Magnesia Litera

V úterý večer proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků ceny Magnesia Litera. Které knihy zvítězily u odborné poroty a které u čtenářů?

BRNOX je jednou ze tří knih, která získala Literu, jež poputuje do Brna.Nominace na prestižní českou literární cenu Magnesia Litera byly zveřejněny 7. března. Od včerejšího večera známe vítěze.

Jako první proběhlo vyhlášení Magnesia blogu roku. S jedním z nominovaných, Martinem Selnerem, si můžete přečíst rozhovor. Vítězem se však jeho blog o autismu nestal. Hlavní cenu a 50 tisíc Kč na vydání knihy podle blogu získali KKRD Boys za Brblaninu. Jejich webový počin glosuje dění v České republice jazykem hlavního města Moravy, a to téměř bez využití interpunkčních znamének.

V Brně však ještě zůstaneme, putují tam i další dvě ceny, a to za poezii a publicistiku. Vítěznou knihou v poetické kategorii se stalo Světlo v ráně Milana Ohniska, cenu za publicistiku si odnesla skupina tvůrců kolem Kateřiny Šedé a knihy BRNOX.


Překlep a Škraloup si odnášejí magensii literu za knihu pro děti a mládež.Literu za knihu pro děti a mládež získala dvojice Překlep a Škraloup. Tomáš Končinský a Tereza Klárová vytvořili filozofickou publikaci o času, kterou doplňují ilustrace Daniela Špačka. 

Ocenění za překlad získala Jasno lepo podstín zhyna irské autorky Sary Baume. Do češtiny ji převedla Alice Hyrmanová McElveen. Kniha je příběhem muže a jeho psa. Oba byli dlouhou dobu osamělí, nyní ale prchají před policií. Z poetického textu je cítit bezvýchodnost situace, ale i vzdor.Kniha o Miloslavu Stinglovi se stala nakladatelským počinem rokuLiterou za nakladatelský čin ocenila porota biografii cestovatelské legendy Miloslava Stingla, kterou vytvořil Adam Chroust a vydala Jota.

Naučnou knihou roku se staly Československé spartakiády od historika Petra Roubala. Vysvětlení vlivu a symboliky šesti spartakiád, které se odehrály v dobách socialistického Československa, je doplněno dobovými fotografiemi.

DILIA Objevem roku se stal Průvodce smrtelníka: prakticky o posledních věcech člověka od Ondřeje Nezbedy. Porota ocenila citlivou práci s tématem smrti, autor vycházel nejen z vlastních zážitků, ale i z rozhovorů s lidmi, kteří pracují v hospicech a nemocnicích.

V hlasování veřejnosti o Kosmas Cenu čtenářů zvítězil katolický kněz Zbigniew Czendlik s knihou Postel hospoda kostel. Zpoveď tohoto netradičního duchovního sepsala Markéta Zahradníková.

 


Jezero Bianky Bellové se stalo knihou rokuBeletristickým počinem roku byla vyhlášena Únava materiálu. Pro Marka Šindelku je to již druhá Litera za prózu, v roce 2012 ji získal za sbírku povídek Zůstaňte s námi. Tentokrát se chopil aktuálního tématu uprchlické krize. Knihu zpracoval jako výpoveď o izolaci a odtržení, které mnozí migranti pociťují.

Hlavní cenu za knihu roku si odnesla Bianca Bellová. Její román Jezero o chlapci žijícím na břehu jezera někde na konci světa uchvátil nejednoho fanouška. K ocenění náleží i finanční odměna 200 tisíc Kč.

 

Která kniha z letošního výběru se nejvíce líbila vám? Měli jste favority mezi těmi, kteří nezvítězili?

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele