Ondřej Neff

Autor sci-fi, novinář a propagátor moderních technologií dnes slaví 72. narozeniny. Proslavila ho zejména vědecko-fantastická tvorba, na svém kontě toho však má daleko více.

Ondřej Neff dnes slaví 82. narozeniny.Ondřej Neff se narodil 26. června 1945 v Praze. Proslavil se jako autor sci-fi a novinář, ale také jako vášnivý fotograf a propagátor internetu v jeho brzké éře. Jeho otcem byl Vladimír Neff, taktéž spisovatel a scénárista, jehož tvorba však mířila spíše do historie než vysněné budoucnosti.

Ondřej Neff vystudoval fakultu sociálních věd a publicistiky, kde získal titul PhDr. Již v té době pracoval jako redaktor Československého rozhlasu a účastnil se i vysílání v den okupace sovětskými vojsky. Později působil v propagacích nakladatelství Albatros a obchodního domu Kotva. Dále pracoval v Mladé frontě a počátkem 90. let vedl literární časopis zaměřený na science fiction Ikarie.

Zájem o fotografii a moderní technologie ho přivedl k založení Institutu digitální fotografie a veletrhu Digiforum, také koncem 90. let loboval za snížení cen vytáčeného připojení k internetu.

Ondřej Neff je do současnosti plodným autorem. Nejvíce jeho děl můžeme zařadit mezi sci-fi, mimo samostatné knihy najdeme jeho povídky i v mnoha sbírkách. Vedle knih pro dospělé psal i příběhy pro mládež a také převyprávěl několik děl Julese Verna do podoby pro současné čtenáře. Vedle beletristické tvorby stojí také za několika faktografickými knihami, např. Jules Verne a jeho svět (biografie tohoto autora), Encyklopedie literatury science fiction či Jak blufovat o sci-fi. O tomto tématu také často přednášel.

Jeho stopu najdeme také v překladech knih Williama Gibsona, H. P. Lovecrafta nebo Hvězdných válkách. Vytvořil nebo dramatizoval několik dobrodružných příběhů pro rozhlas, a to včetně pěti Verneovek a Války světů H. G. Wellse. Je také autorem čtyř scénářů ke komiksům Káji Saudka z přelomu 80. a 90. let. Tento plodný kreslíř zemřel na den přesně před dvěma lety.

Ondřej Neff dnes slaví 72. narozeniny.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele