Kazuo Ishiguro získal Nobelovu cenu za literaturu

Britský autor japonského původu dnes odpoledne získal od Švédské akademie prestižní ocenění, se kterým je vedle světového věhlasu spojena i finanční odměna.

 

Kazuo Ishiguro získal Nobelovu cenu za literaturu 2017.

Kazuo Ishiguro se narodil v roce 1954 v japonském Nagasaki. Už v necelých šesti letech se však s otcem přestěhoval do Anglie, kde vychodil celou školní docházku až po univerzitu. Své knihy píše anglicky, řadí se tak mezi současné britské autory. Jeho knihy ale stále nesou stopu japonské inspirace.

Letošními nominovanými byli vedle Ishigura například jiný japonský rodák, Haruki Murakami, Kanaďanka Margaret Atwood nebo keňský autor Ngugi Wa Thiong’o.

Švédská akademie Ishigura ocenila za velkou emocionální sílu, se kterou jeho novely odhalují hloubku iluzí o spojení se světem.

Pohřbený obr Kazua Ishigura vyjde česky v listopadu 2017 v nakladatelství Argo.Jedním z jeho nejznámějších titulů je Soumrak dne, za který vyšel v roce 1989 a získal Man Bookerovu cenu, později byl zfilmován. Hlavních rolí se ujali Anthony Hopkins a Emma Thompson. Film získal osm nominací na Oscara, neproměnil však ani jedinou.

Ishigurův zatím poslední román The Buried Giant vyšel v roce 2015. Ještě letos by se ho měli dočkat i čeští čtenáři, a to díky nakladatelství Argo, které ho připravuje k vydání pod názvem Pohřbený obr.

 

 

avatar uživatele
před 11 mesíci
Četla jsem kdysi Soumrak dne a viděla i film. Asi si to zopakuju. :-)
avatar uživatele
před 11 mesíci
Fascinuje mě, jak jsou Japonci naštvaní, že cenu nezískal Murakami :-) přitom už byl nominován několikrát.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele