Nebezpečné a pohlcující dobrodružství mezi dimenzemi

Tisíc kousků tebe působí jako velmi poetický název a čtenářky nejspíš očekávají i velmi romantickou, zdánlivě možná až přeslazenou tvorbu, ve které půjde jen o melodramatické vztahy. To byste se však spletly, drahé čtenářky. Příběh nabízí mnohem, opravdu mnohem víc!

Tisíc kousků tebe působí jako velmi poetický název a čtenářky nejspíš očekávají i velmi romantickou, zdánlivě možná až přeslazenou tvorbu, ve které půjde jen o melodramatické vztahy.

 

Teď už vím, že truchlení je jako brousek. Vybrousí veškerou vaši lásku a všechny nejšťastnější myšlenky do ostří, která vás rozpárají zevnitř. Něco uvnitř mě se roztrhlo a už nikdy se nezcelí. (Str. 113)

Styl psaní v ich-formě minulého času je příjemný, čtivý a obsahuje ale i odbornější slova, ve kterých se však vyzná i lajk. Díky tomu působí fantasy young adult spíše jako román pro dospělejší publikum, které má zájem o propracovanější děj. Autorka vhodně zakomponovala do textu také vzpomínky, které jsou podstatnou částí románů a dokreslují celý příběh.

Na začátku se dozvídáte nejpodstatnější informace, o kterých vás informuje již nápaditá anotace. Hlavní hrdinka Marguerita Cainová se vydává do různorodých dimenzí s multifunkční věcičkou, které se říká Ohnivák, na krku a snaží se zabít Paula Markova.

Společně s Theem mají za to, že zabil jejího otce a je na čase se mu pomstít! Jenže to nebude tak jednoduché, jak byste očekávali. Během putování nejrůznějšími a velmi působivými dimenzemi se Marguerita dozvídá nové a nové informace, které na případ vrhají jiná světla. Netuší, komu může věřit, a tak se řídí svým srdcem. Poznává nejen sebe, ale i Paula, se kterým se setkává v odlišných světech, a Thea. Zjišťuje, že se zapletla do mnohem větších problémů, než by kdy očekávala…

Marguerita Cainová patří do rodiny geniálních vědců. Její otec a matka jsou velmi inteligentní a vynalézaví, dokáží se každé výzvě postavit čelem a vytvořit něco, co je víc než neobvyklé. Právě oni se proti všem přesvědčením pustili do projektu, kterému se všichni vysmáli, ale nakonec cestování do jiných světů přeci jen pokořili. Je to správně nebo špatně?

Margueritina sestra Josie je milující starší sourozenec, na kterého se může vždy spolehnout. Jediná, kdo nekráčí ve šlépějích svých rodičů, je prakticky právě hlavní hrdinka, která se namísto toho vydala na dráhu umělkyně a věnuje se malířskému umění, zejména portrétům.

Theo je doktorand a pomocník jejích rodičů. Takřka patří do rodiny a přezdívá Margueritě jednoduše Meg. To právě on se vydá na nebezpečné dobrodružství a strhne Meg sebou, aby dohonil Paula Markova a pomstil ho. Paul je přitom jako jeho bratr, mají k sobě velmi blízko, i když jsou vlastně docela rozdílní. Na rozdíl od živelného Thea je Markov tichý a neohrabaný typ, kterého si však i přes přesvědčení, že je vrah, můžete skutečně zamilovat.

Postavy jsou živé a v žádném případě nevypadají černobíle. V každé dimenzi působí nějakou zajímavou odlišností navíc a to je dělá ještě přitažlivějšími a skutečnějšími. Autorka si s nimi opravdu vyhrála, dokázala jim vštípit cit pro detail a promyšleně korigovala jejich charaktery, ačkoliv byste to u young adultky zrovna nečekali, opravdu si dala záležet. Vystihla jejich klady a zápory a samozřejmě zobrazila dva nejpodstatnější charaktery tak, abyste s nimi vše prožívali až velmi upřímně.

Ráda bych se zaměřila na dimenze. Autorka i přesto, že přeskakuje z jedné do druhé, dokázala u všech vykreslit silnou atmosféru a čtenáři se tak snadno cítí, jako by opravdu skočili do jiného světa. Naštěstí takových návštěv není ani málo, ani moc, takže vyváženě vnímáte všechny odlišnosti a lehce se orientujete. Výborně vše vystihla, propracovala a prakticky poskytla náhledy na úžasné světy, které jsou fascinující. Není pochyb, že si je opravdu zamilujete a především si vás získá představivost Claudie Gray.

Mimo vědecké informace obsahuje kniha také něco o malbách, anglické literatuře a zabývá se také povrchově i hudbou a historií. Takové prvky nadchnou náročnější čtenáře, kteří by za takovou odpočinkovou četbu určitě byli víc než rádi.

Jako bonus kniha poskytuje to pravé divoké dobrodružství, které je místy i lehce thrillerové. Napětí a nebezpečí dokáže zapůsobit spolu s emocemi, které hlavní hrdinka sice prožívá silně, však nepůsobí srdceryvně a prvoplánově.

Takhle už nikdy nikoho milovat nebudu. Nedokážu. (Str. 154)

Romantika je jemná a svěží. Neobvyklá a krásná, protože se Meg pohybuje mimo prostor, ve kterém opravdu nečeká nějaký rozlet motýlků v břiše. Tato linka důvtipně doplňuje hlavní dějovou linii. Dodává jí ten správný šmrnc a romantické dušičky díky tomu dostanou přesně, co potřebují, při tom neobtěžuje ty, kteří takové příběhy moc nemusí. Vhodně sepsaná erotika je méně výrazná, ale za to si autorka dala záležet právě na emocích, o které jde především.

Faktem je, že v některých chvílích se hrdinka opakuje, protože vzpomíná a truchlí za otce – právě díky tomu je román ještě uvěřitelnější, jako by se odvíjel od skutečného tragického prožitku. Ty připomínky sice děj trochu zpomalují, takže v některých chvílích není natolik dynamický, ale to je asi tak vše, co by se vám nemuselo líbit.

Nejkrásnější a přitom nejděsivější je právě námět týkající se cestování do jiných dimenzí, kdy člověk přemýšlí nad tím, jak věrohodně to autorka líčí a že by možná stálo za to mít nějakého toho Ohniváka po ruce. Díky tomu je pointa ještě výraznější, protože nejde o nic obyčejného, ale naopak důmyslného. Ačkoliv můžete mít pocit, že jste hrdiny prohlédli a v závěru vás nemá co překvapit, Claudia Gray vás přece jen vyvede z omylu a vytře vám zrak. Po zaklapnutí knihy si pak po vzoru Thea jen řeknete: „To teda byla jízda!“

„Jaká je pravděpodobnost, že jediný člověk v naší dimenzi schopný takhle cestovat je čirou náhodou dcera lidí, kteří cestování mezi dimenzemi objevili?“ (Str. 217)

Knihu mohu všema deseti doporučit, protože jde o promyšlený román, který zaujme i náročnější čtenářky a přitom neodradí ty, které touží po odpočinkové četbě. Skvěle sepsané a působivě prezentované. Navíc knižní obálka je absolutně všeříkající a nádherná.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele