Nechte Lisbeth žít

Existují dva způsoby, jak knihu Muž, který hledal svůj stín nazvat. Buď „páté pokračování Milénia“, pokud patříte do liberálnější skupiny čtenářů, nebo „druhá knížka od toho chlapa co jako navazuje na Larssona“, pokud vám onen součet nevoní.

Existují dva způsoby, jak knihu Muž, který hledal svůj stín nazvat. Buď „páté pokračování Milénia“, pokud patříte do liberálnější skupiny čtenářů, nebo „druhá knížka od toho chlapa co jako navazuje na Larssona“Každopádně nedosahuje kvalit Lagercrantzova předešlého výtvoru (pokud jste mu nějaké byli ochotní přičítat), a přestože jsem před dvěma lety nadšeně nosila tričko She's back, tentokrát mi nové shledání s oživenou Lisbeth Salanderovou pražádnou radost nepřineslo.

Pravděpodobně jste už četli horší knihy, ale tohle není ani detektivka, ani thriller a bohužel ani nic jiného, co jste od Muže, který hledal svůj stín čekali (pokud vaše očekávání byla kladná). 


Začátek zastihuje Lisbeth v ženské věznici, kam ji dostala svérázná participace v případu ohroženého autistického chlapce v Dívce v pavoučí síti. Jí samotné se tam nic zvláštního neděje, ale příčí se jí řádění gangu násilnické spoluvězenkyně Benity a vstoupí jí do cesty. To, co nejdřív slibně zavání podobností s Orange Is the New Black (pro nesledující – seriál o ženské věznici s prokreslenými postavami a vztahy), ale jaksi vyšumí do ztracena.

Případ bezmocné oběti je nám sice blíže vysvětlen, ale nevzbudí žádný zájem. Přestože se týká života muslimských přistěhovalců a příkoří, které ženy v tomto prostředí mohou zažívat, působí, jako by se v knize vyskytoval jen do počtu a ke konci člověk přemýšlí, proč mu bylo věnováno tolik prostoru.

Hlavní linka je pak naroubovaná na Lisbethino dětství – její milovaný starý opatrovník, toho času už závislý na péči ošetřovatelek, v papírech o jejím případu objeví novou informaci. Dávný utajený projekt se navíc týkal i dalších... což jako základ detektivní zápletky nezní zas tak zle. Jenže. Jenže jenže jenže.

Záhy je nám podstata vyklopena a tajemství se prostě nekoná. Navíc nový hlavní padouch/padouška – stará paní, která za pomoci svého poskoka ovládne jakýkoliv prostor (ať už je v bytě nebo na ulici) a znemožní veškerý odpor, se sem asi omylem připletla z nějaké marvelovky a  superschopnosti tohoto dua působí spíš směšně. Ani autorovo výrazivo (viníci jako „neřádi“, zločiny jako „hnusárny“, „kočovník“ jako nadávka) skóre nevylepšuje (a renomovaná překladatelka jistě mohla předat jen to, co jí originál nabízel), a podivně prkenně popsané akce už vůbec ne.

Vějičkou dále mělo být, že se dozvíme původ Lisbethina dračího tetování. Což by mně osobně nepřišlo zas tak podstatné a bez onoho poskytnutého příběhu bych asi (určitě) mohla žít. Prostě, nemůžu si pomoci, z téhle knížky bohužel čiší, že vznikla na objednávku, a ne proto, že by autor měl co říct.

Tedy ano, snažil se co mohl, ale navazovat na staré zápletky nejde do nekonečna. Známým postavám už ani tak nedává nový život, jako jim spíš diktuje, jak mají žít, podle křečovitých vzorců vyčtených z původní trilogie. A takovou existenci prostě Lisbeth nepřeju. Takže, snažně prosím, odpojte ji z přístrojů (smlouvy) a nechte ji svobodně žít.

 

Knihu k recenzi poskytlo nakladatelství Host.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele