet a posílit jejich sebevědomí.

Loni proběhla mezinárodní akce Code Week, do které se Czechitas také zapojily a uspořádaly sérii workshopů programování v Kodu, kde si děti mohly vytvářet vlastní jednoduché počítačové hry, a také práci s Lego roboty a Ozoboty. A právě s posledními jmenovanými se seznámili také knihovníci na workshopech.

 

Ozoboti vládnou českým knihovnám. A také programům od Czechitas.

 

Komiksy v knihovnách

V Městské knihovně v Praze je už několik let po sobě nejpůjčovanějším dětským titulem komiks Simpsonovi. Tato forma čtení přestává být okrajovou záležitostí několika geeků, naopak pomáhá dětem, které mají pocit, že neučtou velkou knihu, s prvními čtenářskými kroky.

Mezi učitelstvem sice občas ještě převládá averze vůči komiksům, knihovníci je ale začínají doporučovat, protože se mezi nimi najde mnoho kvalitních titulů a také náročná, školami doporučovaná klasická četba, která je takto převedena do zábavnější formy.

Vydavatelství Crew nabízí knihovnám podporu ve formě startovacích balíčků, zvýhodněných cen svých titulů, časopisů Bart Simpson zdarma nebo i pořádáním různých akcí pro malé čtenáře.

Audioknihy

Jiří W. Procházka je nejen autorem mnoha knih žánru fantasy, nedávno se svou manželkou Klárou Smolíkovou začal vydávat detektivky pro děti i dospělé. Knihovníkům však přišel představit audioknihy, které v audiovydavatelství Walker & Volf vyrábí.

V mnoha knihovnách jsou k dispozici na CD a jejich popularita roste. Knihovníkům však představil způsob, jak s jejich pomocí přiblížit četbu například na besedách, nebo jak uspořádat s dětmi vlastní workshop o tom, jak audioknihy vyrobit.

BookTubering

Vojta Hamerský, známý na YouTube jako Eclectic Guy, představil v nově připravovaném filmařském koutku v Městské knihovně v Praze způsoby, jakými mohou knihovny vyrábět svá vlastní videa propagující četbu. Některé knihovny už svá vlastní videa mají (např. v Dobříši díky jedomu z knihovníků, kterého najdete pod přezdívkou RozseK), inspirovat se ale mohou také u českých i zahraničních booktuberů (youtuberů zaměřených na knihy).

 

Jakými zajímavostmi a inovacemi se pyšní vaše knihovna?

 

 

avatar uživatele
před 6 mesíci
Máme otevřeno v neděli odpoledne :-/.
avatar uživatele
před 6 mesíci
To je, myslím si, pokroková myšlenka, se kterou souhlasí nejeden velitel knihovny a která vyvolává bouřlivé reakce u nejednoho knihovníka ;-)
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele