Led nebo oheň

Led nebo oheň, pokračování napínavého fantasy Sníh nebo oheň, je definitivně jednou z knih, která potvrzuje, že druhý díl dokáže ten první naprosto rozdrtit. Jakkoliv byl Sníh nebo oheň povedený, nedokáže se mu rovnat – v zápletce, ději ani v postavách.

Led nebo oheň, pokračování napínavého fantasy Sníh nebo oheň, je definitivně jednou z knih, která potvrzuje, že druhý díl dokáže ten první naprosto rozdrtit.Mohlo by se zdát, že nebezpečí pominulo, když se Meiře podařilo zabít krále Jara, a zajistit tak svobodu její zemi a lidem. Zimané jsou konečně zpátky doma, obnovují svá města a doly, aby splatili svůj dluh Cordellu – střídavému království, které jim pomohlo v těžkých dobách. Ale Moira stále nedokáže zapomenout na to, jak král Jara zemřel. A v hloubi duše se bojí, že on i magie rozkladu jsou stále naživu.

Led nebo oheň na první díl nenavazuje plynule, je zde několikaměsíční pauza mezi knihami, jejíž průběh je stručně popsán na začátku knihy. Ale na první zvrat nemusí čtenář dlouho čekat.

Brzy po příjezdu Moiry do hor Klaryn objeví horníci zimy magickou propast, která by mohla svět zachránit stejně tak, jako zničit. A přesně o tuhle moc má zájem Cordell, výměnou za pomoc jejímu království. Moira se musí rozhodnout, jestli chránit svou zemi vůči vzteku nepřátelského krále, nebo chránit svět před magií mocnější než cokoliv jiného.

Spolu s novým dílem přišel do knihy i nový pohled postavy, která se v Sněhu nebo popelu objevovala spíše okrajově. Mather, bývalý král, válečník a jeden z mužů, kteří se do Meiry zamilovali. I když mu osud do cesty připravil mnoho nástrah již dříve, nezbaví se jich ani po příchodu do Zimy.

Jeho nepřáteli se stávají samotní Cordellané, kterým nevěří a je ochoten udělat cokoli, aby svou zemi ochránil. I když ho to bude stát mnoho. Jeho části se soustředí hlavně na dění v Zimě a dobrodružné scény, které zbytek knihy skvěle doplňují.

Oproti tomu z tvrdohlavé, bojovné a drzé Meiry se během pár stránek vyklubala skutečná královna. Její charakter je od základů překopán. Činí rozumná rozhodnutí, naučila se namísto čakramem bojovat slovy a její obětavost vůči její zemi je uchvacující. Do jejích částí se snadno vžijete a užíváte si jejich spád a odhalení mnoha tajemství, která jsou s touto knihou spojená.

Led nebo oheň spoléhá na osvědčenou er-formu a na to si stěžovat nedá. Ke knize tento styl psaní sedí mnohem více než ich-forma.

A stejně jako v prvním dílu, i zde jsou jednotlivé části ozvláštněny vizemi z minulosti, které Meiru potkají. Dozvíte se tak něco nového o světě, jeho historii a postavách, které v ní hrály důležitou roli.

Napínavost děje je úžasná. Od začátku až do konce hltáte jednotlivé stránky, neschopni přestat. Autorka umí v knize naladit skvělou atmosféru a vymýšlet drobnosti, které děj doplňují. Není proto divu, že i zde se najde místo na romantickou zápletku. Ale ta vůči samotnému ději nemá šanci vyniknout.

Jediným záporem knihy je její předvídatelnost. Některé nápady má autorka skvělé, u jiných to pokulhává. Snadno by se mohlo stát, že pozornější čtenáři uhádnou konec knihy mnohem dříve a zkazí si celé překvapení.

 

Led nebo oheň bych ráda doporučila čtenářům, kteří hledají propracovanější fantasy a neodradil je první díl. I když není kniha dokonalá, v mnoha ohledech mě potěšila, dobře se četla a nalákala mě na pokračování, kterého se nemohu dočkat. Doporučuji.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele