Který Kindle je nejlepší právě pro vás?

Rozhodli jste se, že si koupíte čtečku e-knih. Dokonce už víte, že chcete Kindle. Po kterém z produktů, jež jsou u nás dostupné, však sáhnout?

Který Kindle je nejlepší právě pro vás?Nákup čtečky e-knih není záležitost na pár minut. Nabízí se velká spousta výrobců, typů a modelů. Pokud už jste se rozhodli pro Kindle od Amazonu a pouze tápete v tom, jestli se vyplatí model za několik tisíc, nebo vám stačí ten nejlevnější, je tento článek určen právě vám.

Amazon v posledních letech nabízí čtyři verze čteček: základní Kindle, střední třídu v podobě Kindle Paperwhite, verzi pro náročné čtenáře Kindle Voyage a luxusní Kindle Oasis.

Všechny verze mají dotykový displej a v podstatě shodné ovládání, abyste se i při koupi nového modelu ve své sbírce elektronické četby vyznali.

Čtečky Kindle nedisponují českým menu. Porovnávané modely nabízejí stejný prostor pro knihy: 4GB. Ten vám vystačí bez problémů i na více než pět tisíc knih.

 

Který Kindle tedy zvolit?

 

Nový Kindle 8 je nejlevnější variantou Kindlů.Kindle

Kindle 8. generace vyjde v České republice do tří tisíc, cena do značné míry závisí na tom, jestli si připlatíte za verzi bez reklamy. Má šestipalcový dotykový, ale na rozdíl od ostatních nepodsvícený displej.

Pokud vlastníte předchozí generaci přístroje a uvažujete o koupi nové, nevyplatí se investovat do tohoto modelu. Obrazovka i design jsou v podstatě stejné, přístroje se liší jen v detailech.

 


Kindle Paperwhite je nejlevnější variantou s podsvíceným diplejem.Kindle Paperwhite

Současný model je z roku 2015. Jeho výhodou je 4 diodami podsvícený displej, takže můžete své oblíbené detektivky číst za jakéhokoli světla. Má vyšší rozlišení, díky kterému se písmo a obrázky lépe vykreslují, což navozuje pocit čtení z opravdového papíru. Paperwhite se tak snaží ulehčit přechod na e-knihy i zarytým příznivcům tištěných knih.

Jeho cena se pohybuje od čtyř tisíc korun v závislosti na přítomnosti reklamy, verze podporující vedle Wi-Fi i 3G připojení k internetu je řádově o tisíce korun dražší.

 


Kindle Voyage má navíc senzor pro úpravu podsvícení displeje.Kindle Voyage

Dokud Amazon nevyslal do světa Kindle Oasis, byl Voyage jejich vlajkovou lodí. Cena tohoto modelu se pohybuje okolo šesti až sedmi tisíc korun ve verzi s Wi-Fi, 3G model je opět výrazně dražší.

Voyage má stejně jako předchozí modely šestipalcový displej, který podsvěcuje 6 diod, rozlišení je srovnatelné s Paperwhitem. Je menší, lehčí, snáze uchopitelný než všechny ostatní modely, navíc má tlačítka pro otáčení stránek – pro někoho usnadnění, pro jiného zbytečnost. Stránky lze samozřejmě otáčet také obvyklým stisknutím dotykové obrazovky.

Největší předností této verze je však schopnost rozeznat míru osvětlení okolí a podle toho přizpůsobit podsvícení displeje. Voyage tak zaručuje dokonalý čtenářský zážitek v jakémkoli světelném prostředí. Pokud vás tato vychytávka zaujala, zvažte, jestli si oproti Paperwhite verzi přeci jen trochu nepřiplatit.

 


Kindle Oasis je luxusní díky svému koženému obalu s přídavnou baterií.Kindle Oasis

Nejdražší verze Kindlu se prodává v designovém koženém pouzdru a na první pohled tak vypadá jako luxusní zboží. Jeho cena tomu odpovídá, v České republice Oasis pořídíte za cenu okolo devíti tisíc korun.

Oasis je ze všech modelů nejlehčí a v jeho pouzdře se skrývá přídavná baterie. Ta prodlužuje dobu mezi nabíjeními, avšak když ji odpojíte, čas na čtení se výrazně zkrátí. Pokud pouzdro zavřete, čtečka se automaticky vypne. Podsvícení zajišťuje 10 diod, kterými můžete plynule nastavovat jas, přístroj ale nemá onu vychytávku Voyage, která upravuje podsvícení podle prostředí.

Tento nejluxusnější model Kindlu má vedle dotykové obrazovky také dvě programovatelná hardwarová tlačítka, se kterými se pojí jedna vlastnost, jíž jiný přístroj v řadě neoplývá: když předáte Kindle Oasis z jedné ruky do druhé tak, abyste jej drželi za nejsilnější část a mohli používat tlačítka, obraz se otočí. Funkce přiřazené tlačítkům se samozřejmě přizpůsobí.

 

Takže který?

Pokud již vlastníte starší verzi nejlevnějšího modelu a přemýšlíte o změně, nový model nekupujte. Jsou v podstatě stejné. Spíše se poohlédněte po Kindle Paperwhite kvůli vyššímu rozlišení a podsvícenému displeji.

Voyage je o něco lepší než Paperwhite. Vypadá luxusněji díky skleněnému povrchu displeje, čtečka navíc sama upravuje úroveň podsvícení.

Oasis je na první pohled Kindle pro náročné, čemuž odpovídá i cena. Přišel o výhodu automatické úpravy jasu, ale získal novou funkci v podobě otáčení obrazu při změně orientace přístroje. Mnoho recenzentů ho ale nehodnotí kladně, především kvůli jeho příliš vysoké ceně. V České republice je navíc obtížně dostupný.

Pokud tedy máte hluboko do kapsy, základním modelem chybu neuděláte. Kindle Paperwhite vám za příplatek nabídne lepší displej a podsvícení. Voyage má všechny přednosti předchozího modelu, navíc je lehčí a nabízí automatickou regulaci podsvícení. Oasis je luxusní výrobek v koženém pouzdře, u kterého výrobce udává nejvyšší životnost baterie, avšak jeho cena je možná až příliš vysoká.

avatar uživatele
před 1 rokem
Mám (vzhledem k vývoji zřejmě pravěký) Kindle 4 bez podsvícení (což je pro mě osobně výhoda) a nemůžu si ho vynachválit, žádná funkce mi nikdy nechyběla.
avatar uživatele
před 1 rokem
Pokud funguje a vyhovuje, nemá smysl si kupovat nový. Ale už jsem v rodině zachytil přání o podsvícený. Dá se číst i u zhasnuté lampičky a ostatní můžou v klidu spát ;-).
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele