Jaký byl Humbook

Druhý ročník festivalu young adult literatury proběhl minulou sobotu. Tým Zeedee nemohl chybět, a tak vám můžeme přinést nejen informace z první ruky, ale také vás nalákat na rozhovory a soutěže.

7. října, deštivé ráno, pražský Smíchov.

Ti z vás, kteří byli na místě nebo sledovali náš Instagram, si nemohli nevšimnout dlouhé fronty deštníků, která lemovala silnici vedoucí k Meet Factory. Letos žádné výhody pro majitele VIP vstupenek, navíc museli všichni projít kontrolou zavazadel.

Alena a Petra se zúčastnily Humbook Festu.Humbook Festu se letos podle slov jednoho z organizátorů (vyslechnutých úplnou náhodou v tlačenici cestou do sálu) zúčastnilo více než tisíc návštěvníků, za Zeedee jsme do davu vmísily dvě: Alena a Petra (viz foto).

Jako první naši pozornost upoutal (vedle obřího davu) Instagraf, tedy zařízení, které vaše instagrafové fotky vytiskne na papír.

Program probíhal v pěti sálech: vedle hlavního ve třech menších místnostech zvaných galerie a mohli jste navštívit také Chill out zónu, ale upřímně, na odpočinek nebyl čas! Program celého dne byl natolik nabitý, že jedinou příležitost k vydechnutí nabízely prostoje ve frontách na toaletu (dámy) a jídlo (úplně všichni bez vlastní svačiny).

Program zahajoval v 10:30 Martin Bečan, jehož první kniha vyšla u pořádajícího nakladatelství Fragment jen pár dní před festivalem. Výhodu přečtené knihy tak měli pouze humboočtí ambasadoři a spolupracující blogeři, kteří získali reading copy. My ostatní se musíme nechat překvapit. A podle rozhovoru Martina s moderátorkou celého dne, Terezou Tobiášovou, kterou mohou znát především diváci Óčka, se máme na co těšit!

 

Víc než jen zábava

Náš program se ale netýkal jen dění v sálech (a stání ve frontách) – my jsme na Humbook přišly pracovat. Byla to ale milá pracovní povinnost, s jejímž výsledkem se již brzy setkáte na Zeedee.

V 11 hodin nás totiž čekal první rozhovor s jednou ze zahraničních hvězd: Anitou G. Howard. Tato milá usměvavá dáma nás přivítala v krajkových šatech připomínajících viktoriánské období, obdarovala nás přívěsky ve stylu Fantoma opery, který je námětem její poslední knihy, a podepsala výtisk pro jednoho z vás. Ano, chystáme soutěž.

 


Rozhovor s Martinem Bečanem, autorem knihy Kaziměsti.Ani jsme nestihly vydechnout a už na nás čekal druhý rozhovor, tentokráte v češtině. Martin Bečan se hned na úvod svěřil, že je v šoku z toho, že mu najednou všichni vykají. Nabídl nám tykání (Guth Jarkovský se obrací v hrobě, ale co), rozhovor pak probíhal v přátelském duchu.

Situaci mírně ztěžoval fakt, že na část připravených otázek již padla odpověď v průběhu besedy v hlavním sále. Můžete se těšit nejen na seznámení s tímto mladým českým autorem, navíc chystáme soutěž o jeho knižní prvotinu.


Návštevnice Humbooku vyrábějí vlastní záložky.Do třetího plánovaného rozhovoru nám zbývalo ještě trochu času, který jsme strávily ve frontě na jídlo či knihy a v tlačenicích do dalších sálů. Vyslechly jsme kousek z besedy o překladatelských oříšcích či umísťování nových studentů školy v Bradavicích do jejich kolejí, nahlédly pod ruce účastníkům záložkového workshopu.


Nemohly jsme si nechat ujít besedu s českou autorkou sci-fi, Vilmou Kadlečkovou. Společně s nakladatelem, Richardem Klíčníkem z Arga, se zpovídala z nemilého překvapení, že poslední díl Mycelia do Vánoc vydat nestihnou.

Moderátorka Tereza velmi trefně poznamenala, že nyní už je ve stádiu, kdy ji nakladatel i fanoušci potřebují, a tak si prodlení může dovolit. Richard Klíčník přidal vtip:

Co mají společného G. R. R. Martin, Patrick Rothfuss a Vilma Kadlečková? U všech čekáme na konec ságy.

 


Joelle Charbonneau a její baseballová vášeňVe tři hodiny na nás ale už čekala Joelle Charbonneau.

Tato energická dáma nás překvapila – sama o sobě tvrdí, že vypadá hrozně americky. Ani v nejmenším jsme neprotestovaly, uvítala nás totiž v košili s logem svého oblíbeného baseballového týmu a v podobném stylu byly i její tenisky. V noci moc nespala, protože musela sledovat zápas.

Vzhledem k tomu, že v prostorách Meet Factory s tisíci lidmi na palubě již odpoledne začalo být nedýchatelno, přesunula se Joelle na galerii ve vstupní hale. Lepší přísun vzduchu byl ale vyvážen jistým světelným a zvukovým diskomfortem, a tak bude příprava rozhovoru s touto americkou spisovatelkou velkou výzvou.

I její knihu Stačí jen chtít jsme pro vás získaly do soutěže.


Děkuji organizátorům za nápad jménem A-Z Book Tag – trojice zahraničních autorek (tou třetí byla Jenny Han) totiž odpovídala na všetečné otázky, které posílali sami návštěvníci Humbooku, zbylé dodali organizátoři. Mohli jsme se dozvědět i věci, na které při jiných příležitostech nebyl čas.

Potom následovala společná autogramiáda a koncert Debbi. To už ale bez nás – s podepsanými knihami v batohu a úsměvem na rtech jsme se vytratily do víru velkoměsta. A těšíme se na další ročník.

Sledujte Zeedee, protože vás čekají zmíněné rozhovory a soutěže o tyto knihy:

 

Humbook Fest se vydařil, knihami nás obdařil.

 

 

avatar uživatele
před 9 mesíci
Velky palec nahoru! Uz se moc tesim na rozhovor s Martinem. :) snad bude takovych rozhovoru vic.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele