Jan Kantůrek

Včerejší večer českých fanoušků překladové fantasy a sci-fi literatury poznamenala smutná zpráva: zemřel překladatel knih Terryho Pratchetta, Conanovek, Amberu či komiksů Hellboy a Myší hlídka.

Jan Kantůrek vystopil na Miniconu 2017Bylo to jako blesk z čistého nebe, vždyť Jan Kantůrek by letos oslavil teprve sedmdesátiny.

Jako první o této smutné události informovalo nakladatelství Comics Centrum, se kterým překladatel v poslední době hodně spolupracoval. Poté už se zpráva jako lavina šířila nejen fandomovými, ale i běžnými zpravodajskými servery.

Jan Kantůrek byl váženým překladatelem, který českému čtenáři představil příběhy barbara Conana, rodokapsové westerny či mnoho komiksů. Byl dvorním překladatelem Zeměplochy a dalších děl Sira Terryho Pratchetta. Oba muži se několikrát setkali. Pratchett na Kantůrkovi oceňoval jeho schopnost hry se slovy, která je tolik podobná britskému originálu. Kantůrek zase Pratchetta označoval ze velmi milého a vstřícného pána. Přeložil na 40 jeho knih.

Howard a Pratchett však nejsou zdaleka jedinými autory, pod jejichž českými překlady je Kantůrek podepsán. Pro Straky na vrbě postupně překládal sérii Rogera Zelaznyho Amber, nejvíce však v poslední době spolupracoval právě s Comics Centrem, pro které překládal komiksové série Myší hlídka, Hellboy, Zámek a klíč, Ú.P.V.O, Baltimore, Gaimanovy Knihy hřbitovní a mnoho dalších.

Spousta knih a sérií si tak bude muset hledat nového překladatele. Nebude lehké vyrovnat se mistrovství Jana Kantůrka, který několikrát obdržel cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu pro nejlepšího překladatele. V roce 2003 byl také oceněn za dlouholetou práci pro science fiction.

 

Jan Kantůrek vystoupil na Miniconu v prosinci 2017 v rozhovoru s Richardem Klíčníkem z Arga.

Jan Kantůrek se zúčastnil Miniconu v prosinci 2017, kde diskutoval s Richardem Klíčníkem z Arga.

 

avatar uživatele
před 5 mesíci
😭
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele