Poetická jednohubka o knihách

Novinka nakladatelství Motto potěší převážně milovníky knih. Francouzská spisovatelka Christine Féret-Fleury se tentokrát zaměřila právě na knihy. Nejedná se o žádnou debutantku, na svém kontě již má několik děl. Jak Dívka, která četla v metru zapůsobí na české čtenáře?

Francouzská spisovatelka Christine Féret-Fleury se tentokrát zaměřila na knihy. Vyprávění v er-formě minulého času se hodně zabývá myšlenkami hlavní hrdinky, texty přeskakují v jejich víru, jako by to byla přirozenost. Čtenář se kvůli tomu může ztratit. Na popisy je kladen stejný důraz a jsou líčené s obdobným svižným, poetickým stylem přemýšlejícího snílka. Pravdou je, že tento styl se bude číst zřejmě mnohem lépe ženám, protože je takový všetečný a hebký zároveň. Ačkoliv je dynamický, je potřeba jej číst bystře, aby si čtenář dokázal vychutnat všechny myšlenkové pochody a hlavně se v nich zorientoval.

„Všechny ty knihy musí svoje místo najít ve vás. Ve vás a nikde jinde.“ (Str. 120)


Dívka, která četla v metru začíná skokem do první kapitoly bez úvodu. Rovnou se ocitáte v mysli hlavní hrdinky Juliette a dozvídáte se o ní to podstatné, ale i ty nedůležité jemné detaily, které ji dotvářejí a především dávají kouzlo samotné knize. Prakticky až ve čtvrté kapitole se začíná teprve něco podstatného dít. Juliette se totiž čirou náhodou setká se Solimanem, který ji zasvětí do účelu putovních knih...

Juliette je realitní makléřka. Má zvídavou, zasněnou a citlivou povahu. Je možná až příliš empatická, protože lituje, když se jí podaří spláchnout pavouka do odtoku vany. Zkrátka je to dívka, která tak nějak žije svůj vlastní život, když se jí do cesty připletou knihy... tedy trochu něco jiného, než znala doposud – a právě to změní směr, kterým se Juliette nechává unášet.

O Juliette se toho čtenář dozvídá hodně. Mnohdy se jedná o nepodstatné detaily, které sice dokreslují nadlehčenou atmosféru, ale vlastně zbytečně zahlcují, jak samotného čtenáře, tak i příběh. Ostatní postavy příliš vykreslené nejsou, nemáte možnost je poznat blíže, protože o ně vlastně ani moc nejde.

Dívka, která četla v metruBěhem pročítání jednoduchého děje se setkáváte s množstvím čtenářů a čtenářek a s ještě větším množstvím knih. Očekávaně se z románu dozvíte spousty knižních tipů na různé romány. Podle všeho se jedná zejména o světovou literaturu, ale objevíte i jiné žánry. Obvykle se dozvíte pouze jejich název a autora, málokdy něco málo o ději či hodnocení.

Kniha se tedy především týká knih. Točí se kolem nich od samého začátku až do konce, a pokud očekáváte něco trochu jiného nebo propracovanějšího, budete zklamaní. Román je sice díky tématu neobyčejný a působí zvláštně díky stylu psaní, ale vlastně o nic zářného bohužel nejde.

Nenásilná knižní zápletka se začíná odvíjet poměrně pozdě. Ten dlouhý úvod je sice zajímavý, ale dá se považovat za zbytečnost. Teprve poté, když se hrdinka dostane ke knihotoči, se začíná něco dít. Nejedná se o žádný akční příběh, spíše odpočinkovou četbu, kdy vše sice svižně odsýpá, ale máte pocit, jako by se nic moc podstatného nedělo. Na někoho může děj působit i mdle, ale to už záleží na tom, jak moc ho samotné téma zaujme.

Závěr neboli podle knihy doslov není vyvrcholením jako u jiných knih. Tady prostě kniha dospěla poklidným způsobem do bodu, kdy je možnost ji ukončit, a tak se také stalo. Loučení s příběhem není příliš emotivní, i když v citlivých čtenářkách nějaké ty city přeci jen zanechá.

„Mýlíte se, děvče. Zaprvé vás za hysterku nepovažuju, jak jste zbrkle prohlásila. Ostatně se na vás nezlobím. Nikdy nevíme, co vkládáme do slov, když chceme popsat symptomy nebo citová hnutí, co nás trápí. Zadruhé, protože žádné zatřetí nebude, známe se velmi dobře. Popravdě mnohem lépe, než si sama myslíte. Nejste totiž jediná, kdo se dívá, co čtou lidé v metru, víte.“ (Str. 102)

Nenásilnou a jednoduchou odpočinkovku bych rozhodně doporučila milovnicím knih, které chtějí zažít onu magickou atmosféru, již z příběhů čerpají a mají v oblibě poetičtější styl vyprávění.

Knižní obálka je stejně zvláštní jako samotný děj. Zobrazuje tu nadlehčenou a magickou atmosféru a dva nejpodstatnější prvky příběhu, kterým jsou knihy a jízda metrem.

 

Knihu k recenzi věnovala Albatros Media.

 

Události
Články
Aktivita
Co se právě děje na Zeedee
V této sekci se zobrazuje aktivita uživatelů na Zeedee, tedy kdo co udělal a kde. Tyto události je možné filtrovat v menu Události v nastavení profilu.
avatar uživatele