Letní dny a noci

Stephanie Perkins sestavila povídkovou sbírku dvanácti populárních autorů s dvanácti letními povídkami. Najdeme mezi nimi Leigh Bardugo, Veroniku Roth nebo Cassandru Clare, které budou znát fanoušci young adult literatury. Připomeňte si atmosféru prázdnin a letních dní a nocí.

Letní dny a noci je sbírka dvanácti povídek s podtitulem Dvanáct letních políbení.Povídky s láskou v hlavní roli a létem jako ústředním ročním obdobím jsou skvělý nápad, který Stephanie Perkins uplatnila už u Dárku z pravé lásky. Tam se povídky odehrávaly pro změnu na Vánoce.

Povídky jsou rozmanité – některé vypráví holky, jiné kluci, někde se jedná o lásku opětovanou, jindy platonickou nebo i lásku mezi gayi nebo lesbami. Stejně tak jsou některé povídky s nádechem fantasy či hororu a taková změna je rozhodně příjemným osvěžením typicky zamilovaných romantických příběhů. Krátká forma povídek je také vhodný formát pro podobnou knihu.

Hlava, šupiny, jazyk, ocas

Hlava, šupiny, jazyk, ocas je úvodní povídka knihy od Leigh Bardugo.Leigh Bardugo je dnes jednou s velkých hvězd mezi young adult fantasy spisovateli, proslavila se především sériemi Griša a Šest vran.

Tady přichází s romantickou povídkou o letní lásce Gracie a Eliho. Proč se ale Eli v městečku Little Spindle objeví vždycky v červnu a po skončení srpna záhadně zmizí? Má to něco společného s tajemnou příšerou, kterou někteří obyvatelé Little Spindle zahlédli na jezeře?

Povídka je odlehčená a čtivá, především v druhé polovině textu. Ten je zajímavě rozdělen na několik částí – Hlava, šupiny, zuby, ocas a na závěr i samotné srdce. Proč došlo k záměně mezi jazykem v názvu povídky a zuby v názvu podkapitoly, zůstává záhadou, na kterou snad ví odpověď pouze autorka nebo redaktoři nakladatelství CooBoo.

Hodnocení: 70 %

 

Konec lásky

Nina LaCour napsala příběh o rodící se lesbické lásce.Hlavní hrdinka povídky Konec lásky se jmenuje Flora. Aby unikla před rozvádějícími se rodiči, rozhodne se o prázdninách přihlásit na kurz geometrie, která jí jde výborně. Jen aby tomu všemu unikla. To se ale spletla. Na kurz totiž chodí i Mimi se svojí partou – Hope a Travisem. Flora se s nimi sblíží a vyrazí spolu i kempovat. Nejvíc se ale sblíží právě s Mimi…

Konec lásky je zajímavým příběhem o zpočátku neopětované lásce. U homosexuálních vztahů láska takto často začíná. Někdy se ale aktérům poštěstí a vykvete z ní krásný vztah. Podobně jako v případě Flory a Mimi.

Nina LaCour je u nás doposud neobjevená spisovatelka. Ač jí v zahraničí vyšlo několik úspěšných knih, V Česku pouze povídka Konec lásky v rámci Letních dní a nocí. Třeba se jí tímto debutem na českém knižním trhu otevřou dveře a budou vydány další její díla.

Hodnocení: 80 %


 

Poslední bitva v Krváku

Kino Krvák se bude zavírat. Jaké bude poslední představení?Kevin a Dani pracují v biografu Krvák, který má před sebou poslední promítání než bude budova zdemolována a na jejím místě vyroste Starbucks. K promítání je vybraný horor, který je prý prokletý. Nikdo tomu však nevěří, jejich gay kamarád Dave si z toho dokonce dělá srandu, ale jen do té doby, dokud se to nezvrtne…

Láska se pak i v takovéto povídce objeví – jak to tak bývá, zrovna v té nejhorší chvíli. Znáte to, když chcete dohnat to, co jste za svůj dosavadní život nestihli a bojíte se, že už ani nestihnete. Takovouto povídku byste ale v téhle knize romantických příběhů rozhodně nečekali. Akce a hororové lekačky přítomné hlavně v druhé polovině povídky vás proberou z romantického snění a rozproudí vás. Mezi přeslazenými povídkami o lásce je ale takovýto fantasy hororový příběh příjemným osvěžením.

Libba Bray je v zahraničí známá spisovatelka, ale u nás už méně. Vyšlo jí pár povídek v různých sbírkách, jedna dokonce stejně jako Poslední bitva v Krváku s hororovou tematikou, a z knih pouze první díl ze série o Gemmě Doyleové – Měsíční oko.

Hodnocení: 90 %


 

Zvrácená rozkoš

Zvrácená rozkoš – Francesca Lia Block vychází česky po hodně dlouhé době.Hlavní hrdinka se jmenuje „I“. Vlastně všechny postavy se jmenují určitými písmeny nebo pouze přezdívkami. Už to by mělo být předzvěstí, že tady nebude něco jen tak. Hlavní myšlenkou příběhu je láska, drogy, sex a seznamování v klubu s neznámými kluky.

Tahle povídka byla (zatím) zdaleka nejhorší z celé knížky. Především kvůli zbytečnému popisu sexuálních či lechtivých scén nebo kvůli zvláštnímu pojmenování postav, to mi opravdu moc nesedlo. Navíc i konec povídky byl divně uspěchaný a až filosoficky přenesený do budoucnosti. Jelikož se u této knihy najde méně nám známých jmen než u Dárku z pravé lásky, budu často zmiňovat, že ač je autor či autorka v zahraničí známý, u nás nikoliv. A nejinak tomu je i v případě Francesky Liy Block. Kromě této povídky jí u nás vyšla jedna kniha koncem devadesátých let s názvem Nebezpeční andělé.

Hodnocení: 35 %


 

Za devadesát minut zabočte na sever

Sestavovatelka knihy, Stephanie Perkins, také přispěla svou povídkou.Kdo z vás četl předchozí knihu povídek sebranou Stephanie Perkins – Dárek z pravé lásky, ten si bude pamatovat na zamilovanou dvojici Marigoldy Polárky Lingové a Severa Drummonda z povídky To je Yulský zázrak, Charlie Browne.

Zde jejich příběh pokračuje o cca půl roku později, kdy se pár již rozešel, nebo to tak alespoň vypadá. Marigolda přijede za Severem na úpatí jedné hory, kde pracuje jako dobrovolník a snaží se ho přemluvit, aby se s ní vrátil a bydleli spolu. Tím, že se s postavami už známe, je to příjemný návrat a umím si představit, že bych si od Stephanie přečetl celou knížku s těmito postavami.

Stephanie už je u nás známější, i když pomineme Dárek z pravé lásky. Vyšla jí totiž u nás trilogie Polibek pro Annu.

Hodnocení: 95 %

 

Suvenýry

Tim Federle je sympatický mladý spisovatel, u nás bohužel neznámý. Tato velmi neobvyklá povídka nám vypráví příběh Kietha a Matta. Jsou to gayové, kteří se spolu seznámí a trošku netradičně se na začátku domluví, kdy přesně se rozejdou. Jak byste se vy v takovém vztahu chovali? Užívali si naplno, abyste využili každého dalšího dne, než přijde onen konec, nebo byste byli právě z toho konce frustrovaní?

Tim Federle ukazuje, jak by to mohlo fungovat, když jsou oba kluci rozdílné povahy. Je to chování reálné a v některých situacích ne příliš veselé, ale napsané skvěle. K LGBT tematice v literatuře přistupuji se zájmem a většinou se mi zpracování líbí. Stejně tak povídka Suvenýry byla opravdu skvělá.

Tim Federle je sympatický mladý spisovatel, u nás bohužel neznámý. V zahraničí mu ale vyšla nejedna kniha s průměrným hodnocením kolem 3,5 až 4 hvězdiček, což není vůbec špatné. Snad se něčeho od něj dočkáme i v Česku někdy v budoucnu.

Hodnocení: 95 %

 

Zajímají vás i ostatní prázdninová políbení? Zítra článek pokračuje!

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele