Když osamělá duše bloudí světem a hledá lásku

Na konci samoty je melancholický příběh o osudové lásce, o zoufalých pocitech osamělosti a o hledání sebe sama, který rezonuje s nejhlubším podvědomím a dává tak prožít nevšední zážitek.

Na konci samoty je čtvrtý román německo-švýcarského spisovatele Benedicta Wellse.Harmonický život desetiletého Julese Moreaua přeruší tragédie, když mu při autonehodě zahynou rodiče. Spolu se svou starší a poněkud nekonvenční sestrou Liz a podivínským bratrem Martym se z bezpečného kruhu milující rodiny dostává do chladného a citově chudého prostředí školního internátu. Každý ze sourozenců se s tím vypořádává po svém a osamělý Jules, který zůstává uzavřen ve svém vlastní světě plném vzpomínek, to nemá lehké.

Jiskra naděje se objeví v podobě spolužačky Alvy, se kterou ho nakonec pojí vřelé přátelství. Ovšem i tak se rozejdou a následují roky jsou ve znamení hledání té správné cesty životem. Jsou to roky omylů a trápení, vrtkavého štěstí a kouzelných chvil souznění, které jsou nezbytné proto, aby se nakonec všichni hrdinové dobrali k poznání věčné a neměnné pravdy.

Na konci samoty je čtvrtý román německo-švýcarského spisovatele Benedicta Wellse, který v roce 2016 získal Cenu Evropské unie za literaturu. Zároveň je to jeho první kniha, která se dočkala českého vydání. A doufejme, že ne poslední.

S Julesem se setkáte v momentě, kdy se probírá z kómatu po nehodě na motorce.Kniha je psána retrospektivně. S Julesem se setkáte v momentě, kdy se probírá z kómatu po nehodě na motorce a postupně vypráví svůj pohnutý životní příběh. Autor umí bravurně hrát na city, tragédie předhazuje jednu za druhou a zásadní momenty jsou spíše naznačeny než řečeny naplno. Probírání životní peripetií mezi sourozenci má nádech filozofična a nejedna vyřčená myšlenka stojí za zapamatování.

Postavy jsou mistrovsky vylíčené, prodchnuté životem se všemi strastmi i radostmi. Komplikované sourozenecké vztahy se vyvíjejí a kroutí, aby nakonec vyzrály v něco hodnotného. Julesova sestra Liz je šarmatní osůbka ubíhající životem ve zběsilém tempu, která odhazuje jednoho muže za druhým, zkouší kde co a přece není šťastná. Bratr Marty, který vše plánuje a rozebírá s vědeckou precizností, postupně zjišťuje, že dokonale nalajnovaný život nemusí být nutně tou nejlepší volbou. A pak Alva, půvabná bytost, která prochází celým Julesovým životem, dává šedivému světu jásavé barvy a svou přítomností by dokázala znovu zažehnout slunce. 

Láska mezi Julesem a Alvou je kouzelná a tklivá. Svou osudovostí připomíná příběh Emmy a Dextera z Nichollsova románu Jeden den či Sparksův Zápisník jedné lásky. Všichni tuší, že jsou si souzeni a přece jim osud do cesty staví překážky. Když jeden klečí a zoufale prosí o trochu vlídných slov, tomu druhému něco brání se přidat a po pár kapitolách je tomu naopak. A přece se nejedná o čistokrevnou „červenou knihovnu“. Romantických scén je zde poskrovnu, ale i přesto je láska hlavním tématem knihy. A také bolest a osamělost, která často tento pravý a ryzí cit provází. Bolest, kterou si každý nese v sobě a která lidi nutí dělat ty nejroztodivnější věci. 

Benedict Wells v roce 2016 získal Cenu Evropské unie za literaturu.Autor opravdu psát umí. Vyprávění je sice děleno na časové úseky, ovšem plynule na sebe navazují. Dumající postavy pronášejí zásadní myšlenky a životní pravdy, které nejsou překryty zbytečným patosem ani nezavání otřepanými frázemi. Naopak osvěžujícím způsobem dokreslují nádech pomíjivosti, který se prolíná celou knihou.

Celý příběh je provázen smutkem. Tou tíživou melancholií, která vás nutí přehodnotit celý svůj život, být neskonale vděčný za všechno, co se událo a nakonec i zamáčknout slzu v koutku oka.Tempo vyprávění je poklidné, neuspěchané. Stránky plynule ubíhají jedna za druhou a než se nadějete, je konec a ve vás zůstává podivný pocit prázdnoty, který jen zvolna vyprchává. 

Jules jako by nesl tíhu celého světa a svou drásavou osamělostí vzbuzuje sympatie. Stihne uběhnout přes dvacet let než se dobere k závěru a celou tu dobu se nesetkáte s jediným hluchým místem, jedinou zbytečnou větou či prázdnou frází. Obdivuhodný výkon.

Tato kniha asi nebude pro každého. Ale pro osamělé duše, které potkala ztráta a které hledají své místo na tomto světě, to bude nádherná kniha, která bez skrupulí chytá přímo za srdce a otevírá dveře vzpomínkám, které by možná chtěly být zapomenuty. Pokud si na ni najdete čas, věřím, že si ji nadmíru užijete a poselství, které předává, ve vás bude ještě dlouho přetrvávat.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele