Osm

Radka Třeštíková je v současné době jednou z nejznámějších českých autorek. V tomto roce se na pulty knihkupectví dostala novinka Osm. A přestože anotace láká na „tak trochu jinou detektivku“, román by měl být podle slov autorky především o lásce – o tom, co jsme pro ni schopni obětovat a jak daleko jsme ochotni ve jméně zmiňovaného citu zajít.

Radka Třeštíková je v současné době jednou z nejznámějších českých autorek. V tomto roce se na pulty knihkupectví dostala novinka Osm.Příběh je propletencem životů několika osob z různých sociálních vrstev, jejichž osudy mají společného jmenovatele – hlavní hrdinku Michaelu. Kniha začíná vyvrcholením tohoto vztahového mnohoúhelníku, a to tragédií, při níž je Michaela postřelena. Zatímco po převezení do nemocnice zůstává v bezvědomí a policii se nedaří ve vyšetřování nikam posunout, autorka se vrací do minulosti a z pohledu vypravěče postupně odkrývá pozadí vyčpělých vztahů, nezdravých lásek a zoufalých rozhodnutí, která střelbou v jednom z pražských parků zdaleka nekončí.

Žádnou detektivku ale neočekávejte. Detektivní linka je natolik vedlejší a minimálně propracovaná, že knize ve finále spíše uškodí. Postupy a chování policie působí jako parodie na vyšetřování. Naštěstí těchto částí není mnoho, když se ale objeví, nic zvláštního nepřinášejí a snaha o osobní linku vyšetřujících policistů je jen zbytečná vata vzhledem k minimálnímu prostoru, který jim je věnován. Navzdory tomu, že tato zakombinovaná část nepřispívá k žádnému velkému napětí, vzbuzuje zvědavost a je to hlavní důvod, proč pokračujete čtení. O to hořčejší je potom zjištění, když místo očekávaného zlomu a odhalení pachatele tato linka neurčitě vyšumí do ztracena. 

Autorčin styl psaní je specifický a někteří čtenáři si na něj budou muset zvyknout. Často používá dlouhá souvětí, ale nejedná se o žádné květnaté věty. Třeštíková píše, jako by mluvila, někdy se jedná skoro až o nekončící proud myšlenek, který zaznamenává ve stejné podobě, jakou člověk používá v běžné řeči. Z toho důvodu můžete mít pocit „vymluvené díry do hlavy“. Je to ale hlavně o zvyku a není těžké se přizpůsobit, protože román je velmi čtivý. Díky tomu plyne poměrně rychle a strany ubíhají, ani nevíte jak.

Problém nastává v momentě, kdy zjistíte, že už jste v druhé polovině knihy a přitom stále přešlapujete na místě. Děj se stává nastavovanou kaší, kde je vše, co má potenciál být zajímavou zápletkou, zakryto nepodstatnými zážitky z každodenního života a scénami s malými dětmi, které mohou být příjemným odlehčením, pokud ovšem nepřevládají. To důležité, jako by se odehrávalo kdesi pod povrchem, v místech, do kterých vás autorka nechá pouze nahlédnout, aby se v příštím okamžiku vrátila zpátky k banalitám a navozovala tak dojem nekonečného seriálu. A když se pak chování postav z ničeho nic mění, mnohým z nich jen těžko uvěříte. Chybí jim totiž viditelný vývoj a motivy, které by podložily jejich ve většině případů extrémní jednání. S tím ostatně souvisí i skutečnost, že vám je osud jednotlivých hrdinů víceméně lhostejný. 

V důsledku pokulhávajícího zpracování, které sklouzává do podprůměru, se vytrácí i slibovaný motiv lásky, jenž by měl provázet celou knihu. Sice se tam kdesi v pozadí nachází, ale je natolik nevýrazný a neuchopitelný, že si ke čtenářovu srdci jen těžko najde cestu. 

Osm není ničím výjimečný titul. I odpočinková četba pro ženy ve vás může něco zanechat, ale to bohužel není tenhle případ. V záplavě knih na knižním trhu se zcela ztratí. Doporučila bych ji čtenářkám, které hledají nenáročné dílo, u něhož nebudou muset přemýšlet, budou ochotné přijímat skutečnosti tak, jak jim je autorka naservíruje, ocení častou přítomnost věrohodně uchopených dětských postav, a jako bonus k tomu budou mít možnost se ztotožnit s životem některé z hrdinek, ať už vdané nebo svobodné. 

 

Nová kniha Třeštíkové, Osm, není ničím výjimečný titul. 

 

Knihu k recenzi poskytla Albatros Media.

  

avatar uživatele
před 10 mesíci
Zajímavě napsaná recenze a úplně jiný pohled na tuto knihu, než mají ostatní recenzenti. Děkuji.
avatar uživatele
před 10 mesíci
Já si myslím, že tato kniha si zaslouží více. Je oddychová na léto a čte se moc dobře.
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele