Jana Rečková

Dnešní ráno bylo pro čtenáře fantastiky, kteří se často ještě nevzpamatovali z úmrtí Jana Kantůrka, opět smutné. Obávaný Smrť si totiž přišel pro další osobnost literárního světa fantazie.

Jana Rečková zemřela v noci 27. března.Jana Rečková byla civilním povoláním lékařkou, v českém fandomu však proslula nejen jako autorka sci-fi a fantasy, nýbrž také jako překladatelka. Publikovala velké množství povídek, uvádí se, že až přes 200. Mnohé z nich vyšly v časopisech Ikarie, XB-1 a Pevnosti, další v antologiích. V loňském roce vyšla také její samostatná sbírka povídek – Protože se smívá. Její recenzi naleznete zde.

Vedle toho vydala více než 25 vlastních knih, z nichž mnohé vyšly v Edici Pevnost. Z jejích posledních knih vzpomeňme například Virtuální vrahy, Labyrint u Mrtvého ženicha, Nezdejší či Jáma a dům. Úplně poslední knihy už bohužel autorka neuvidí, v nakladatelství Epocha připravují k vydání její poslední sci-fi román Misteri a také více odbornou knihu Kvalita života.

Z její překladové tvorby stojí za zmínku mimo jiné knihy Grega Beara, Jamese S. A. Coreyho, Mágové od L. Grossmanna či trilogii Jméno větru od Patricka Rothfusse, jejíhož závěrečného dílu se Jana Rečková nedočkala.

Významná dáma české science fiction podlehla včera v noci rakovině, se kterou dlouhodobě bojovala. Do poslední chvíle si zachovávala pozitivní mysl.

 

Foto: Fantasyplanet.cz

 

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele