Nesvatý otec

Existují díla, která jsou psána s velkými ambicemi a ty i naplní. Pak jsou ta, která se o to úporně snaží, ale jaksi se nepovede. A nakonec taková, která si nehrají na nic a jejich prvním a posledním úkolem je čtenáře pobavit, případně mu ukrátit dlouhou chvíli v čekárně u lékaře nebo při jízdě vlakem. Do kategorie těch posledních patří i románový debut Marka Dvořáka.

Nesvatý otec je románový debut Marka Dvořáka.Phineas Mortimer je všechno jen ne spořádaný duchovní. Zhýralý šlechtický synek, sprostý jak dlaždič, pro ránu nejde daleko a potěcha od žen mu taky není cizí. Proto se nelze divit, že se tento urostlý chlap stává trnem v oku kdekomu, včetně vlastního otce. Právě ten mladého Phina potrestá nuceným pobytem v klášteře, který má pod palcem sadistický mnich. Zdálo by se, že cesta ze služby bohu Horazdovi je v tomto klášteře trestem na doživotí, jenže pak dostává Phineas nečekanou odměnu ve formě naverbování k armádě na pozici polního kuráta. Jenže tam se při hraničních bojích setká se zlem, které si nedokázal ani v nejstrašnějších snech představit.

Začátek románu je poněkud škobrtavý, pak se naštěstí styl a vyprávění dostatečně uhladí. Na stránkách románu se toho odehrává tolik, že čtenář nemá čas vydechnout a zvědavě bude obracet stránky v touze vyzvědět, co se bude dít dál. Tomu napomáhá výstavba textu, protože Dvořák vybavil román dvěma časovými osami. V první sledujeme hlavního protagonistu při anabázi v horské vísce Šachrapu, kde záhadně mizí kněží a kostel zdejší kongregace povážlivě chátrá, přičemž vesničané vědí velmi dobře, proč tomu tak je.


Druhá, retrospektivní, se vrací k Phineasově mládí a objasňuje nejen důvod jeho cesty ke kněžskému rouchu, ale i nabytí nebezpečného daru, který ho ochraňuje, byť za strašlivou cenu, před nebezpečími číhajícími na říšských cestách. Dost výrazným kamenem úrazu je právě hlavní protagonista. Phineas už toho během prvních padesáti stránek napáchá tolik, že vlastně není proč mu fandit a pokud už se uchýlí ke konání dobra, většinou to těsně souvisí s vlastním pudem sebezáchovy. Místo ne tak úplně čestného hrdiny tu je prostě jen ryzí zmetek, ke kterému někteří čtenáři vůbec nemusí navázat sympatie. Autor však knězi opravdu nic nedaruje a tak Phineas, ačkoliv se umí prát a ohánět zbraněmi, není nezničitelný, a když už má nějaké pořádné zranění, zcela lidsky při léčbě řve bolestí a zvrací.

Svět kolem kněze se dá brát jako alternativa středověku, hlavní náboženství je přísně monoteistické, Říše vyznává klasickou expanzivní politiku a přitom bojuje tisíce let s ďábelskými skřety v příhraničních válkách. Magie je odsouzena do pozice nečistých rejdů, které ubližují lidem a je třeba je zlikvidovat, aby byla obnovena sláva a neoblomná vůle Horazda Bílého, jediného boha tohoto světa.

Dvořák si vystavěl dostatečně zajímavý a funkční svět, do kterého se může vrátit kdykoliv a s jakýmkoliv hrdinou, kterého si zamane, což je vždy velkou devizou. Nesvatý otec je tak zábavným, dobře vystavěným příběhem, který možná neurazí ani nenadchne, ale funkci atraktivní jednohubky na ukrácení času splní na sto deset procent.

 

Knihu k recenzi věnovalo nakladatelství Epocha.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele