Podmanivá atmosféra a záchvěvy šílenství v tajemném románu

Nocte bylo šokující a bouřlivé prozření, ale teprve s Verum poznáváte, že nic není konečné a Calla je teprve na začátku svého příběhu. Ještě má hodně co vyprávět a prožít.

Podmanivá atmosféra a záchvěvy šílenství v tajemném románu – to je Verum.Kolem Cally i v ní se toho děje neskutečně mnoho a záleží jenom na ní samotné, jak se s tím v jádru popere. Ať se hnete kamkoliv, všude číhá ztracené a nalezené tajemství.

Bylo to neuvěřitelné, velmi vyčerpávající čtení, protože jsem se toulala v šílenství a teď, když jsem knihu zaklapla, vím, že ještě není konec... Kdo se po dočtení nemůže dočkat třetího dílu s názvem Lux? V zahraničí dokonce vyšly i dvě novely: Initium (Nocte 2,5) a Dare Me (Nocte 3,5)!

„Co je to tvoje tajemství?“ Dare se lekne a pak se téměř zasměje. „Na tom už nezáleží,“ odpoví. „Protože teď jsi tady ty a minulost je pryč.“ (Str. 197)


Styl psaní v ich-formě přítomného času si čtenáře velmi snadno získá. Díky různorodým metaforám působí hlubokomyslně a velmi čtivě. Opravdu není problém příběh přečíst na jeden zátah, ale pouze na vlastní nebezpečí – titul je natolik silný, že dokáže spoutat vaši mysl. Středně dlouhé kapitoly občas doplňuje text v kurzívě, který budete vnímat jako sny či vzpomínky.

Callo, musím ti něco říct. Nebudeš tomu rozumět. Prosím, poslouchej mě, než si pomyslíš, že jsem netvor. (Str. 80)

Hlavní hrdinka Calla odjíždí se svým přítelem Darem do Anglie. Místa zvaného Whitley, které je škrobené, tajemné a děsivé zároveň. Skrývá v sobě mnoho luxusu, vlastní služebnictvo a především klid a mír, který Calla nutně potřebuje. Dare ji tam odvedl, aby se mohla vyrovnat s tím, nač si nevzpomíná a co ji neskutečně trápí.

Nocte je první díl trilogie od Courtney Cole, kterou u nás vydává CooBoo.Hlavní hrdiny známe z prvního dílu Nocte, což je dobře, protože v tomto případě se na ně autorka nezaměřila téměř vůbec a charaktery působí ploše. Prakticky není možnost se o nich něco více dozvědět. Dá se říct, že k tomu má autorka důvod, ale i přesto to snižuje kvalitu příběhu.

Dare je rošťák, který však především ve Whitley působí zvláštně. Nenosí své obvyklé oblečení, ale naopak anglickou módu, ve které je spíše sešněrovaný, ačkoliv mu to stále sluší.

Calla chce, aby se od ní držel dál. Potřebuje čas sama pro sebe, takže se velká romantika zrovna dvakrát nekoná. A pokud už něco nastane, tak to Courtney Cole nelíčí ve stylu new adult jako v předchozím díle, ale spíše se nad to povznáší nebo to jakoby přeskakuje. Romantická zápletka je taková zminimalizovaná.

Titul Nocte zněl až do závěrečného entrée jako průměrná romantická new adultka, ve které jste měli možnost se zamilovat. Verum je spíše hon za informacemi, všepohlcující chorá mysl vtěsnaná mezi pevnou vazbu. Působí geniálně a zároveň jako nesouvislý blábol – jaký názor si na knihu uděláte, je čistě na vás, ale faktem zůstává, že vás skutečně spoutá a nebudete se moci odtrhnout.

„Nedělám ze sebe někoho, kým nejsem, Callo,“ řekne chladně, když jde ven z vody. „Jsem tím, koho potřebuješ mít. Oba jsme zažili ztráty. Ty se s tím jenom nedokážeš vyrovnat.“ (Str. 147)

Dějová linie je prakticky jednoduchá, jen se v ní opakují odobné situace a hlášky, takže má čtenář pocit, že se točí ve smyčce a nemá jistotu, že se z ní kdy dostane. Může to působit i ubíjejícím dojmem, avšak nedá se autorce upřít doslova úžasná atmosféra. Chvíli máte pocit, že skutečně šílíte společně s hlavní hrdinkou. Netušíte, čemu věřit a kde se chytit, protože těch indicií, které vás vedou na správné místo je po čertech málo.

Největším problémem (nebo naopak pozitivem – záleží, jak to berete) je to, že nemůžete ničemu věřit a vše se v jednom momentě změní. Přemýšlíte nad tím, co se tedy skutečně odehrálo, protože podle toho, co tušíte z prvního dílu, máte pocit, že reálie se jaksi vymykají kontrole a dochází vám, že abyste plně posoudili Nocte i Verum, musíte si přečíst i třetí díl. Bez něj nemáte šanci nic spolehlivě určit a opět tápete.

Ať už jste fascinované podlehly šílenství a touze znát všechna tajemství nebo ne, stejně vám čtení tak rychle uteče, že se brzy ocitáte v závěru a opět zažíváte neuvěřitelný konec. Na rozdíl od Nocte není závěr tak jednoznačný a někomu může připadat i méně uvěřitelný, protože všechny spojitosti ještě netušíte. Spoléhám na závěrečný díl, ve kterém autorka vše ozřejmí. Pak teprve budeme moct s jistotou říct, jak na nás celá trilogie zapůsobila...

Co se to se mnou děje? Vidím tohle všechno doopravdy? (Str. 186)

Verum nelze číst jako samostatný román, bez znalosti prvního dílu si prakticky ani neškrtnete. V případě, že se vám Nocte líbilo a zajímá vás pokračování, si rozhodně nesmíte nechat Verum ujít.

 

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

avatar uživatele
před 11 mesíci
Tak to já asi radši počkám až vyjde ten poslední díl
Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele