Japonská inspirace

V Praze v těchto dnech probíhá festival japonské kultury Japan Week. Knihy sice nejsou jeho doménou, nicméně se díky němu můžeme i v tomto národě literárně inspirovat. Jak?

Norské dřevo Haruki Murakamiho vyšlo i jako audioknihaHaruki Murakami

V české kotlině je patrně nejznámějším japonským autorem. Stále vydává nové knihy, a tak se vedle jeho starších děl Norské dřevo, Kafka na pobřeží či Afterdark na pultech knihkupectví objevují stále nové: Spisovatel jako povolání, Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování a novinka Birthday Girl.

Mezi dalšími autory, kteří u nás česky vycházejí, najdeme například Murakamiho jmenovce, vlastním jménem Rjú, který však s Harukim má společné spouze příjmení. V Japonsku oblíbeným autorem je také Keigo Higašino, jehož jedinou česky vydanou knihou je thriller Oddanost podezřelého X.

Kniha Kazua Išigura Soumrak dne byla zfilmována.Kazuo Išiguro

Tento autor je v současnosti známý především tím, že získal Nobelovu cenu za literaturu, což naštvalo Japonce, kteří ji přáli Harukimu Murakamimu. Díky této ceně se však rozšířila Kazuova sláva, a tak jsou stále více připomínána jeho díla Soumrak dne či Neopouštěj mě. Za paradox lze považovat fakt, že se Kazuo Išiguro již v šesti letech přestěhoval do Anglie, své knihy píše anglicky, bývá tedy považován za britského autora.


Kodžiki je kronikou dávného japonska.Japonská historie

Díky českému překladu slavné kroniky Kodžiki se i u nás můžeme těšit z japonského národního pokladu. Nově také vyšlo dílo Tajná historie pána z Musaši, které je sice smyšlené, avšak ukazuje krásy i zákeřnosti tradičního samurajského života. Jeho autora, Džuničiró Tanizakiho, lze označit za jednoho z nejznámějších japonských autorů 20. století.

 Dům s vypůjčeným výhledem je kniha české autorky o Japonsku.Japonská dobrodružství

I mnoho autorů, kteří nepocházejí ze Země vycházejícího slunce, se tímto místem nechává inspirovat – a to i Češi a Slováci. Zmiňme například novou knihu české autorky Martiny Leierové, Dům s vypůjčeným výhledem, kterou v letošním roce vydal Host, nebo Slovenku Denisu Ogino, která popisuje svůj vztah s Japoncem a následné rozčarování z rozpadu vztahu v knihách Suši v duši a S duší Japonky.

Kanadského autora Jeremyho Batese inspiroval prosulý Les sebevrahů Aokigahara k sepsání stejnojmenného thrilleru. Autor španělského původu, Nicolás Obregón, považuje Japonsko za svou duchovní vlast, a tak se jeho detektivní příběhy odehrávají právě tam. Letos mu u nás vyšla první kniha Modrá světla Jokohamy. Další případ inspektora Iwaty je plánován na jaro příštího roku.

Ze starších děl stojí za zmínku například cestopis Sakura ve vichřici, který Joe Hloucha napsal, aniž by tuto zemi kdy sám navštívil.

Japonský komiks Ghost in the Shell je předlohou filmového zpracováníKomiksy

Japonské komiksy jsou tradičně známé jako manga. V Česku jich vychází podstatně méně než třeba v sousedním Německu, i tak je možné u nás několik slavných sérií najít. Patří mezi ně například Naruto či Death Note, letos navíc vyšlo i ikonické dílo, které se dočalo filmové verze se Scarlett Johansson, Ghost in the Shell. Mimo to u nás vycházejí i méně známé série, jako jsou Cagaster nebo Tokijský ghúl.

 

TIP: Inspirujte se v knihovně Japonská inspirace a přidejte další zajímavá či oblíbená díla.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele