Jasper Fforde

Dnes slaví narozeniny britský autor humorné fantasy. Proslavil se sérií románů, jejichž hrdinkou je agentka speciálního detektivního útvaru na odhalování literárních padělků, Thursday Next.

Jasper Fforde se narodil 11. ledna 1961 v Londýně.Jasper Fforde se narodil 11. ledna 1961 v Londýně. Má ale také středoevropské kořeny, je vnukem polského politika Josepha Retingera a pravnukem novináře E. D. Morela.

Svou kariéru začal u filmu, a to jako pomocný kameraman. Takto spolupracoval na bondovce Zlaté oko, dobrodružném filmu Zoro: Tajemná tvář nebo thrilleru Past.

Jeho první kniha Malér Eyrová (orig. The Eyre Affair) vyšla v roce 2001. Hlavní hrdinka – agentka Thursday Next má v alternativním světě ovládaném společností Goliáš za úkol zasahovat v případech padělání literárních děl.


Novelu nechtěl zpočátku žádný vydavatel přijmout pro její nezvyklý námět i zpracování, ale po jejím uveřejnění měla takový úspěch, že vznikla celá série a autor dopisuje stále nové příhody. V současné době jich v angličtině vydal sedm, na osmém díle pracuje.

Z jeho další série, Kroniky Jennifer Strangové, česky vyšly dva díly, z jeho celkem 14 knih tak byly česky vydány pouze čtyři.

Jasper Fforde dnes slaví 57. narozeniny.

 

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele