Jak stihnout život za jeden den

V knížkách pro děti je možné leccos. Lišák s divočákem se mohou cpát bramboráky a jepice během svého jednodenního života poučovat ostatní jak žít. A téma neodvratné smrti může být podáno jako veselá historka s barevnými obrázky.

Jediný den je příběhem o tom, jak si užít přítomný okamžik.V době útočících hesel o užívání přítomného okamžiku, efektivního využívání času a všelijakých pozitivních strategiích tento originální počin disponuje schopností zaujmout jak dospělého čtenáře/předčítače, tak (díky své ztřeštěnosti a povedeným ilustracím) pobavit cílovou skupinu.

Aby nedošlo k mýlce, Jediný den opravdu není smutnou knihou o smrti (i když člověk nepotřebuje spoilery, aby věděl, jak to s jepicí skončí).

Dva chlupatí čtvernožci nedokáží čerstvě vylíhlé jepici prozradit osud příslušnic jejího druhu; místo toho ji přesvědčí, že poslední den života má před sebou lišák. Spustí tak hektickou snahu malé jepice poskytnout lišákovi naplňující život. Začne se školou, pokračuje manželstvím a založením rodiny, až nastane rom-com klišé, kdy se vše pokazí hrdinčiným zjištěním, že byla klamána.

Maniakální tón příběhu se na chvíli změní, přichází setkání s jinou, „temnou“ jepicí, která si svůj krátký život otrávila negativismem a jen pochmurně odpočítává vteřiny.

Hyperaktivní jepice už mi trochu lezla na nervy, ale její zhnusením do fialova zbarvený protějšek jasně ukázal, že je lepší otravovat okolí pozitivním přístupem než depresivním brbláním. Než Lišák a divočák jepici najdou, aby se s ní usmířili, najde smysl svého života sama. Jenže mezitím už nastal večer... Dojemnou část, kdy jepice „usíná“, se autorům povedlo zpracovat vskutku decentně, navíc touto scénou knížka nekončí, uzavírá ji epilog o koloběhu života a novém zrození.

Na začátku jsem stránky otáčela s nadšením, po chvíli mě malá happiness bully uondala a některé části byly na mě ztřeštěné až moc. Například když jepice nakáže lišákovi, že se musí oženit, a protože dotyčný zrovna kolem nemůže žádnou vhodnou partnerku splašit, musí si z nouze „vzít“ kamaráda divočáka. Nebylo mi úplně jasné, co tím autor sledoval, ale připouštím možnost, že tím nesledoval vůbec nic a bylo to prostě jen „jako“, stejně jako když si následně zvířátka hrají na rodinu a simulují partnerský život.

Také jsem na mě trochu rozpačitě působily některé pasáže o tom, že smrt nemá cenu oplakávat. Touto radou by se velmi těžko řídil dospělý, natož dítě. Ocenila jsem mile ujeté ilustrace, které vzbudí nejeden úsměv a tvoří velké procento atraktivity knihy. Celkově vás Jediný den rozhodně má čím obohatit, ale vyžaduje moderního čtenáře s otevřenou myslí. 

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele